www.Golldennet.com/گلدن نت
برطرف کردن خط اخم و چین و چروک پیشانی بر اثر کاهش کلاژن سازی پوست – دکتر مهرداد مهام
چاق شدن صورت درمان سریع لاغری صورت با تزریق ژل و چربی به صورت
چاق شدن صورت : درمان سریع لاغری صورت با تزریق ژل و چربی به صورت
اردیبهشت ۴, ۱۳۹۷
برطرف کردن چین و چروک پوست صورت ناشی از افزایش سن و آسیبهای پوستی
اردیبهشت ۵, ۱۳۹۷

برطرف کردن خط اخم و چین و چروک پیشانی بر اثر کاهش کلاژن سازی پوست

برطرف کردن خط اخم و چین و چروک پیشانی بر اثر کاهش کلاژن سازی پوست

پیشانی یکی از اولین قسمت‌های صورت است که نشانه‌های افزایش سن و پیری روی آن ظاهر شده و غالباً یکی از نگرانی‌های اصلی بیماران به حساب می‌آید. انقباض عضلانی در پیشانی باعث ایجاد چین و چروک در پوست، کاهش حجم و لاغری باعث ایجاد تورفتگی و اثر جاذبه زمین باعث افتادگی ابروهای و پلک‌های چشم می‌شوند. در اینجا متوجه می‌شوید که چگونه کاهش این مسائل باعث بهبود ظاهر پیشانی می‌شود.

چین و چروک‌های عمیق روی پیشانی ممکن است به دلیل برخی عوامل قابل پیشگیری ایجاد شود. همانند هر قسمت دیگری از پوست، روی پیشانی هم به تدریج چین و چروک‌های بیشتری ایجاد می‌شود. به هر حال، به نظر می‌رسد چین و چروک‌های پیشانی روی پوست برجسته‌تر و مشهودتر از برخی قسمت‌های دیگر حتی در سنین جوانی می‌باشد.
در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در خصوص روش‌های درمانی که توسط دکتر مهام برای رفع خط اخم و چین و چروک پیشانی انجام می‌شود مانند تزریق فیلر، درم ابریژن، لیزر درمانی، بوتاکس، کربوکسی تراپی و هایفوتراپی یا تعیین وقت قبلی می‌توانید با همکاران ما در کلینیک با شماره‌های ۰۹۳۹۵۴۳۱۳۵۰ و ۰۲۱۸۸۷۶۲۸۳۲ تماس حاصل فرمایید.

انواع چین و چروک‌های پوستی


دو نوع چین و چروک پوست عبارتند از:

  • چین و چروک‌های ردیفی: چین و چروک‌هایی که به صورت خطوط افقی روی پیشانی شکل می‌گیرند
  • خطوط پیشانی: چین و چروک‌هایی که به صورت خطوط عمودی روی پیشانی دیده می‌شوند.

علل ایجاد چین و چروک‌های عمیق روی پیشانی


علل ایجاد چین و چروک‌های عمیق روی پیشانی

در این مقاله ما به برخی از این دلایل اشاره می‌کنیم. سپس در مورد روش‌های مختلف پیشگیری یا رفع چین و چروک‌های پیشانی بحث می‌کنیم.

ژنتیک

بسیاری از مردم به دلیل وجود ژن‌های خانوادگی، چین و چروک‌های پیشانی برجسته‌ای دارند. اگر شما چین و چروک‌های عمیق روی پیشانی خود دارید این احتمال وجود دارد که والدین یا اجداد شما نیز دچار این چین و چروک‌ها بوده‌اند.

این چیزی است که از یک نسل به نسل دیگر منتقل می‌شود و پیشگیری از آن کمی دشوارتر است. چین و چروک‌های ژنتیکی روی پیشانی عموماً چین و چروک‌ها و خطوط افقی هستند.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید

قرار گرفتن در معرض نور خورشید و پیری زودرس به میزان زیادی به هم مرتبط بوده و به همین دلیل شما باید در زمان قرار گرفتن در معرض نور خورشید، اقدامات احتیاطی را انجام دهید. به مرور زمان هر چه اشعه‌های ماورا بنفش بیشتر به پوست شما آسیب وارد کنند، چین و چروک‌های بیشتری روی پوست شما شکل می‌گیرد.

بیان حالات با صورت

بسیاری از چین و چروک‌های صورت از جمله خطوط پیشانی به دلیل بیان حالات به وسیله صورت که شما هر روزه انجام می‌دهید شکل می‌گیرند. اگر شما فردی هستید که حالت خود را بیش از دیگران با صورت خود ابراز می‌کنید احتمالاً چین و چروک‌های بیشتری روی پیشانی و اطراف چشم‌های شما شکل می‌گیرد.

خوابیدن روی صورت

چین و چروک روی پیشانی افرادی که روی پهلو یا شکم می‌خوابند بیشتر و زودتر ایجاد می‌شود. به این فکر کنید، هنگامی که صورت شما در هنگام شب به پشتی فشار می‌آورد، چین و چروک‌هایی در پوست شما ظرف چند ساعت ایجاد می‌شود.

کم‌خوابی

اگر شما خوب نمی‌خوابید، ممکن است اثر آن در صورت شما ظاهر شود. ممکن است شما این موضوع را تجربه کرده باشید که وقتی شب به خوبی نخوابیده و استراحت نکرده باشید، فردا همکاری به شما گفته است که خسته به نظر می‌رسید.

این بدان دلیل است که کم‌خوابی باعث کاهش آب‌رسانی به پوست، کاهش تولید کلاژن و التهاب می‌شود.

آرایش بیش از حد

آرایش زیاد پوست واقعاً باعث آسیب دیدن پوست می‌شود به خصوص اگر مواد آرایشی شما مرغوب نباشند. همچنین در صورتی که آرایش خود را در هنگام شب پاک نکنید به پوست شما آسیب وارد می‌شود.

استرس

استرس‌های عاطفی تولید کلاژن و الاستین را کاهش داده و پوست جدید به کندی رشد می‌کند. این می‌تواند اثر زیادی روی سلامت پوست داشته باشد. متأسفانه، اولین قسمتی که این عوارض دران دیده می‌شود، ناحیه صورت است.

 

حتما بخوانید: رفع چروک دور چشم ناشی از تحلیل کلاژن پوست و فعالیت ماهیچه کنار چشم

 

 

 راه‌های مطمئن از بین بردن خط اخم و چین و چروک پیشانی چیست؟


روش‌های مطمئنی برای رفع سریع چین و چروک‌های برجسته روی پیشانی وجود دارد. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

استفاده از کرم‌های ضد چروک معتبر

استفاده از کرم‌های ضد چروک معتبر

با استفاده منظم و هر روزه از کرم‌های ضدپیری در هنگام صبح و شب، شما می‌توانید پوست خود را جوان‌تر نگه دارید. استفاده مستقیم این کرم‌ها می‌تواند کیفیت پوست را بلافاصله بهبود بخشد.

کلاژن بیشتری به پوست شما اضافه خواهد شد، تجدید سلولی تقویت شده و بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی مهم به پوست شما اضافه می‌شود. شما می‌توانید برخی از بهترین محصولات ضد پیری که روی سایت ما قرار داده شده را ملاحظه کرده و ببینید که کدام یک از آنها برای شرایط و وضعیت شما مناسب‌تر است.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

بوتاکس سم بوتالینیوم است که یکی از مهلک‌ترین سموم شناخته شده تا کنون است. به هر حال، مقادیر کم آن وقتی که به طور صحیح توسط پزشک مورد استفاده قرار می‌گیرد کشنده و مهلک نیست. تزریق بوتاکس به دلیل این که به کاهش چین و چروک‌های عمیق روی پیشانی کمک می‌کند یک روش محبوب است.

نحوه انجام فرانید

پزشک نخست ناحیه مورد تزریق را بیحس می‌کند. این کار با استفاده از کرم‌های بیحس کننده انجام می‌شود. با بیحس شدن محل تزریق، پزشک مقدار مشخصی بوتاکس را در نقاط کلیدی تزریق می‌کند تا انقباض برخی عضلات متوقف شود.

فیلرها یا ژل‌های پوستی

فیلرها یا ژل‌های پوستی

ژل‌ها را می‌توان با بوتاکس مقایسه کرد زیرا آنها هم مواد قابل تزریق هستند. به هر حال، ژل‌ها باعث فلج شدن صورت نمی‌شوند و در عوض محل‌های تورفته را پر می‌کنند. با پر کردن این قسمت‌ها، صورت پرتر و لطیف‌تر به نظر خواهد رسید. برخی پزشکان تمایل دارند که تزریق بوتاکس و ژل‌های پوستی را به صورت ترکیبی انجام دهند.

نحوه انجام فرایند

ژل‌های متعددی وجود دارند که شما می‌توانید یکی را از بین آنها انتخاب کنید. معروف‌ترین این ژل‌ها عبارتند از: پری ول، بلترو، رستالین و جوودرم. دو ژل اولی در درمان خطوط ریز صورت و دو ژل دومی در درمان چین و چروک‌های عمقی‌تر پوست مؤثر هستند.

یکی از ژل‌های متداول که مورد استفاده قرار می‌گیرد، واریاسیون اسید هیالورانیک است. این یک ماده طبیعی است که در پوست وجود دارد. بسیاری از افراد ژل‌های اسید هیالورانیک را به این دلیل که یک ماده طبیعی است و به کاهش چین و چروک‌های پوستی کمک می‌کند انتخاب می‌کنند. این ماده به پر کردن قسمت‌هایی از پوست که دچار افتادگی شده یا حجم خود را به دلیل افزاش سن از دست داده‌اید کمک می‌کند.

مناسب‌ترین ژل‌ها برای رفع خطوط ریز روی پوست، پریول یا بلوترو هستند. پریول نازک‌ترین درمان در بازار بوده و اثر آن بین ۳ تا ۴ ماه باقی می‌ماند.

طول مدت تأثیر

طول مدت تأثیر ژل‌های تزریق به میزان زیادی به نوع ژل مورد استفاده بستگی دارد. اثر برخی از این ژل‌ها بین سه تا ۶ ماه روی پوست باقی می‌ماند در حالی که اثر برخی دیگر طولانی‌تر بوده و بین ۹ تا ۱۲ ماه روی پوست باقی می‌ماند.

درم ابریژن

درم ابریژن یک روش درمانی است که پزشک در آن از یک برس سیمی برای برداشتن لایه‌های پوست استفاده می‌کنند. این یک روش لایه‌برداری شدید است و معمولاً پس از اتمام درمان ناراحتی‌های کمی به وجود خواهد آمد.

در این روش، بیرونی‌ترین لایه پوست برداشته می‌شود. این همان لایه‌ای از پوست است که بیشتر دچار آسیب‌دیدگی‌هایی مانند چین و چروک، خطوط ریز، اسکار جزئی آکنه و موارد مشابه دیگر می‌شود. با برداشتن این لایه از روی پوست، لایه جدید روی پوست دوباره رشد کرده که سالم است.

نحوه انجام فرایند

درمان با استفاده از اسپری بیحس کننده روی ناحیه تحت درمان توسط پزشک آغاز می‌شود. این اسپری برای سفت شدن پوست نیز به کار برده می‌شود. هر چه پوست سفت‌تر شود راحت‌تر می‌توان آن را برداشت. زمانی که پوست به طور کامل بیحس شد، پزشک با استفاده از پمادهایی که روی پوست می‌مالد، یک لایه از آن را برمی‌دارد. پس از ۱۰ روز، لایه جدید پوست دوباره رشد می‌کند.

طول مدت اثر

درم ابریژن، بدن را برای تولید دوباره پوست جدید ترغیب می‌کند و همانند تزریق بوتاکس، اثر فرسایشی ندارد. اثر درم ابریژن به طول مدت زمانی که نتایج حاصله دیده می‌شود بستگی دارد. بسیاری از افراد زمانی که چهره خود را پس از انجام درم ابریژن می‌بینند شگفت‌زده می‌شوند.

لیزر درمانی

لیزر درمانی

گاهی اوقات لیزر درمانی همراه با تزریق بوتاکس انجام می‌شود تا چین و چروک‌های قابل مشاهده در صورت از بین برده شوند. با این که استفاده از لیزر درمانی یک روش عالی است اما قطعاً تنها روش نیست. این روش درمانی به کاهش لکه‌های پوستی، اسکارها و ناهمواری‌های صورت کمک می‌کند.

بسیاری از پزشکان از لیزرهای فرسایشی یا ابلتیو برای انجام این نوع درمان استفاده می‌کنند. لیزر فرسایشی قادر به برداشتن بیرونی‌ترین لایه پوست است. با برداشتن این لایه از پوست، لایه‌های زیرین پوست آسیبی ندیده و پوست جدید و شاداب دوباره رشد می‌کند.

نحوه انجام فرایند

لیزر CO2 با سوزاندن قسمتی از پوست، آن قسمت را درمان می‌کند. لیزر فرکشنال فقط یک الگوی کسری است که برخی قسمت‌های پوست را از بین برده و بقیه قسمت‌ها را دست نخورده باقی می‌گذارد.

لیزر CO2 یک پرتو نوری پیوسته است که پوست را می‌سوزاند. لیزر اربیوم روشی ملایم‌تر بوده و آسیب‌های حرارتی کمتری به پوست وارد می‌کند. لیزر CO2 قوی‌تر از لیزر اربیوم بوده و طول دوره بهبودی پس از آن طولانی‌تر بوده و ممکن است تا ۳ هفته طول بکشد در حالی که طول دوره بهبودی پس از به کار بردن روش‌های لیزری ملایم‌تر، یک هفته خواهد بود.

طول دوره تأثیر

طول دوره اثر حاصل از انجام لیزر درمانی بسیار مشابه درم ابریژن است. این کار باعث رشد دوباره سلول‌های پوستی و افزایش سلامت پوست می‌شود. اثر این روش درمانی، فرسایشی نیست اما ممکن است در صورت لزوم و نیاز به درمان‌های بیشتر، جلسات درمانی تجدید شود.

لایه‌برداری شیمیایی

لایه‌برداری شیمیایی

در لایه‌برداری شیمیایی از مواد شیمیایی برای برداشتن لایه بیرونی پوست استفاده می‌شود. با این کار پوست لطیف‌تر و سالم‌تر شده و لایه جدید پوستی که شاداب‌تر است دوباره رشد می‌کند.

لایه‌برداری شیمیایی با غلظت‌های متفاوتی انجام می‌شود که هزینه و شدت درمان هر کدام متفاوت است. برای لایه‌برداری‌های شیمیایی ملایم‌تر از اسید هیدروکسی الفا یا اسید هیدروکسی بتا استفاده می‌شود. برای لایه‌برداری متوسط از اسیدتری کلرو استیک استفاده می‌شود. این مواد، متداول‌ترین مواد مورد استفاده برای لایه‌برداری‌های شیمیایی هستند که توسط پزشکان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برای لایه‌برداری‌های شدیدتر از فنول استفاده می‌شود. با این که این یک ماده قوی است اما زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. به دلیل شدت و قدرت این ماده، طول دوره بهبودیان طولانی‌تری از روش‌های دیگر است. اگر از این ماده به میزان زیادی استفاده شود یا به طور صحیح مورد استفاده قرار نگیرد ممکن است باعث مسمومیت کلیه‌ها شده و حتی پوست را سفید کند.

نحوه انجام فرایند

برای لایه‌برداری شیمیایی همیشه در ابتدا پوست را تمیز می‌کنند. پزشکان از بیماران می‌خواهند که پوست خود را با الکل تمیز کنند تا باقیمانده چربی روی پوست آنها از بین برود. این چربی اگر روی پوست صورت باقی بماند در لایه‌برداری شیمیایی اختلال ایجاد می‌کند.

طول مدت اثر

اثر لایه‌برداری شیمایی تا زمانی که فرد پوست خود را سالم نگه دارد باقی می‌ماند. زمانی که پوست بهبود یافت، ممکن است دوباره آسیب دیده و نیاز به درمان جدید داشته باشد. اگر لایه‌برداری با محلول‌های رقیق‌تر انجام شده ممکن است فاصله زمانی بین جلسات لایه‌برداری کمتر از زمانی باشد که از مواد قوی‌تر استفاده می‌شود.

حتما بخوانید: مزوتراپی پوست برای تحریک متابولیسم بدن و تولید کلاژن و الاستین

 کربوکسی تراپی چیست؟


در کربوکسی تراپی، CO2 درست در زیر پوست القا می‌شود. بدن این را به عنوان یک کمبود اکسیژن تلقی کرده و با افزایش گردش جریان خون نسبت به آن واکنش نشان داده و عواملی مانند فاکتور رشد اندوتلیال عروقی افزایش یافته که به تولید عروق خونی جدید در بدن کمک می‌کند. با این کار اکسیژن‌رسانی و تغذیه در ناحیه تحت درمان افزایش یافته و گردش جریان خون بهتر شده و سلول‌ها بازیابی می‌شوند.

نحوه انجام فرایند

احساس‌های حین درمان را می‌توان به فشار و سوزش مبهم تشبیه کرد. این ناراحتی‌های جزئی ۲ تا ۴ دقیقه باقی می‌مانند. CO2 حدود ۲۰ برابر اکسیژن قابل جذب است و به راحتی و به سرعت از محل تزریق به بافت‌های اطراف می‌رود. پس از درمان، گاز به طور کامل در مدت ۵ دقیقه دوباره جذب می‌شود و درمان ادامه می‌یابد، قسمت تحت درمان به دلیل جاری شدن اکسیژن، واکنش التهابی بروز داده و قرمز می‌شود و تولید کلاژن نیز تحریک می‌شود. پس از انجام عمل دردی وجود نخواهد داشت، فقط ممکن اسمت در زیر پوست صدایی را احساس کنید که تا زمان خروج گاز ادامه می‌یابد. قسمت درمان شده نباید تا ۴ ساعت در آب قرار داده شود.

بیماران می‌توانند بلافاصله پس از پایان درمان به فعالیت‌های روزمره خود بپردازند.

هایفو تراپی چیست؟

هایفو تراپی چیست؟

با هایفو تراپی، پوست لیفت داده شده، سفت می‌شود و شل شدگی تدریجی پوست در اثر جاذبه زمین خنثی می‌شود. یکی از اولین تأثیرات جاذبه، افتادگی ابروها است که باعث می‌شود چشم‌ها کوچک‌تر به نظر برسند. با هایفوتراپی می‌توان ابروها را لیفت داده و پوست اضافی روی پلک‌ها را کاهش داده و چشم‌ها را بازتر کرده تا ظاهری جوان‌تر و شاداب‌تر ایجاد شود. برای انجام این فرایند نیازی به بستری شدن نیست و شما می‌توانید پس از درمان به کارهای خود بپردازید.

هایفوتراپی چگونه انجام می‌شود؟

در هایفوتراپی، انرژی اولتراسوند به لایه فیبری زیر پوست تابانده می‌شود. این لایه همان لایه پوستی است که در هنگام انجام عمل‌های جراحی لیفت، بالا برده می‌شود. این یک روش مدرن و جدید است زیرا در گذشته پزشکان قادر به استفاده مستقیم از امواج صوتی برای لایه‌های عمقی پوست نبودند.

امواج صوتی باعث گرم شدن بافت می‌شوند که بدون آسیب دیدن سطح باعث لیفت و سفت شدن پوست می‌شود. علاوه بر اثر سفت کنندگی مشهود، این کار اثرات غیر قابل مشاهده‌ای مانند تولید کلاژن جدید ظرف مدت چند ماه را نیز دارد که به بازسازی پوست و حفظ جوانی آن کمک می‌کند.

هزینه از بین بردن خط اخم و چین و چروک پیشانی در هر روش چقدر است؟


بسته به نوع درمان، هزینه‌ها متفاوت و متغیر می‌باشد. برای مطلع شدن از هزینه درمان ابتدا نیاز است معاینه شوید تا نوع درمان و تعداد جلسات درمانی شما مشخص گردد.

 عوارض احتمالی از بین بردن خط اخم و چین و چروک چیست؟


این گونه درمان‌ها در مقایسه با جراحی، عوارض بسیار کمی به همراه دارند. با انتخاب پزشک متخصص و خبره می‌توان این عوارض به حداقل رساند.

شدت عوارض جانبی ناشی از به کارگیری این روش‌های درمانی به میزان زیادی به بالا و پایین بودن غلظت و شدت درمان بستگی دارد. سوزش، خشکی، خارش و قرمزی جزئی پوست و در برخی موارد سفت شدن پوست از عوارض جانبی این روش‌های درمانی محسوب می‌شوند که می‌توان آن را به راحتی برطرف کرد.

 

 

حتما بخوانید: درمان تعریق با بوتاکس

دیدگاهتان را بنویسید