www.Golldennet.com/گلدن نت
تزریق چربی به صورت: حجم دهی و رفع چروک با چربی استخراج شده از بدن – دکتر مهرداد مهام
برجسته کردن چانه بدون جراحی: تزریق حجم دهنده‌ها برای فرمدهی چانه
اسفند ۲۳, ۱۳۹۶
پلاسما-جت
پلاسما جت برای رفع چروک و افتادگی پلک بدون بخیه، تزریق و جراحی
اسفند ۲۶, ۱۳۹۶

تزریق چربی به صورت: حجم دهی و رفع چروک با چربی استخراج شده از بدن

در حالی که اکثر مردم فکر می‌کنند که مهم‌ترین نشانه‌های پیری چروک شدن و افتادگی و شل شدگی پوست است، یکی از علل اصلی بروز این مشکلات، لاغر شدن صورت است. این از دست دادن حجم و لاغر شدن صورت می‌تواند منجر به برجسته سازی خطوط استخوانی گیجگاه و اطراف چشم شود و می‌تواند گونه‌ها به حالتی پهن‌تر و لاغرتر نشان دهد. اثر کاهش حجم صورت بر روی ظهور پیری به طور کامل شناخته شده است. کانتور صورت و ظاهر آن توسط ژنتیک تعیین می‌شود، به همین دلیل برخی افراد دارای چانه‌ها و گونه‌های برجسته‌ای هستند، در حالی که دیگران دارای یک چهرهٔ گردتر و با ویژگی‌های نرمتر هستند. چه موضوع مربوط به پیری باشد یا چه به دلیل ساختار صورت، راه‌هایی برای افزایش حجم صورت و بهبود ظاهر آن با استفاده از تزریق چربی به صورت وجود دارند. تزریق چربی اغلب به عنوان پیوند چربی شناخته می‌شود و یک روش جراحی طبیعی و با تهاجم کم است که برای انتقال چربی از ناحیه‌ای از بدن که حاوی مقادیر زیادی است و تزریق آن به صورت برای بازگرداندن حجم از دست رفته انجام می‌گیرد. مناطق متداول درمان عبارتند از خطوط دور لب (بین بینی و لب‌ها)، خطوط ماریونت (بین لب‌ها و چانه)، گونه‌های مسطح، افتادگی پایین و گودی زیر چشم.

حتما بخوانید:


چین و چروک پوست


لاغر شدن صورت


خطوط دور لب


چربی‌ای که به صورت تزریق می‌شود به خصوص به دلیل خونرسانی قوی در صورت به خوبی عمل خواهد کرد. به طور معمول چربی می‌تواند برای بازسازی حجم بسیار شبیه تزریق ژل به گونه‌ها و لب‌های دارای چین و چروک استفاده شود و یک ظاهر طبیعی ایجاد کند. پزشکان حتی از چربی برای کمک به بالا بردن ابروها استفاده می‌کنند. یکی از مزایای تزریق چربی که پزشکان متوجه آن شده‌اند این است که پوستی که چربی به آن تزریق می‌شود، جوان می‌گردد. تزریق چربی جایگزین استفاده از ایمپلنت‌های گونه و چانه در بسیاری از بیماران است. تزریق چربی باعث ایجاد ظاهری بسیار طبیعی می‌شود و خطر ابتلا به عفونت و پس زدن چربی توسط بدن نیز کم است. اگر شما عزیزان به دنبال راهی برای زیباتر شدن هستید می‌توانید با دکتر مهام درباره انجام انواع روش‌های زیبایی مشورت کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۹۳۹۵۴۳۱۳۵۰ و ۰۲۱۸۸۷۶۲۸۳۲ تماس حاصل فرمایید.

مزایای تزریق چربی به صورت


مزایای-تزریق-چربی-به-صورت

برخی از مزایای تزریق چربی به صورت عبارت‌اند از:

 • کاهش ظاهر آسیب‌های عمیق، چین و چروک و خطوط ریز
 • بازگرداندن حجم به گونه و رفع گودی زیر چشم
 • کاهش ظاهر جای زخم
 • توانایی بهبود ظاهر سایر قسمت‌های بدن از طریق لیپوساکشن
 • نتایج طولانی مدت
 • روشی با حداقل تهاجم
 • بدون نیاز به استفاده از مواد مصنوعی مانند ایمپلنت‌ها
 • ایجاد ظاهری طبیعی

حتما بخوانید: گودی زیر چشم، خطوط اخم

جلسه مشاوره قبل از تزریق


مهم نیست که کدام روش برای حجم دهی صورت شما در نظر گرفته شود، شما باید با پزشک خود در مورد اهداف مورد نظر برای درمان صحبت و مشاوره کنید. پزشک ساختار چهره و پیشرفت پیری را ارزیابی می‌کند و گزینه‌های خود را برای درمان در نظر می‌گیرد، همچنین توصیه‌هایی را برای کمک به شما در دستیابی به اهداف مورد نظر ارائه می‌دهد. این مشاوره‌ها برای اطلاع یافتن در مورد نتایجی که شما از تزریق چربی انتظار دارید، آشنایی با پزشک و پرسیدن هر گونه سؤالی درمورد روش یا روش‌های احتمالی، بسیار مهم است.

این روش برای چه کسی مناسب است؟


الزامات مختلفی برای انجام هر روش برای بازگرداندن حجم صورت در متقاضیان متفاوت وجود دارد و تقاضای فردی شما در طول مشاوره ارزیابی خواهد شد. الزامات اصلی برای روش تزریق چربی این است که بیماران باید افرادی سالم با انتظارات واقعی باشند تا بتوانند از این روش بهره مند شوند. بیماران متقاضی تزریق چربی به صورت باید دارای چربی کافی برای برداشت باشند و قبل از انجام درمان نیز باید وزن ثابتی داشته باشند.

چگونگی تزریق چربی به صورت


چگونگی-تزریق-چربی-به-صورت

ابتدا، پزشک چربی بدن را از طریق لیپوساکشن جمع آوری می‌کند. با استفاده از برش‌های بسیار کوچک در اطراف نقاط اهدا کننده، پزشک با استفاده از محلول تامسنت به مناطق مورد نظر نفوذ می‌کند. محلول تامسنت کمک خواهد کرد تا ناراحتی پس از عمل به حداقل برسد و همچنین چربی آسان‌تر از بدن جمع آوری گردد. سپس یک کانولا از طریق برش‌های کوچک وارد و چربی از بدن خارج می‌شود و کانتور متقاضی بهبود می‌یابد. پزشک سلول‌های چربی را به آرامی جا به جا می‌کند تا غشاهای سلولی آسیب نبینند. پزشک از طریق یک مدار بسته، چربی را به یک سانتریفوژ انتقال می‌دهد. سانتریفیوژ سلول‌های چربی خالص را از مواد دیگر موجود در چربی، از جمله مایع تامسنت و خون جدا می‌کند. سپس مجدداً با استفاده از یک سیستم بسته، چربی خالص به سرنگ کوچک مخصوص تزریق منتقل می‌شود. در نهایت، پزشک چربی را در مکان‌های از پیش تعیین شده روی صورت تزریق می‌کند تا حجمی طولانی مدت و جوان را ایجاد کند. چربی در مقادیر کوچک در اعماق مختلف تزریق می‌شود. با تزریق در عمق، اطمینان حاصل خواهد شد که سلول‌های چربی تازه تزریق شده به میزان کلفی خون را دریافت خواهند کرد و بنابراین به مکان‌های جدید خود می‌رسند.

بهبود


زمان بهبود پس از تزریق چربی به صورت از بیماری به بیمار دیگر متغیر است، اما اکثر مردم باید حداقل ۷ تا ۱۰ روز از کار و سایر فعالیت‌های اجتماعی پرهیز نمایند. بهبودی اولیه چند هفته طول می‌کشد، بعد از آن تورم به تدریج فروکش می‌کند تا نتایج نهایی آشکار شود. اگرچه دوره بهبودی پس از تزریق چربی نسبتاً آهسته است، بیماران باید زمان کافی برای بهبود صحیح را صرف کنند. بیماران ممکن است به داروهایی برای کمک به کم کردن ناراحتی پس از عمل نیاز داشته باشند. اگر بیماران بخواهند داروهای ضد درد مصرف کنند، باید از داروهای ضد التهابی از جمله ایبوپروفن، ادویل و ناپروکسن اجتناب کنند. پزشکان معمولاً مصرف تایلنول را توصیه می‌کنند. کبودی، تورم و ناراحتی نیز می‌توانند با کمپرس سرد بهبود یابند.

چه زمانی نتیجه این تزریق قابل مشاهده است؟


چه-زمانی-نتیجه-این-تزریق-قابل-مشاهده-است

مهم نیست که پزشک در هنگام تزریق چربی در صورت چه میزان دقت را به عمل می‌آورد، تمام چربی‌ها به ناحیه مورد نظر انتقال نخواهند یافت. هر پزشک به منظور اطمینان از اینکه بیمار نتایج مطلوب خود را به دست می‌آورد، باید در هنگام تزریق دقت کافی را داشته باشد. نتایج نهایی ظرف مدت حدود ۶ تا ۱۲ ماه مشاهده خواهند شد. در صورت تمایل به افزایش بیشتر حجم، بیماران می‌توانند تزریق‌های متعدد چربی را انجام دهند.

حتما بخوانید: بالا بردن ابرو‌ها، درمان جای زخم

پرسش‌های رایج


برخی از رایج‌ترین پرسش‌های مردم درباره تزریق چربی به صورت عبارتند از:

آیا انتقال چربی دائمی است؟

در طول عمل تزریق چربی، متخصص جراح اغلب مقداری چربی اضافی برای جبران سلول‌هایی که انتقال نمی‌یابند و دوباره جذب بدن خواهد شد را تزریق می‌کند. این امر باعث می‌شود تا میزان کافی از سلول‌های سالم برای ایجاد یک منبع خونی فراهم شوند و در صورت دائمی شوند. پس از حدود شش ماه، چربی باقی مانده باید نسبتاً دائمی باشد و بهبودی پایداری ایجاد نماید.

آیا انتقال چربی برای کاهش وزن مفید است؟

از آن جا که روند انتقال چربی شامل فرم دهی به بدن است، این جنبه از عمل جراحی هدف تزریق چربی محسوب نمی‌شود. انتقال چربی برای از دست دادن وزن خوب نیست، زیرا چربی به اندازه‌ای برداشته نمی‌شود که بتواند تفاوتی را ایجاد کند. از بین بردن چربی با عمل جراحی برای بیمارانی با وزن ثابت مناسب است که می‌خواهند جیب‌های چربی سر سخت را از بین ببرند تا بدن را فرم دهند و به نتایجی پایدار دست پیدا کنند.

آیا چربی تزریق شده جذب بدن می‌شود؟

چنان چه تزریق چربی جواب دهد، نتایج باید چندین سال ماندگار باشند. ممکن است که جذب رخ دهد، اما با تکنیک‌های مدرن پیشرفته، شما باید بتوانید نتایج طولانی مدتی را داشته باشید. از دست دادن چربی ناشی از پیری و آتروفی چربی طبیعی است، اما همیشه می‌توان تزریق چربی را مجدداً تکرار کرد.

آیا اسکار ناشی از تزریق چربی قابل توجه است؟

زخم‌های حاصل از لیپوساکشن معمولاً ۵ تا ۱۰ میلی متر طول دارند و در مناطقی قرار می‌گیرند که می‌توانند به راحتی پنهان شوند. اندازهٔ مکان‌های تزریق چربی ۱ تا ۲ میلی متر است و حتی نیاز به بخیه زدن ندارند. این حفره‌های کوچک بدون ایجاد جای زخم قابل توجهی بهبود خواهند یافت.

چند بار می‌توان تزریق چربی را انجام داد؟

هیچ محدودیتی برای تزریق مجدد چربی وجود ندارد. تا زمانی که چربی در دسترس برای برداشت وجود دارد، پزشکان می‌توانند به تزریق چربی ادامه دهند.

آیا حجم دهی صورت می‌تواند افتادگی پوست را درمان کند؟

البته هدف از تزریق چربی، جوانسازی و رفع چین و چروک در صورتی است که مشمول روند پیری شده است. افتادگی پوست تا حدودی ناشی از کاهش حجم صورت است، بنابراین می‌توان با تزریق چربی با افتادگی ملایم تا متوسط پوست کمک کرد. با این حال، افتادگی شدید پوست ممکن است با تزریق چربی به طور کامل درمان نشود، به طوری که بیماران مبتلا به افتادگی پوستی متوسط تا شدید باید یک روش جامع ضد پیری مانند لیفت صورت را برای درمان در نظر بگیرند.

بعد از حجم دهی صورت چگونه به نظر خواهید رسید؟

در حالت ایده آل، شما خودتان را مشاهده خواهید کرد، فقط چندین سال جوانتر یا با کانتور بهتر صورت به نظر خواهید رسید. تزریق چربی زمانی که از آن برای جوانسازی استفاده می‌شود، نه ایجاد یک ظاهر جدید، بسیار کارآمد خواهد بود. ایمپلنت‌ها می‌توانند تعادل صورت را تحت تأثیر قرار دهند و زیبایی‌های کلی صورت را بهبود ببخشند.

خطرات تزریق چربی چیست؟

عوارض تزریق چربی به صورت به طور کلی نادر است، زیرا روشی آرام و بی خطر است. با این حال، مانند هر روش جراحی دیگر، خطرات کمی وجود دارند که ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • عفونت
 • عوارض بیهوشی
 • کلسیفیکاسیون چربی
 • اصلاح بیش از حد یا کمتر از حد طبیعی (در نتیجهٔ زیبایی شناختی ضعیف)

اطمینان حاصل کنید که در طول مشاوره خود به خطرات و عوارض جانبی این روش بپردازید، بنابراین می‌توانید در مورد هر گونه عوارض احتمالی اطلاعات لازم را کسب نمایید. یک پزشک با استعداد و تلاش‌های مراقبتی پیش و پس از عمل توسط بیمار، در جلوگیری از عوارض ناشی از تزریق چربی بسیار مفید خواهند بود.

چه اتفاقی می افتد اگر بعد از تزریق چربی افزایش یا کاهش وزن پیدا کنید؟

سلول‌های چربی منتقل شده در منطقه‌ای که در آن تزریق شده‌اند، به زندگی ادامه می‌دهند ویک منبع خون جدید را تشکیل می‌دهند و مثل هر سلول چربی دیگر رفتار خواهند کرد. این به این معنی است که اگر میزان قابل توجهی افزایش یا کاهش وزن داشته باشید، این سلول‌ها می‌توانند بزرگ یا کوچک شوند، که بر نتایج کلی این روش تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل است که بیماران تشویق می‌شوند تا قبل از انجام این روش وزن پایداری داشته باشند و وزن خود را بعد از عمل جراحی حفظ نمایند تا نتایج به دست آمده حفظ شوند.

انجام تزریق چربی صورت چقدر طول می‌کشد؟

در بسیاری از موارد، تزریق چربی صورت ظرف مدت یک ساعت انجام خواهد شد. اگر بیمار تصمیم به ترکیب درمان‌ها دارد، باید انتظار داشته باشد که این روش طولانی‌تر شود. تزریق چربی در یک مرکز درمان سرپایی انجام می‌گردد.

آیا روش تزریق چربی صورت دردناک است؟

عوارض جانبی منفی ناشی از روشهای تزریق چربی معمولاً بسیار خفیف هستند، اما بیماران ممکن است احساس درد در ناحیه اهدا کنندهٔ چربی را داشته باشند و همچنین احساس ناراحتی در صورت نیز وجود داشته باشد، زیرا حجم این ناحیه باید برای به دست آوردن نتایج مطلوب افزایش یابد. پزشک می‌تواند دستورالعمل‌های پس از عمل جراحی و همچنین داروهای تجویزی قوی را برای اطمینان از راحتی بیماران ارائه دهد.

چربی ماندگارتر است یا ژل؟

روش تزریق چربی جایگزینی برای تزریق فیلرهای پوست است که می‌تواند برای بهبود ظاهر برخی خطوط صورت و اضافه کردن حجم به صورت استفاده شود. تزریق ژل در عین حالی که بسیار مؤثر است، نتایج ماندگاری همانند تزریق چربی ندارد. به منظور حفظ نتایج از تزریق ژل، بیماران باید تزریق‌ها را تکرار نمایند. با این حال، تأثیر موقت تزریق ژل ممکن است برای متقاضیانی مناسب باشد که آمادگی لازم برای انجام درمان طولانی مدت را ندارند.

بوتاکس بهتر است یا چربی؟

تزریق چربی یک روش خوب برای متقاضیانی است که علاقه مند به حجم دهی صورت، کاهش ظاهر جای زخم‌ها یا اصلاح ظاهر خطوط استاتیک غالب و چین و چروک‌ها هستند. تزریق چربی تا حد زیادی بر روی خطوط دینامیک و چین و چروک، از جمله چروک دور چشم یا چین‌های پنجه کلاغی و خطوط اخم تاثیری ندارد. این خطوط توسط نوروتوکسینی که عضلات را شل می‌کند، مانند بوتاکس، بهتر درمان می‌شوند. بوتاکس به راحتی می‌تواند با روش‌هایی مانند تزریق چربی صورت یا تزریق ژل برای تأثیر کلی در جوانسازی صورت ترکیب شود. در زمان مشاوره، پزشک قادر خواهد بود به بیمار در انتخاب بهترین روش تزریق یا ترکیبی از تزریقات در راستای اهداف زیبایی مورد نظر آنها کمک کند.

چربی از کدام نواحی بدن خارج می‌شود؟

روش تزریق چربی روشی منحصر به فرد است زیرا به بیمار این امکان را می‌دهد که چربی‌های بدن را اصلاح کند. چربی از بدن با استفاده از لیپوساکشن برداشت می‌شود، به بیمار اجازه می‌دهد که نواحی‌ای را که ممکن است به رژیم غذایی و ورزش مقاوم باشند، اصلاح کند. مکان‌های اهدا کننده نواحی از بدن هستند که پزشک با عمل جراحی لیپوساکشن از آن‌ها چربی را برداشت می‌کند. لیپوساکشن را می‌توان در هر جایی از بدن که چربی دز آن نقطه زیاد است، انجام داد. برخی از نواحی که لیپوساکشن می‌تواند از آن‌ها انجام شود عبارتند از:

 • بازوها
 • شکم
 • فلانک (دستگیره‌های عشق)
 • باسن
 • قسمت‌های داخلی و بیرونی ران
 • زانوها

با این حال، بهترین محل برای انجام لیپوساکشن بستگی به بیمار دارد. جزئیات بیشتر در زمان مشاوره بعد از انجام معاینه توسط پزشک مورد بحث قرار خواهد گرفت.

تزریق چربی چه کاربردهای دیگری دارد؟

تزریق چربی به نواحی دیگری به جز اجزای صورت نیز انجام می‌شود:

سینه‌ها

تزریق چربی به سینه یک روش پیشرفته است که تنها باید توسط یک متخصص جراح با تجربه در امر پیوند چربی انجام شود. برای بیماران تحت عمل جراحی ترمیمی پس از سرطان پستان، تزریق چربی یک راه حل مناسب برای کمک به پر کردن بی نظمی‌های کانتور باقی مانده از ماستکتومی یا لومپلکتومی است. پزشکان اغلب از روش تزریق چربی برای کمک به پنهان کردن بعضی از ناهمواری‌های مربوط به ایمپلنتها استفاده می‌کنند. برای افرادی که سینه‌های کمی بزرگتر را می‌خواهند و تمایلی به استفاده از ایمپلنت ندارند، تزریق چربی می‌تواند به حجم دهی کامل کمک کند. پزشک تزریق میزان زیادی چربی برای حجم دهی به سینه‌ها را انجام نمی‌دهد، اما ممکن است در چندین جلسه بتوان تزریق‌های کمی را انجام داد. هنگامی که روش تزریق چربی با لیفت سینه یا مستوپکسی ترکیب می‌شود، حجم بیشتری را به همراه می‌آورد و می‌تواند برای کمک به اصلاح هر گونه تفاوت اندازه بین سینه‌ها استفاده شود. همچنین برای خانم‌هایی که با ایمپلنت‌ها مشکل دارند، درخواست تزریق چربی در هنگام کاهش ایمپلنت و یا کمک به عمل جراحی ترمیمی امری رایج محسوب می‌شود.

باسن

از تزریق چربی به باشن معمولاً به عنوان لیفت باسن برزیلی یاد می‌شود و این روش یک راه خوب برای بهبود حجم، کانتور و بافت باسن است. بر خلاف سینه یا صورت، حجم زیادی از چربی را می‌توان به داخل باسن تزریق کرد.

دست‌ها

حجم دهی به دست‌های پیر با استفاده از روش تزریق چربی چربی می‌تواند کمک کند تا دستی پر و جوان ایجاد گردد. آسیب دیدگی پوست دست ناشی از تابش خورشید نیز با استفاده از تزریق چربی بهبود می‌یابد. با تزریق چربی همراه با روش جوان سازی پوست، آسیب ناشی از پیری و خورشید در طی سالیان را می‌توان از بین برد.

هزینه تزریق چربی

هزینه انجام تزریق چربی بسته به میزان چربی تزریق شده و زمان لازم برای انجام این روش متفاوت است. قبل از انجام تزریق چربی به صورت بهتر است درباره هزینه‌ها و سایر مسائل با پزشک مشورت شود.

در ادامه بخوانید: باز گرداندن حجم به گونه

پاسخ دهید