www.Golldennet.com/گلدن نت
درمان افتادگی پلک: داشتن چشمانی زیبا از راه رفع شلی پوست پشت چشم – دکتر مهرداد مهام
پیشگیری-از-چروک-شدن-پوست
پیشگیری از چروک شدن پوست: روشهای ساده برای داشتن پوست جوان و سالم
فروردین ۲۸, ۱۳۹۷
جوانسازی پوست صورت پوستی زیبا، جوان و شاداب بدون جراحی و بخیه
جوانسازی پوست صورت : پوستی زیبا، جوان و شاداب بدون جراحی و بخیه
اردیبهشت ۳, ۱۳۹۷

درمان افتادگی پلک: داشتن چشمانی زیبا از راه رفع شلی پوست پشت چشم

درمان-افتادگی-پلک

افتادگی پلک فرایندی اجتناب‌ناپذیر است که برخی زودتر با آن مواجه می‌شوند. افتادگی پلک می‌تواند ژنتیکی باشد، هرچند عامل‌های محیطی و سبک زندگی، مانند قرار گرفتن در معرض اشعه UV در کنار کشیدن سیگار فرایند شل شدن پوست را تسریع می‌کند. شل شدن پوست پلک منجر به افتادگی پلک چشم می‌شود. برخی بیماران در ناحیه پلک بالا پوست اضافی دارند که اثر آن در کنار افتادگی ابرو، این عارضه ناخوشایند را تشدید می‌کند. پوست شل و اضافی پلک پایین مشکل شایع تقریباً تمام بیمارانی است که پلک بالایشان نیز پوست اضافی دارد. بنابراین درمان هر دو پلک بالا و پایین بهترین نتیجه را به دست می‌دهد. درمان افتادگی پلک به تشخیص انجام شده و شدت افتادگی بستگی دارد. افتادگی پلک را می‌توان به روش جراحی یا غیرجراحی برطرف کرد. متخصص زیبایی با در نظر گرفتن مقدار پوست اضافی و شدت شل بودن پوست و با توجه به عامل‌هایی مانند وضعیت پوست اطراف پلک، جوانسازی با لیزر یا جراحی پلک را برای داشتن چشمانی زیبا و جوان توصیه می‌کند. پلاسما جت، تزریق بوتاکس و رادیوفرکوئنسی روش‌های دیگر برای رفع افتادگی پلک هستند.

حتما بخوانید:


پلاسما جت


بوتاکس


چین و چروک

به موازات گذر زمان، مشکلاتی همچون افتادگی پلک و شل شدن پوست دور چشم خبر از بالا رفتن سن می‌دهد. جذابیت درمان‌های غیرجراحی این است که نه تنها این درمان‌ها ارزان‌تراند، بلکه روش بهتری نیز برای بیماران با پوست حساس نیز به شمار می‌آیند و بدون نیاز به تن سپردن به تیغ تیز جراحی، آرزوی بسیاری را برای جوان‌تر شدن برآورده می‌کنند. اگر شما نیز در جستجوی روشی غیرجراحی برای لیفت چشم هستید، بهترین روش برای انتخاب درمان مناسب مراجعه به متخصص پوستی است که نگرانی‌هایتان را درک می‌کند و بر روش‌های درمانی مختلف تسلط دارد. متخصص پوست و زیبایی باید عامل‌های مختلفی را در نظر بگیرد، چون پوست دور چشم بسیار نازک و حساس است و حتی مصرف محلول‌های موضعی اشتباه باعث بروز مشکلات درازمدت و تغییررنگ پوست می‌شود. در هر حال درمان‌های غیرجراحی جایگزینی بسیار سریع‌تر، ایمن‌تر و آسان‌تر برای عمل‌های جراحی لیفت چشم به شمار می‌آیند. اگر شما عزیزان نیز مایل به درمان افتادگی پلک‌هایتان هستید می‌توانید با مراجعه به دکتر مهام از انواع روش‌های درمانی از جمله پلاسما جت برای رفع این مشکل بهره مند شوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۹۳۹۵۴۳۱۳۵۰ و ۰۲۱۸۸۷۶۲۸۳۲ تماس حاصل فرمایید.

علتهای افتادگی پلک چشم چیست؟


افتادگی پلک دلایل مختلفی دارد و شدت ناراحتی و کاهش اعتماد به نفس برای همه یکسان نیست. شایع‌ترین علل افتادگی پلک، دلایل غیرآسیب‌شناختی است که به سبک زندگی و سن مربوط می‌شود. به جز این عامل‌ها نقص‌های مادرزادی، آسیب‌دیدگی، اختلال عصبی یا عضلانی نیز منجر به افتادگی پلک چشم می‌شود. در ادامه مهم‌ترین علل افتادگی پلک را بررسی می‌کنیم.

پیری

پیری یکی از شایع‌ترین علل افتادگی پلک است. اگر افتادگی پلک ناشی از بالا رفتن سن باشد، هر دو پلک تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. افزایش سن چین و چروک‌هایی را روی پوست ایجاد می‌کند و عضله بالابرنده (لواتور) چشم‌ها را می‌کشد. به علاوه جمع شدن چربی زیر پوست نیز باعث افتادگی پلک خواهد شد. درهر حال افتادگی پلک سن را بیشتر نشان می‌دهد. از این گذشته افتادگی پلک حالتی خسته و غمگین به چهره می‌دهد که به چشم‌های گریان موسوم است. بنابراین عجیب نیست که این افراد برای عمل لیفت پلک به کلینیک‌های زیبایی مراجعه می‌کنند.

افتادگی پلک مادرزادی

افتادگی پلک مادرزادی وضعیتی است که پلک‌های نوزاد از همان بدو تولد افتاده است. افتادگی پلک مادرزادی می‌تواند ناشی از رشد کم عضله لواتور چشم باشد. لواتور یا بالابرنده عضله‌ای است که به بالا نگه داشتن پلک‌های فوقانی کمک می‌کند. نقص این عضله باعث انحراف چشم (استرابیسم)؛ کج یا لوچ شدن چشم‌ها می‌شود. اگر این وضعیت اصلاح نشود، کودک دچار تنبلی چشم (آمبلیوپی) می‌شود، تنبلی چشم رشد ضعیف قدرت بینایی است که به آستگماتیسم و انحراف دید می‌انجامد. چنانچه پلک مردمک را پوشانده باشد، چاره‌ای به جز انجام جراحی باقی نمی‌ماند.

اختلال‌های عصبی

آسیب دیدن مغز و عصب جمجمه، صرف نظر از علت آن باعث پتوز (افتادگی) می‌شود، چون در اثر این آسیب‌دیدگی عصب مسئول عضلات چشم و پلک صدمه می‌بیند. تومور مغزی، سکته مغزی، آنوریسم و دیابت مزمن نیز می‌تواند علت اختلالات عصبی باشد. سندرم هومر اختلال نادری است که به دلیل آسیب دیدن عصب‌های سمپاتیک کنترل کننده تعریق و گردش خون صورت و چشم‌ها بروز می‌یابد. درهر حال شایع‌ترین علائم سندرم هومر، از قبیل افتادگی پلک، تعریق شدید و تنگ شدن مردمک چشم آسیب دیده، معمولاً در یک سمت صورت مشاهده می‌شود. این سندروم پی‌آمد تومور، سکته مغزی و آسیب دیدن نخاع است. اما گاهی اوقات علت سندرم هومر مشخص نیست. سندرم هومر درمان قطعی ندارد، صرفاً می‌توان علائم را کنترل کرد و علت اصلی مشخص شده را مدیریت کرد. ام اس عارضه‌ای است که در اثر تحلیل رفتن پوشش چربی دور عصب‌ها بروز می‌یابد. افتادگی پلک همراه با ضعف عضلانی و عدم هماهنگی از علائم ام اس محسوب می‌شود.

اختلال‌های عضلانی

دیستروفی عضلات چشم-گلو نوعی بیماری عضلانی ارثی است که بر حرکت چشم اثر می‌گذارد و به مشکلاتی مانند ورم کردن چشم دامن می‌زند. افتادگی چشم یکی از علائم اصلی تحلیل رفتن عضلات است. افتالموپلژی خارجی پیشرونده نیز نوعی بیماری عضلانی است که بیشتر در میان جوانان مشاهده می‌شود و باعث افتادگی پلک هر دو چشم می‌گردد. این عارضه حرکت چشم را نیز مختل می‌کند و با علائم دیگری مانند اختلال در هماهنگی عضلات چشم همراه است.

درماتوشالازی

درماتوشالازی (Dermatochalasis) نوعی بیماری بافت پیوندی است که در اثر آن، خاصیت ارتجاعی پوست پلک بالا و پایین کاهش می‌یابد، پوست چین می‌خورد و آویزان می‌شود و چشم‌ها را پیر و افتاده نشان می‌دهد. این بیماری معمولاً پی‌آمد بالا رفتن سن است و برخی به لحاظ ژنتیکی مستعد ابتلا به آن هستند. عارضه‌های دیگری مانند آسیب دیدن چشم و بافت اطراف آن، اختلال‌های پوستی و بیماری تیروئید یا حتی بیماری مزمن کلیوی نیز می‌تواند باعث افتادگی پلک شود. افتادگی پلک گاهی بینایی را مختل می‌کند و علاوه بر پیر و خسته نشان دادن چهره، بر زیبایی چشم‌ها و صورت نیز سایه می‌اندازد.

آسیب دیدن چشم

آسیب دیدن چشم، برای مثال هنگام زد و خورد یا تصادف، یکی از شایع‌ترین علل افتادگی پلک است. چنانچه عصب حرکتی چشم که مسئول عضله لواتور است، صدمه ببیند، مشکل افتادگی پلک پیش می‌آید.

دیگر مشکلات موضعی چشم

مشکلات موضعی چشم نیز می‌تواند علت افتادگی پلک باشد. این مشکلات عبارتند از:

 • سوءتغذیه
 • عامل‌های ارثی
 • سیگار کشیدن
 • تماس زیاد با نور آفتاب
 • عارضه‌های سیستمی، سبک زندگی و علل القائی
 • ضایعه‌های حفره چشم یا پلک
 • دیابت مزمن بر عصب‌های چشم و پلک اثر می‌گذارد و باعث افتادگی پلک می‌شود.
 • بافت‌های پیرامونی و پلک، عفونت (سلولیت کاسه چشم) یا التهاب (بلفاریت)
 • سابقه جراحی چشم، پتوز یکی از عوارض پس از جراحی آب مروارید (کاتاراکت) است.
 • خستگی، فشار آوردن به چشم و کم‌خوابی باعث پف کردن چشم‌ها و پلک می‌شود و پلک‌ها را افتاده نشان می‌دهد.
 • آلرژی و احتباس مایع، حتی در صورت عدم وجود آنژیوادم، عامل افتادگی چشم است، اما باعث افتادگی پلک نمی‌شود.
 • فلج صورت می‌تواند همراه با افتادگی صورت باشد.

پس از توضیح دادن علل اصلی افتادگی پلک نوبت آن است که روش‌های درمان این مشکل را بررسی کنیم.

قبل از درمان


قبل از آن که برای درمان افتادگی پلک اقدام کنید، باید برای تشخیص علت این مشکل به متخصص مراجعه کنید، چرا که افتادگی پلک می‌تواند نشانه ابتلا به عارضه‌ای جدی باشد. پزشک پرونده پزشکی را به دقت بررسی می‌کند و معاینه کاملی را انجام می‌دهد تا از عدم ابتلا به مشکلات عصبی، عفونت، اختلال‌های خودایمنی و بیماری‌های دیگر مطمئن شود. متخصص اقدامات زیر را برای تشخیص صحیح علت افتادگی پلک انجام می‌دهد:

 • معاینه چشم برای ارزیابی حدت بینایی
 • تست با بیومیکروسکوپ برای بررسی خراش‌ها یا ساییدگی‌های قرنیه
 • آزمایش تنش برای بررسی ابتلا به میاستنی گراویس، نوعی بیماری خودایمنی مزمن که عامل ضعف عضلانی است.

حتما بخوانید: چروک دور لب

درمان افتادگی پلک چشم


متداول‌ترین روش‌های رفع افتادگی پلک عبارتند از:

کرم چشم

کرم-چشم

اگر می‌خواهید درمان‌های غیرجراحی لیفت پلک را امتحان کنید، یکی از ساده‌ترین آنها کرم چشم است. کرم‌های لیفت متعددی در بازار وجود دارد که به کشیدن پوست شل و افتاده کمک می‌کند. به علاوه این کرم‌ها عضلات صورت را نیز تقویت می‌کند. اگر به طور مرتب از کرم‌های لیفت پلک استفاده کنید، مطمئن باشید که چین و چروک‌های دور چشم کمتر می‌شود و مشکل شل شدن پوست نیز برطرف می‌شود.

تزریق بوتاکس

تزریق-بوتاکس-چشم

استفاده از نورومدولاتور یکی از روش‌های رفع افتادگی پلک است. بوتاکس و دیسپورت روشی است که در آن از مواد شیمیایی برای لیفت ابرو استفاده می‌شود. ماندگاری اثر بوتاکس معمولاً ۴ ـ ۳ ماه است. البته درباره مناسب بودن تزریق بوتاکس باید با پزشک معالج خود مشورت کنید.

پلاسما جت برای رفع افتادگی پلک

پلاسما-جت-برای-رفع-افتادگی-پلک

لیفت با پلاسماجت روشی منحصر به فرد برای کشیدن پوست و لیفت غیرجراحی پلک بالا است. در روش پلاسماجت از جریان کم با ولتاژ بالا برای درمان استفاده می‌شود. پلاسماجت دستگاه جدیدی است که پوست اضافی را بدون آسیب زدن به بافت‌های اطراف تخریب می‌کند. گرما نیز باعث القاء کلاژن‌سازی می‌شود.

مراحل درمان پلاسماجت

 • ابتدا پوست تمیز می‌شود.
 • کرم بی‌حسی موضعی یک ساعت قبل از درمان روی پوست زده می‌شود.
 • درمان با پلاسماجت روی ناحیه مورد نظر و با استفاده از سری‌های بسیار ظریف انجام می‌شود. بیماران به خوبی درمان را تحمل می‌کنند و صرفاً حرارت ملایمی را در طول درمان حس می‌کنند.
 • پوست بلافاصله سفت و کشیده می‌شود.
 • موضع بلافاصله پس از درمان ورم می‌کند و قرمز می‌شود و سپس پوسته پوسته می‌شود که ظرف یک هفته برطرف می‌شود.
 • یک جلسه درمان برای اکثر بیماران کافی است، اما اصلاح موارد شدیدتر به بیش از سه جلسه درمان نیاز دارد.
 • پوست پلک بالا دائماً بهتر می‌شود و نتیجه نهایی پس از دو تا سه ماه مشخص می‌شود.

رادیوفرکوئنسی

رادیوفرکوئنسی

درمان با انرژی رادیوفرکوئنسی (RF) روشی غیرجراحی برای برطرف کردن نشانه‌های اولیه شل شدن یا افتادگی پوست است. رادیوفرکانسی درمانی ایده‌آل برای افرادی است که نمی‌خواهند عمل جراحی انجام دهند. انرژی خالص RF با کشیدن و سفت کردن پوست، شل شدن و افتادگی پوست را درمان می‌کند. آر اف برای بیمارانی با افتادگی خفیف تا متوسط بافت‌های صورت مناسب است که در بازه سنی ۶۰ ـ ۳۰ سال قرار دارند. رادیوفرکوئنسی از نظر رنگ پوست محدودیتی ندارد. اکثر بیماران پس از درمان رادیوفرکانسی، دست‌کم متوجه سفت و کشیده شدن جزئی پوست می‌شوند. عوارض آر اف حداقل است و دوران بهبود آن بسیار کوتاه‌تر از جراحی است. هزینه رادیوفرکانسی برای کشیدن پوست صورت به تعداد ناحیه‌های درمان و دستگاه مورد استفاده بستگی دارد.

لیفت پلک با لیزر فرکشنال

لیفت-پلک-با-لیزر-فرکشنال

استفاده از لیزر فرکشنال نیز یکی از روش‌های غیرجراحی لیفت پلک است. اکثر کلینیک‌های پوست و زیبایی این درمان را برای رفع افتادگی و شل شدن پوست دور چشم ارائه می‌دهند. مزایای لیزر فرکشنال در از بین بردن خطوط ریز و بهبود بافت سطحی پوست دور چشم به اثبات رسیده است. ابتدا متخصص پلک را با پماد بی‌حسی موضعی بی‌حس می‌کند، سپس محافظ پلاستیکی کوچکی را زیر پلک‌ها قرار می‌دهد تا پیش از آن که لیزر ناحیه‌های کوچکی از پوست پلک را هدف بگیرد، از شبکیه محافظت شود. لیزر فرکشنال باعث شروع شدن فرایند جوانسازی و ترمیم پوست در ناحیه پلک می‌شود.

درباره درمان جراحی افتادگی پلک با پزشک مشورت کنید

به عمل جراحی که برای درمان افتادگی پلک انجام می‌شود، بلفاروپلاستی می‌گویند. جراح پوست اضافی و سپس چربی اضافی را برمی‌دارد و پوست پلک‌ها را می‌کشد و سفت می‌کند. مراحل عمل افتادگی پلک به شرح زیر است:

 • پلک بالا و پایین قبل از شروع عمل بی‌حس می‌شود. پس از بی‌حس شدن موضع درمان، جراح برشی را در چین پلک ایجاد می‌کند. سپس جراح چربی اضافی را با مکش ملایم تخلیه می‌کند و پوست اضافی را می‌برد. در نهایت جراح پوست پلک را دوباره متصل می‌کند و با نخ جذبی بخیه می‌زند.
 • کل جراحی حدوداً دو ساعت طول می‌کشد و بیماران غالباً همان روز مرخص می‌شوند.
 • جراح پلک را پس از جراحی پانسمان می‌کند تا زخم به خوبی التیام یابد و از آن محافظت شود. بیمار باید به دقت از دستورات پزشک پیروی کند و زخم را با احتیاط تمیز کند. پانسمان پس از حدود یک هفته باز می‌شود.
 • پزشک قطره و مسکن تجویز می‌کند تا بیمار در دوران بهبود کاملاً راحت باشد.

حتما بخوانید: زگیل

پرسش و پاسخ


سوالات-پلاسما

برخی از سوالات متداول درباره درمان افتادگی پلکها عبارتند از:

لیفت با پلاسماجت در چه شرایطی توصیه نمی‌شود؟

 • وجود باطری قلب، هولتر مونیتورینگ یا پروتزهای دیگر در بدن
 • صرع
 • بارداری
 • بیماری التهابی حاد
 • سرطان فعال

مراقبت پس از پلاسما جت چیست؟

توصیه می‌شود که تا چند روز پس از جراحی، هر روز چند بار از وازلین یا سوربولین استفاده شود.

عوارض پلاسماجت چیست؟

 • به جز ورم و قرمزی، پوست ناحیه درمان به مدت ۷ ـ ۵ روز پوسته پوسته می‌شود.
 • سعی کنید به مدت دو هفته در معرض نور خورشید قرار نگیرید و حتماً از ضدآفتاب استفاده کنید. اگر مجبورید که بیرون بروید، ضدآفتاب، کلاه و عینک آفتابی را فراموش نکنید.

چه عارضه‌هایی را می‌توان با پلاسماجت درمان کرد؟

 • افتادگی پلک بالا
 • چروک و خطوط ریز دور لب
 • زگیل
 • کراتوز سبورئیک
 • آکنه
 • اسکار یا جای زخم
 • مویرگ‌ها و رگ‌های قرمز

دوران بهبود پس از لیفت پلک چقدر طول می‌کشد؟

طول دوران نقاهت به عمل انجام شده بستگی دارد. دوران بهبود جراحی پلک بسیار کوتاه است و کمتر از یک هفته طول می‌کشد. بخیه‌ها ظرف ۵ روز کشیده می‌شود و ورم فقط یک تا دو روز دوام دارد. دوران نقاهت ترمیم با لیزر ۱۰ ـ ۵ روز است. هرچه پوست شل‌تر باشد، دوران بهبود طولانی‌تر است، چون برای القاء تولید کلاژن باید انرژی بیشتری به کار برده شود.

عوارض پس از جراحی پلک چیست؟

عوارض جراحی و بازسازی با لیزر با هم تفاوت دارد. ورم پس از جراحی ظرف دو روز از بین می‌رود و بخیه‌ها پس از ۵ روز کشیده می‌شود. ناحیه جراحی باید یک هفته بعد از کشیدن بخیه‌ها پانسمان باشد. هرچند ورم خفیفی به مدت یک تا دو هفته وجود دارد، اما نتایج بلافاصله پس از اتمام عمل مشخص می‌شود. جای زخم خطی، بسته به محل جراحی (پلک بالا یا پایین) پس از گذشت ۱۰ ـ ۸ هفته محو می‌شود. ورم و ترشحات ترمیم با لیزر حدوداً سه روز ادامه دارد. بیمار باید محل درمان را دو بار در روز تمز کند و به مدت ده روز از پماد مخصوصی استفاده کند. طول دوران بهبود پس از لیزر متغیر است و به شدت شل بودن پوست بستگی دارد. برای دستیابی به بهترین نتیجه، کشیدن حداکثری پوست و از بین بردن حداکثر چین و چروک‌ها از ترکیبی از لیزر CO2  و اربیوم استفاده می‌شود.

ماندگاری نتایج چقدر است؟

نتایج جراحی پلک ماندگارتر از نتایج درمان با لیزر است. انتظار می‌رود که ماندگاری نتایج جراحی پلک ۱۵ ـ ۶ سال باشد، حال آن که این زمان برای لیزردرمانی پلک ۱۲ ـ ۴ سال است. ژنتیک نقش مهمی در ماندگاری نتایج درمان دارد.

آیا می‌توان ناحیه‌های دیگری از صورت را هم‌زمان عمل کرد تا دوران نقاهت به حداقل برسد؟

بله، اگر بافت پوست تغییر کرده و تون پوستی نامناسب باشد، می‌توان جوانسازی صورت با لیزر را نیز همراه با لیفت پلک انجام داد. درواقع ۹۰ % از موارد لیفت پلک در کنار جوان‌سازی صورت انجام می‌شود، چرا که پوست اکثر بیماران متقاضی عمل لیفت پیر و شل شده است.

خطرها و عوارض احتمالی رادیوفرکوئنسی برای جوانسازی صورت چیست؟

بیمار در طول درمان، هر بار که انرژی آر اف به پوست و بافت زیری می‌رسد، حرارت عمقی مختصری را حس می‌کند. ازآنجایی که آستانه تحمل درد هر بیمار با دیگری متفاوت است، نمی‌توان شدت درد و ناراحتی ناشی از درمان را تعیین کرد. دستگاه‌های RF تک قطبی قدیمی، اسکارهای عمقی و فرورفته‌ای را ایجاد می‌کرد که به دلیل واکنش شدید به گرم شدن بافت‌های پوستی تشکیل می‌شدند. اما اگر از دستگاه‌های چندقطبی نسل جدید استفاده شود، بعید است که چنین اسکارهایی ایجاد شود.

رادیوفرکانسی جوانسازی صورت برای چه افرادی مناسب نیست؟

چنانچه از سلامت عمومی مناسبی برخوردار باشید و به بیماری‌های پوستی یا عفونت در ناحیه درمان مبتلا نباشید، فقط چند عارضه انگشت‌شمار وجود دارد که مانع انجام رادیوفرکانسی می‌شود. افراد دچار اختلال‌های حسی پوستی متقاضی ایده‌آلی برای درمان آر اف نیستند، چون ممکن است نتوانند حس خود را در طول درمان به خوبی گزارش کنند و در نتیجه احتمال آسیب دیدن پوست وجود دارد. بیمارانی که باتری قلب (پیس میکر) یا پروتزهای فلزی، مانند مفصل ران فلزی مصنوعی، دریچه قلب یا صفحات دندانی در بدنشان وجود دارد، نباید تحت درمان با رادیوفرکوئنسی قرار بگیرند.

در ادامه بخوانید: آکنه

پاسخ دهید