www.Golldennet.com/گلدن نت
تزریق بوتاکس برای زیبا و جوان کردن و رفع عیوب ظاهری زنان و مردان – دکتر مهرداد مهام
تزریق ژل (فیلر) برای حجم دادن، جوانسازی و رفع عیوب ظاهری پوست
اسفند ۲۷, ۱۳۹۶
زاویه-دار-کردن-چانه
زاویه دار کردن چانه برای فرمدهی و حالت دار کردن صورت های گرد
اسفند ۲۸, ۱۳۹۶

تزریق بوتاکس برای زیبا و جوان کردن و رفع عیوب ظاهری زنان و مردان

بوتاکس درمان موثری است که به صورت موقت به منظور بهبود ظاهر خطوط ظریف و چین و چروک‌های متوسط تا شدید مورد استفاده قرار می‌گیرد. بوتاکس یک نوروتوکسین، سم بوتولینوم است که مشتق شده از یک باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم می‌باشد. هنگامی که این سم تزریق می‌شود، موقتاً عضلات زیر جلدی را مهار می‌کند و ظاهر چروک‌های پنجه کلاغی دور چشم و خطوط اخم را کاهش می‌دهد.

حتما بخوانید:


چین و چروک صورت


چروک‌های پنجه کلاغی


خطوط اخم

از صاف کردن خطوط و چین و چروک‌های ظریف گرفته تا جلوگیری از تعریق بیش از حد و برای تسکین میگرن‌های مزمن، تزریق بوتاکس به دلایل مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای بسیاری از افراد مزایای زیبایی و پزشکی زیادی به همراه داشته است. تزریق بوتاکس یک روش محبوب و شناخته شده در جهان به دلیل توانایی ضد پیری آن برای افراد معروف و یا مردم معمولی است. تزریق بوتاکس به عنوان یک شکل غیر تهاجمی از جوان سازی صورت، می‌تواند به شما در داشتن پوستی جوان‌تر و بدون نیاز به عمل جراحی کمک کند. بوتاکس به عضلات صورت تزریق می‌شود تا بخشی از عضلات خاص را آرام کند و به طور موقت ظاهر برخی از چین و چروک‌هایی که این عضلات ایجاد می‌کنند را کاهش دهد. شما عزیزان می‌توانید برای مشاوره و دریافت انواع خدمات زیبایی از جمله تزریق بوتاکس به دکتر مهام مراجعه فرمایید. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۹۳۹۵۴۳۱۳۵۰ و ۰۲۱۸۸۷۶۲۸۳۲ تماس حاصل فرمایید.

بوتاکس چیست؟


بوتاکس (سم بوتولینوم) یک نوروتوکسین است که بر سیستم عصبی تأثیر می‌گذارد. بوتاکس مانع از رهاسازی استیل کولین که با سیگنال‌های خود موجب انقباض عضلات می‌شود، می‌گردد. این سم به طور موقت عضله را ضعیف یا آن را فلج می‌کند. سم بوتولینوم خالص برای مصارف پزشکی (بوتاکس) در مقادیر بسیارکمی استفاده می‌شود که بر کل بدن تأثیر نمی‌گذارد، اما در صورت تزریق، به طور موضعی عمل می‌کند.

این روش برای چه کسانی مناسب است؟


تزریق-بوتاکس-برای-چه-کسانی-مناسب-است

اگر تمایل دارید ظاهر چین و چروک‌های متوسط ​​تا شدید صورت را بدون انجام عمل جراحی کاهش دهید، ممکن است بخواهید تزریق بوتاکس را مد نظر قرار دهید. مناطقی که بوتاکس به بهترین شکل عمل می‌کند، چین و چروک‌های پنجه کلاغی، خطوط پیشانی، خطوط اسکینت و خطوط اخم یا ماریونت است. درمان گودی، تیرگی و پف زیر چشم از دیگر کاربرد‌های تزریق بوتاکس است.

حتما بخوانید: گودی زیر چشم

بوتاکس چگونه عمل می‌کند؟


بوتاکس در کاهش ظاهر چین و چروک و خطوط ظریف مؤثر است. زیرا هدف آن درمان علت زمینه‌ای یعنی انقباض تکراری عضلات صورت، به طور مثال عضلات مرتبط با اخم یا اسکینت است. بوتاکس به این عضلات تزریق می‌شود و باعث می‌گردد که حرکت عضلات به طور موقت مهار شوند. مکانیسم عمل به این صورت است که سم بوتولینوم رسیدن سیگنال‌های عصبی به عضلات را متوقف می‌کند. هنگام بیان صورت، اعصاب یک نوروترانسمیتر یا انتقال دهنده عصبی به عضلات را آزاد می‌کنند. این انتقال دهنده عصبی باعث می‌شود که عضله با اتصال به گیرنده‌های سلول عضلانی منقبض شود. سم بوتولینوم مانع از انتقال نوروترانسمیتر می‌شود، بنابراین از انقباض عضله جلوگیری می‌کند. توقف انقباض عضلات، ظاهر خطوط ظریف و چین و چروک را کاهش می‌دهد.

آماده سازی قبل از تزریق


آماده-سازی-قبل-از-تزریق--بوتاکس

اطمینان حاصل کنید که قبل از انجام هر گونه اقدامات زیبایی، تزریق بوتاکس یا غیره، یک جلسه مشاوره با پزشک یا متخصص زیبایی داشته باشید. فقط پزشک شما می‌تواند تصمیم بگیرد که آیا تزریق بوتاکس برای شما مناسب است یا خیر. قبل از شروع درمان، به پزشک خود موارد زیر را اطلاع دهید:

 • هرگونه بیماری که بر اعصاب و عضلات شما تأثیر می‌گذارد. این بیماری‌ها احتمال بروز عوارض جانبی را با درمان بوتاکس افزایش می‌دهند.
 • چنان چه در دوران شیردهی به سرمی‌برید.
 • در حال برنامه ریزی برای باردار شدن هستید.

اطمینان حاصل کنید که پزشک شما از تمام داروهایی که استفاده می‌کنید اطلاع دارد، از قبیل:

 • آنتیبیوتیک‌های مورد استفاده در درمان عفونت‌ها از جمله جنتامایسین، توبرامایسین، کلیندامایسین و لینکومایسین
 • داروهای مورد استفاده برای درمان مشکلات ریتم قلب، مانند کینیدین
 • داروهایی که برای درمان بیماری‌های مختلف مانند میاستینا گراویس یا بیماری آلزایمر مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • همانند سایر داروهای تجویزی، اگر از داروهای بدون نسخه یا داروهای گیاهی مصرفمی‌کنید، باید به پزشک خود در این خصوص اطلاع دهید.

نحوه تزریق بوتاکس


نحوه-تزریق-بوتاکس

تزریق بوتاکس در واقع بیشتر شبیه ملاقات پزشک است تا تزریق یک شات. پزشک از شما می‌خواهد تا بنشینید و سپس یک سری تزریق‌های کوچک را در منطقه تحت درمان (که قبلاً روی آن‌ها توافق شده است) انجام می‌دهد. پس ازآن، مطب را ترک می‌کنید و روز خود را به طور عادی ادامه می‌دهید.

پس از تزریق بوتاکس چه اتفاقی می‌افتد؟


پس از تزریق بوتاکس، می‌توانید دفتر را ترک کنید و بلافاصله فعالیت‌های طبیعی خود را ادامه دهید. ممکن است احساس کنید که کبودی یا قرمزی جزئی دارید، اما بعد از یک یا دو ساعت، این علائم نیز ناپدید می‌شوند. در حال حاضر برخی از پزشکان توصیه می‌کنند که بیماران پس از تزریق بوتاکس حداقل ۴ الی ۵ ساعت از دراز کشیدن خودداری نمایند. این امر برای جلوگیری از نشت تصادفی بوتاکس یا گسترش به دیگر مناطق ناخواسته صورت است. همچنین بهتر است از انجام هر گونه فعالیت شدید برای بقیه روز به خصوص هر حرکتی که شامل خم شدن و یا کشش عضلات صورت می‌شود، جلوگیری نمایید. این توصیه‌ها در واقع اقدامات احتیاطی پیشگیرانه هستند و برای کمک به شما در جهت حفظ ایمنی می‌باشند. شما همچنین باید از مالیدن قسمت‌هایی از صورت خود که تحت درمان قرار گرفته‌اند تا چندین روز پس از تزریق بوتاکس خودداری کنید.

مشاهده نتایج چه مدت زمان طول می‌کشد؟


مشاهده-نتایج-چه-مدت-زمان-طول-می‌کشد؟

نتایج حاصل از تزریق بوتاکس ممکن است ظرف مدت بیست و چهار تا بیست و هشت ساعت اول پس از تزریق ظاهر شود. نتایج کامل به تدریج در عرض چند روز تا یک هفته پس از تزریق اولیه ظاهر می‌شود. معمولاً تزریق برای بار دوم و سوم نیز مورد احتیاج است تا عضلات به طور کامل ریلاکس شوند و بهترین نتیجه به دست آید.

نتایج حاصل از تزریق بوتاکس چقدر دوام دارند؟


اثرات کامل حاصل از تزریق بوتاکس می‌توانند تا ۴ ماه دوام داشته باشند. این مقدار زمان معمولاً  با تزریق بیشتر بوتاکس افزایش می‌یابد. زیرا به محض جلوگیری از انقباض عضلات و ریلاکس شدن آن‌ها، به طور معمول مدت زمان  برای ریلاکس شدن عضلات کاهش می‌یابند. هنگامی که بوتاکس از بین می‌رود، حرکت عضلانی به حالت عادی برمی‌گردند.

عوارض جانبی احتمالی چیست؟


اگر چه تزریق بوتاکس بسیار ایمن است، اما هنوز هم ممکن است عوارض جانبی وجود داشته باشند. عوارض جانبی احتمالی اما غیر معمول عبارتند از افتادگی پلک و تورم. برخی از بیماران ممکن است واکنش آلرژیک داشته باشند. در خصوص سایر عوارض جانبی می‌توانید با متخصص خود مشورت کنید. هنگامی که بوتاکس به درستی تزریق می‌شود، هر گونه عوارض جانبی زیبایی ظاهر مصنوعی، یخ زدگی یا احساس سنگینی در ناحیه تزریق شده تقریباً وجود ندارند.

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟


هزینه کل به چندین عامل بستگی دارد مانند اینکه در حال درمان چه منطقه خاصی هستید و چند واحد تزریق بوتاکس نیاز دارید. کلینیک‌ها هزینه را بسته به یک واحد یا یک ناحیه محاسبه می‌کنند. در رابطه با نواحی تحت درمان به طور مثال تزریق بوتاکس برای خطوط پیشانی ممکن است نیاز به ۲۰ تا ۴۰  واحد نیاز داشته باشد و از طرف دیگر تزریق بوتاکس برای درمان چین‌های پنجه کلاغی ممکن است فقط ۱۰ واحد نیاز داشته باشد. هنگام پرسش در خصوص هزینه تزریق بوتاکس، باید بدانید که این فقط قیمت محصول نیست بلکه شامل مهارت‌های ویژه حرفه‌ای پزشکی که شما را درمان می‌کند نیز می‌باشد. برای اطمینان از اخذ بهترین نتایج، ضروری است که درمان شما توسط یک متخصص مجاز و با تجربه انجام شود. حتماً مراقب باشید. اگر بوتاکس واقعاً ارزان باشد، ممکن است نشانه‌ای از تزریق بوتاکس رقیق شده با ماده دیگری باشد.

حتما بخوانید: پف زیر چشم

سوالات متداول


سوالات-متداول-بوتاکس

با افزایش سن، چین و چروک و خطوط ظریف به دلیل بیان مکرر روزمره صورت مانند حرکت دادن، خندیدن، لبخند زدن یا اخم کردن ظاهر می‌شوند. یکی از بهترین راه‌های کاهش این خطوط و چین و چروک‌ها تزریق بوتاکس است. با توجه به این که بوتاکس بسیار محبوب است، بسیاری از تصورات غلط در خصوص تزریق آن نیز وجود دارد. در ادامه تعدادی از سؤالات متداول در خصوص این روش درمانی فوق العاده که به شما ظاهری جوان‌تر و با طراوت تر می‌دهد، ذکرشده‌اند.

آیا نتایج مصنوعی به نظر می‌رسند؟

این سؤال بسیار رایج در هنگام صحبت کردن در مورد تزریق بوتاکس است. تا زمانی که تزریق بوتاکس توسط یک متخصص معتبر انجام شود، نباید به هیچ وجه ظاهری مصنوعی و یخ زده پیدا کنید. هنگام انجام این درمان باید از روش‌های مناسب استفاده کرد و به همین دلیل مهم است که به دنبال یک متخصص مجاز و آموزش دیده باشید. چنان چه تزریق بوتاکس به درستی انجام شود، غیرممکن است که ظاهر فرد مصنوعی و دستکاری شده به نظر برسد و درعین حال بیمار قادر به نشان دادن حالات مختلف در صورت خود است. تنها چیزی که مردم در مورد صورت شما ممکن است متوجه شوند این است که ظاهر شما جوان‌تر و با طراوتتر شده است. کلید موفقیت درمان بوتاکس انجام آن توسط یک متخصص حرفه‌ای واجد شرایط و ماهر است که روش‌های خود را با ویژگی‌های منحصر به فرد صورت هر شخص بیمار ارائه می‌کند.

آیا تزریق بوتاکس فقط برای زنان است؟

اگر چه ممکن است به نظر برسد که بیشتر بیمارانی که به دنبال درمان‌های زیبایی هستند زن می‌باشند، اما این موضوع بدان معنا نیست که مردان نیز تمایل به داشتن ظاهر جوان ندارند. در مطالعات بالینی تزریق بوتاکس در مردان برای درمان خطوط ظریف و چین و چروک‌های پنجه کلاغی در نظر گرفته شد. این به دلیل نتایج سریع و طبیعی است که می‌تواند در هنگام تزریق توسط یک متخصص واجد شرایط به دست آید. نتایج جوانسازی و باطراوت کردن که بوتاکس فراهم می‌کند، صرفاً مختص زنان نیست.

 آیا بوتاکس یک فیلر است؟

بوتاکس یک فیلر نیست. فیلرها حجم از دست رفته و چروک‌هایی که بدون بیان صورت موجود هستند را برای به دست آوردن یک ظاهر جوانتر درمان می‌کنند. بوتاکس یک نورومودولاتور است که حرکت عضلانی را ریلاکس می‌کند.

 آیا می‌توانید پس از بوتاکس ورزش کنید یا این کار نتایج را کاهش می‌دهد؟

 این امر به نوع ورزش بستگی دارد. پزشکان توصیه می‌کنند که فرد به مدت دو ساعت پس از تزریق بوتاکس از دراز کشیدن (به طور مثال وزنه‌های پرس) یا هرگونه تمرین (مانند یوگا) خودداری کند. انجام تمرینات ورزشی پس از تزریق بوتاکس تاثیری روی کاهش نتایج نداشته‌اند.

آیا بوتاکس میتواند به درمان تعریق زیاد کمک کند؟

 بله، تزریق بوتاکس می‌تواند برای درمان هایپرهیدروز که همچنین به عنوان تعریق زیاد شناخته می‌شود، کمک نماید. تزریق نوروتوکسین در منطق حساس مانند زیر بغل یا کف دست‌ها به منظور کاهش میزان تعریق صورت می‌گیرد.

آیا می‌توانید پس از تزریق رانندگی کنید، صورت خود را بشویید یا حمام کنید؟

پس از تزریق بوتاکس شستن صورت یا رانندگی کردن موردی ندارند اما باید از ماساژ دادن شدید صورت خودداری نمایید. تنها محدودیتی که پزشک به شما توصیه می‌کند، خودداری از دراز کشیدن به مدت حداقل دو ساعت پس از تزریق بوتاکس است.

بهترین گزینه برای برجسته کردن لب‌های نازک چیست؟

 اگر شما به دنبال اضافه کردن حجم به لب‌های نازک خود هستید، ممکن است بخواهید یک فیلر حاوی اسید هیالورونیک را در نظر بگیرید. بوتاکس با ریلاکس کردن عضلات از بروز چین و چروک جلوگیری می‌کند و انتخاب خوبی برای خطوط پیشانی، خطوط اخم و چین و چروک‌های پنجه کلاغی است، اما فیلرها عملاً حجم را به ناحیه مورد نظر تزریق می‌کنند و از انواع روش‌های انتخابی جهت برجسته کردن لب می‌باشد. پزشکان از بوتاکس برای کاهش قدرت عضلاتی که لب را در اطراف دهان فشرده می‌کنند، استفاده می‌نمایند به این ترتیب باعث کاهش خطوط عمودی لب‌ها یا خطوط سیگار می‌شود.

درمانها چگونه هستند؟

جلسات بوتاکس سریع و ملایم هستند. هیچ بیهوشی یا بی حسی در طول مدت درمان لازم نیست. بیماران می‌توانند فعالیت‌های منظم خود را پس از درمان از سر بگیرند.

آیا ممکن است برخی از افراد به درمان با بوتاکس پاسخ ندهند؟

بله تعداد کمی از افراد به تزریق پاسخ مثبت نمی‌دهند و یا آنتی بادی نسبت به بوتاکس را تشکیل می‌دهند و بعد از چند تزریق دیگر به بوتاکس پاسخ نمی‌دهند. هیچ راهی برای شناسایی افراد غیر پاسخ دهنده قبل از درمان وجود ندارد.

آیا می‌توانید بوتاکس را با سایر روش‌های جوان سازی صورت ترکیب کنید؟

کاملاً.  بوتاکس می‌تواند اثرات حاصل از درمان‌های دیگر را افزایش دهد و اثرات لایه برداری شیمیایی، لیزر جوان سازی صورت یا اثرات بهبود صورت پس از عمل جراحی را طولانی کند.

تزریق بوتاکس در حاملگی و شیردهی مجاز است؟

زنان باردار یا شیرده، بیمارانی که نسبت به آلبومین آلرژی دارند و بیماران مبتلا به بیماری‌های عصبی مانند ای ال اس (بیماری لو گهریک) یا میاستینا گراویس نمی‌توانند از این روش درمانی استفاده کنند.

 آیا جایگزینی برای تزریق بوتاکس وجود دارد؟

هیچ درمانی مانند جراحی لیفت صورت، کلاژن و سایر فیلرها، لایه برداری شیمیایی، لایه برداری با استفاده از لیزر مانند بوتاکس کار نمی‌کند.

آیا بوتاکس برای انواع چین و چروکها کاربرد دارد؟

خیر. بعضی از چین و چروک‌ها به‌واسطه چندین سال تابش خورشید یا سیگار کشیدن ایجاد می‌شوند، که هر دو  موجب پیری زودرس پوست می‌شوند. این نوع چین و چروک‌ها استاتیک نامیده می‌شوند و با انقباض ماهیچه‌های زیرپوست تولید نشده و به بوتاکس پاسخ نمی‌دهند. از سوی دیگر، چین و چروک‌های دینامیک به وسیله انقباضات مکرر عضلات صورت زیر پوست ایجاد می‌شود. چین و چروک‌های دینامیک با تزریق بوتاکس کاهش می‌یابند.

آیا بوتاکس از چروک شدن جلوگیری می‌کند؟

بله این مورد یکی از موارد استفاده عالی بوتاکس است. درمان با بوتاکس در مناطقی که معمولاً تحت تأثیر چین و چروکهای دینامیک مانند پیشانی و اطراف چشم قرار می‌گیرند، می‌تواند به طور قابل توجهی از تشکیل آنها جلوگیری کند. بوتاکس همچنین می‌تواند عضلات شما را تمرین دهد تا از اخم کردن یا چین خوردن آن‌ها جلوگیری کند.

برای دوام تاثیر تزریق بوتاکس به چه تعداد تزریق نیاز دارید؟

در اکثر بیماران نتایج حاصل از درمان به مدت سه تا پنج ماه دوام دارد. با اینحال، برخی از بیماران نیاز به تزریق بوتاکس بیشتری نسبت به دیگران دارند. بهتر است به آهستگی تزریقات را انجام دهید تا این که مستقیماً به دوز بالاتر برسید و احتمالاً ظاهر غیر طبیعی را ایجاد کنید.

آیا شما قادر به بیان حالات چهره هستید؟

پس از درمان با بوتاکس، شما ممکن است در آینه نگاه کنید و بهبود قابل توجهی در خطوط اخم ظریف تا متوسط خود مشاهده کنید. اما بوتاکس به صورت رادیکال ظاهر صورت شما را تغییر نخواهد داد. شما هنوز هم می‌توانید اخم کنید یا شگفت زده به نظر برسید بدون آن که چین و چروکی بین ابروهای شما ظاهر گردد. بوتاکس به طور موقت با کاهش انقباضات عضلات که باعث بروز خطوط ظریف دائم می‌شوند و به مرور زمان بین ابروها ایجاد می‌گردد، عمل می‌نماید. در عرض چند روز، ممکن است نتایج را تجربه کنید که می‌توانند تا ۴ ماه طول بکشد. نتایج ممکن است متفاوت باشند. اگر درمان‌های خود را ادامه ندهید، خطوط اخم بین ابروهای شما به تدریج شبیه به حالت قبل از درمان می‌شوند.

آیا تزریق بوتاکس به طور منظم برای مدت زمان طولانی درست نیست؟

استفاده از هر درمانی برای مدت طولانی ایده خوبی محسوب نمی‌شود. با اینحال، تعدادی مطالعات خوب و بلند مدت روی بیماران با استفاده از تزریق بوتاکس برای درمان بیماری‌های عصبی انجام شده است. در طی سالها استفاده از بوتاکس عوارض جانبی یا سمیت مشاهده نشده است. این مطالعات در بیمارانی انجام شد که مقادیر بوتاکس را چندین بار بیشتر از بالاترین دوز دریافت کردند. بنابراین پزشکان به راحتی بیان می‌کنند که استفاده از بوتاکس به طور مرتب در طول مدت سال‌ها خطرناک نیست.

استفاده غیر زیبایی تزریق بوتاکس چیست؟

محققان دریافته‌اند که بوتاکس می‌تواند تعدادی از مشکلات پزشکی را درمان کند. بوتاکس معمولاً برای درمان موارد زیر استفاده می‌شود:

 • اختلالات حرکتی مانند دیستونی گردن
 • اختلالات چشم مانند چشم‌های لوچ
 • اسپاسم چشم
 • میگرن
 • اسپاسم مثانه

علاوه بر موارد استفاده ذکر شده برای بوتاکس، پزشکان متخصص امیدوارند که موارد مصرف این ماده را برای سایر شرایط از جمله درمان درد آرتریت گسترش دهند.

در ادامه بخوانید: درمان تعریق زیاد با بوتاکس

پاسخ دهید