www.Golldennet.com/گلدن نت
اسکارتراپی جای جوش، سوختگی و بخیه با انواع دستگاههای زیبایی پوست
درمان-جوش-سرسیاه-زیر-پوستی
درمان جوش سرسیاه زیر پوستی ناشی از تجمع چربی و باکتری روی پوست
اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۷
روش‌های لاغر کردن صورت با دستگاه بوتاکس، هایفوتراپی، rf سطحی
روش‌های لاغر کردن صورت با دستگاه: بوتاکس، هایفوتراپی، rf سطحی
اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۷

اسکارتراپی جای جوش، سوختگی و بخیه با انواع دستگاههای زیبایی پوست

اسکارتراپی جای جوش، سوختگی و بخیه با انواع دستگاههای زیبایی پوست

 

جای زخم به هر نوع شکستگی در بافت زنده می‌گویند که در اثر برش،  ضربه یا دیگر فشارها و بطور کلی هر چیزی که سبب بریدن یا ایجاد شکستگی در پوست شود. پوست انسان می‌تواند به سادگی صدمه ببیند که اغلب سبب ایجاد نتیجه ماندگار می‌گردد مانند جای زخمهای ناهموار و آشکار. ظاهر نهایی جای یک زخم به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از این عوامل عبارتند از: نوع پوست و محل زخم،  جهت آسیب دیدگی، نوع آسیب، مدت زمانی که از ایجاد آن آسیب دیدگی گذشته و عواملی مانند آن. پوست یکی از بزرگترین ارگانهای بدن انسان است و سد دفاعی بسیار مهمی است. پوست دائما در برابر عوامل محیطی از طریق تنظیم دما و احساسات، واکنش نشان می‌دهد. جهت حفظ توانایی انجام وظایف خود، بعد از ایجاد جراحت، پوست در محل آسیب دیدگی، یک جای زخم تشکیل می‌دهد.

حتما بخوانید:


تزریق ژل


درموابریژن


دلایل و درمان جوش صورت یا آکنه

بدن ما توانایی طبیعی شگفت آوری در بهبود بخشیدن به جراحات شدید در آسیب دیدگی‌ها دارد. اما با وجود این توانایی بهبود بخشی، آسیب دیدگیهای مشخصی وجود دارند که اگرچه خوب می‌شوند ولی جای آنها روی پوست به صورت اول باز نمی‌گردد. ظاهر اسکار (جای زخم) بستگی به عوامل مختلفی دارد که از  جمله آنها می‌توان به نوع پوست و محل آن در بدن، جهت ایجاد زخم، نوع آسیب دیدگی، سن فردی که اسکار دارد و وضعیت تغذیه او، اشاره کرد. خوشبختانه داروهای آرایشی مدرن برای درمان انواع مختلف اسکار و تمام شدن روند بهبودی شما وجود دارد.

در کلینیک زیبایی دکتر مهام با ارائه مشاوره در خصوص علت ایجاد اسکار و زخم‌ها و راههای درمانی مختلف ، مناسب‌ترین درمان با توجه به نوع پوست شما، پیشنهاد می‌شود. جهت رزرو وقت مشاوره یا رزرو نوبت درمان می‌توانید با شماره‌های  ۰۹۳۹۵۴۳۱۳۵۰ و ۰۲۱۸۸۷۶۲۸۳۲ تماس بگیرید.

چه نوع اسکارهایی وجود دارد؟


دامنه وسیعی از اسکارها وجود دارد که تحت تاثیر جنسیت، سن، نژاد فرد، بعلاوه تعادل هورمونی، عوامل وراثتی و دیگر عوامل قرار دارند.

بطور عموم اسکارها ممکن است به دو دسته هایپرتروفیک و آتروفیک تقسیم شوند. اسکارهای آتروفیک به فرو رفتگی‌های پوست می‌گویند که به واسطه از هم پاشید یا از دست رفتن کلاژن ایجاد می‌شوند. آنها عموما در زیر پوست ایجاد می‌شوند و ممکن است در نتیجه تروما، جراحی، التهاب (آکنه، آبله مرغان) و مانند اینها ایجاد شوند. این گروه عبارتند از:

اسکارهای پهن

اسکارهای پهن

آنها در اثر یک التهاب یا کشیدگی تدریجی و انبساط خطوط ظریف در محل جراحی که معمولا دوره بهبودی آنها ۳ هفته یا ۲ تا ۳ ماه بعد از جراحی است، بوجود می‌آیند. آنها معمولا تخت، کم رنگ، نرم، نامتقارن هستند و اغلب بعد از جراحی‌هایی که در مناطق تحت کشش مانند زانوها،  کمر، شانه‌ها و مانند آنها انجام می‌شود دیده می‌شوند.

نشانهای کشیدگی

نشانهای کشیدگی

آنها طولانی، دارای رگه‌های باریک، راه راه یا خط دار می‌باشند و در پوست گسترش می‌یابند و رنگشان با اطرافشان متفاوت است. آنها در نتیجه کشیدگی ناگهانی پوست بوجود می‌آیند و بسیار رایجند. رنگ آنها می‌تواند از تقریبا سفید با نزدیک به ارغوانی، متفاوت باشد. عواملی که مستعد ایجاد علائم کشیدگی هستند می‌توانند شامل بارداری، رشد سریع، افزایش یا کاهش وزن سریع، بیماری‌ها و شرایط خاص مانند سندرم کوشینگ، عدم تعادل هورمونها، استفاده طولانی مدت از کورتیکواستروئید، شوند.

اسکارهای اکنه

اسکارهای اکنه

اسکارهایی که بیش از همه رواج دارند اسکارهای آرتورفیک آکنه هستند. در خلال فرایند بهبودیی پوست، ممکن است در لایه‌های عمیق پوست التهاب روی دهد، ممکن است در نتیجه در تولید کلاژن اختلال و متعاقب آن آرتروپی پوست روی می‌دهد. چنین اسکارهایی می‌توانند در اندازه، عمق و شکل فرورفتگی متفاوت باشند. اسکارهای آکنه می‌توانند به گروه‌های زیر تقسیم شوند:

اسکارهای یخی

اسکارهای یخی

 • ظاهر: عمیق، خیلی باریک، به داخل پوست توسعه یافته. ظاهر پوست به گونه‌ای که انگار با تکه‌ای یخ یا وسیله تیز دیگری درون آن سوراخ ایجاد شده است. اسکارهای یخی می‌توانند سوراخهای عمیقی در پوست باقی بگذارند و برخی از آنها مانند یک سوراخ بزرگ روباز هستند.
 • پیشرفت: چنین اسکارهایی بعد از کیستهای عفونی یا دیگر التهابهای جدید بوجود می‌آیند. بافت پوست در محل تحت تاثیر از بین می‌رود.

اسکارهای جعبه‌ای

اسکارهای جعبه‌ای

 • ظاهر: این اسکارها گرد یا فرورفتگیهایی بیضی شکل با شیبهای تند افقی در اطراف هستند.
 • پیشرفت: آنها در نتیجه یک التهاب که به فروپاشی چربی زیرپوستی و کلاژن منجر می‌شود، ایجاد می‌شوند. پوست در این مناطق به همراه یا بدون مقدار کمی از بافت زیر پوست از بین می‌رود. این اسکارها ممکن است سطحی یا شدید بسته به مقدار بافت از دست رفته باشند.

اسکارهای رولی

اسکارهای رولی

 • ظاهر: این نوع اسکارها موج مانند سبب ناهموری روی پوست طبیعی می‌شوند.

این اسکارها همچنین می‌توانند با بالا رفتن سن آشکارتر شوند. بر خلافت اسکارهای یخی و جعبه‌ای اسکارهای رولی سطحی و کم عمق هستند (۴ تا ۵ میلمتر).

 • پیشرفت: اسکاهای رولی وقتی روی می‌دهند که فیبروز متصل به بافت، بین پوست و لایه‌های زیر پوستی قرار گیرد.

اسکارهای هیپرترافیک

اسکارهای هیپرترافیک

 • ظاهر: اسکارهای هایپرترافیک رایج، پهن و برآمده هستند. آنها صورتی درخشان (در پوستهای روشن) هستند، یک شکلند و به منطقه‌ای بیرون از لبه‌های بریدگی گسترش نمی‌یابند. اسکارهای هایپرترافیک که در اثر آکنه ایجاد می‌شوند بیشتر در بخشهای بالایی بدن بخصوص در مردان رواج دارند.
 • پیشرفت: برخلاف انواع مختلف اسکارهای آترافیک (که در بالا توضیح داده شده)، اسکارهای هایپرترافیک در اثر از دست رفتن بافت (مانند سوختن پوست) ایجاد نمی‌شوند. آنها برای مدت ۳ تا ۱۸ ماه ضخیم شدن را ادامه می‌دهند و سپس ثابت می‌شوند و در نهایت پهناور، نرم، نازک و هم سطح پوست اطرافشان می‌شوند. تمام این مراحل حدود سه سال طول می‌کشد.

اسکارهای کلوئید

اسکارهای کلوئید

 • ظاهر: آنها پهن و برآمده‌اند اما بافتهای تازه به شکل برآمدگی‌های غیر عادی کلاژن، پشت محدوده اسکار رشد می‌کنند و  شبیه تومورهای خم شده هستند.
 • پیشرفت: کلوئیدها کمتر رواج دارند اما ولی در بیمارنی با اصالت آفریقایی غیر معمول نیستند. کلوئیدها ممکن است برای ماهها بعد از ایجاد شکافت در پوست شروع به تشکیل نکنند. آنها به مدت یک سال یا بیشتر رشد کرده متوقف می‌شوند. آنها انواع مختلفی دارند و برخی از آنها ممکن است آنقدر بزرگ شوند که سبب بدشکلی، بد فرمی و ناتوانی فرد شوند.
  کلوئیدها به سختی درمان می‌شوند. اگر شما پوست را بشکافید و پیوند بزنید، احتمالا لبه‌های اطراف آن یا در هر شکاف دیگری کلوئید رشد می‌کند. اغلب اوقات آنها قسمت بالایی سینه و کمر، گوشها، شانه‌ها و چانه را تحت تاثیر قرار می‌دهند. آنها در پوست اطراف رشد می‌کنند (از چند میلیمتر تا ۲ یا ۳ سانتیمتر). آنها به ندرت سبب درد می‌شوند اما اغلب با خارش شدید و نارحتی همراهند.

 

حتما بخوانید: آر اف فرکشنال

درمان انواع جای زخم مانند اسکار سوختگی یا آکنه به صورت زیر می باشد.


درمان اسکار به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل عبارتند از:

کرمهای اسکار 

کرمهای اسکار

اگر زخم شما خیلی عمیق باشد، بخیه شده یا عفونت کرده پیش از آنکه هر گونه درمان پوستی با پزشک خود مشورت کنید. در برخی موارد درمان با تجویز نسخه ایمن‌تر و موثرتر است. اگر زخم شما نسبتا کوچک است، وقتی معیارهای زیر را مشاهده کردید، می‌توانید درمان را با بکار بردن کرمهای اسکار شروع کنید:

 •  زخمهایی که آسیب زیادی ایجاد نکرده‌اند و خارش ندارند
 •  زخمهای که ورم و التهاب ندارند و شکل و رنگشان به طور پیوسته تغییر نمی‌کند.
 •  زخمهایی که بطور کامل بسته شده‌اند و اسکاری در طولانی مدت در آنها ایجاد نشده.
 •  دوره مصرف آنتی بوتیکتان پایان یافته (اگر مصرف می‌کنید)

 

حتما بخوانید: لایه برداری

لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی

لایه بردار شیمیایی برای به حداقل رساندن آسیب نور خورشید روی پوست، رنگ  غیر عادی پوست و اسکارهای سطحی بکار می‌رود. در خلال انجام پیلینگ لایه بالایی پوست با استفاده از مواد شیمیایی برداشته می‌شود. با برداشتن آن پوست بازسازی می‌شود و در اغلب موارد ظاهر بهتری پیدا می‌کند.

تزریق

تزریق

انواع روش های تزریقی برای درمان اسکار به صورت زیر می باشد.

تزریق کورتیکواستروئید

تزریق کورتیکواستروئید برای جلوگیری و درمان کلوئیدها و اسکارهای هایپرترافیک ممکن است اولین انتخاب آشنا برای متخصصین باشد. کورتیکواستروئیدها التهاب و میتوز را فروکش می‌کند در حالیکه انقباض عروق در اسکارها را افزایش می‌دهد. این نوع تزریق می‌تواند به کوچک و نرم شدن اسکارهای سخت کمک کند. کلوئیدها و اسکارهای هایپرترافیک اغلب بعد از تزریق استروئید درون آنها نرم می‌شوند.

درمبرشین

درمبرشین

درمبرشین یکی از موثرترین و عمومی‌ترین روشها برای درمان اسکارها است. برخلاف کیتهای میکرودرمبروشین که شما می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه کنید، دمبروشین به واسطه متخصصین دمبروشین انجام می‌شود. آنها از برس یا چرخ سیمی لایه نازکی از پوست صورت شما را می‌تراشند.

برخی عوارض جانبی دمبروشین عبارتند از:

 • عفونت
 • تیروگی پوست
 • ناهمانگی تونالیته پوست

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ

این روش درمانی به وسیله متخصصین درماتولوژی انجام می‌شود و برای بدست آوردن نتایج خوب در از بین بردن آکنه، از دو تکنولوژی متفاوت را ترکیب می‌کند: میکرونیدلینگ و فرکانسهای رادیویی. در ابتدا یک ژل بی‌حس کنند پوستی بکار می‌رود. سپس پزشک از دستگاه میکرونیدلینگ برای نفوذ به داخل پوست استفاده می‌کند. همزمان با آن فرکانسهای رادیویی دقیقا به لایه داخلی پوست هدایت می‌شوند. دوره نقاهت این عمل معمولا ۲۴ ساعت است و سپس شما می‌توانید آرایش کنید تا قرمز شدگیهای باقی مانده را پوشش دهید.

لیزر درمانی

لیزر درمانی

لیزر درمانی مشتمل است بر جلسات درمانی غیر تهاجمی. این روش درمانی از تکتولوژی لیزر قدرتمند فرکشنال برای کاهش اثر وجود اسکارها استفاده می‌کند (از پالسهای ظریف نور لیزر برای دسترسی به لایه‌های عمیق زیر پوست و درمان زیرساختهای پشتیبان پوست سطحی استفاده می‌شود).

سپس فرایند درمانی طبیعی بدن  بافتهای فرسوده و تخریب شده را با کلاژن و الاستین تازه، دور و بازسازی می‌کند (بلاکهای ساختمانی حیاتی برای ظاهر طبیعی پوست) بدون آسیب زدن به پوست اطراف محل عمل. بعد از چندین جلسه (بسته به شرایط پوست)، اسکارها کمتر دیده می‌شوند و پوست صافتر از قبل از عمل مشاهده می‌شود.

 

حتما بخوانید: لیزر درمانی

بازسازی سطح پوست با لیزر فرکشنال

بازسازی سطح پوست با لیزر فرکشنال

مانند میکرونیدلینگ در روش  بازسازی سطح پوست فرکشنال، به پوست سیگنال تخریب شدگی ارسال می‌شود تا پوست مجبور به پاسخ آن شود. بطور مشخص ستونهای میکروسکپی زخم ایجاد می‌شوند تا سبب شوند سوراخ شدگی‌های لحظه‌ای در محل درمان ایجاد شود درحالی که به بافتهای اطراف هیچ آسیبی نمی‌رسد. درمنطقه مشخص آسیب دیدگی، پوست بیمار تحریک می‌شود تا بطور طبیعی تولید کند. (فرایند تولید مجدد کلاژن که بصورت غیرتهاجمی و سریع سبب درمان می‌شود). این کلاژن جدید پوست را جوانسازی کرده ظاهر آنها را بهبود می‌بخشد. همچنان که تولید کلاژن ادامه می‌یابد، این بهبودی به مرور زمان امتداد دارد (به مدت ۶ ماه بعد از عمل)

رفع اسکار با دستگاه RF چگونه انجام می شود؟

بیماران ابتدا بی‌حس کننده پوستی دریافت می‌کنند که حدود یک ساعت قبل از استفاده از دستگاه انجام می‌شود. وقتی عمل انجام شد چنین به نظر می‌رسد که در پوست شما سوراخهایی ریزی ایجاد شده ماننده پیکسلی شدن. بسته به شدت لیزر بیماران می‌توانند بعد از این عمل از چند روز تا ۱۴ روز بسته به قدرت لیزر انتظار سرحال شدن داشته باشند. مانند همیشه لازم است شما با متخصص درماتولوژیست مشورت کنید تا ببینید که این شیوه درمانی برای شما مناسب است یا نه.

جراحی اسکار

جراحی اسکار

این عمل به معنی به حداقل رساندن اسکار است به این دلیل که آن اسکار توسط بافت پوست اطرافش محکمتر شده است. اصلاح کردن اسکار می‌تواند نتایج زیبایی بسیار خوبی داشته باشد یا سبب بهبود اسکاری شود که بصورت ضعیفی بهبود یافته. فرایند کار به این شکل است که با استفاده از عمل جراحی اسکار بطور کامل برداشته می‌شود و پوست دو طرف زخم دوباره به هم متصل می‌شود. در نتیجه اسکار جدید شکل می‌گیرد. این جراحی کمک می‌کند تا اسکاری با دید کمتر ایجاد شود. اصلاح کردن اسکار با جراحی معمولا وقتی انجام می‌شود که اسکار طولانی یا پهن باشد یا اسکارهایی که به شکل غیرعادی بهبود یافته اند یا اسکارهایی که در مکانهایی که خیلی در معرض دید قرار دارند، باشند. به هرحال اسکارها بطور کامل از بین نمی‌روند.

 

حتما بخوانید: تزریق چربی

پاسخ دهید