www.Golldennet.com/گلدن نت
درمان جوش سرسیاه زیر پوستی ناشی از تجمع چربی و باکتری روی پوست – دکتر مهرداد مهام
برداشتن به موقع خال سطحی وعمیق صورت و بدن برای جلوگیری از سرطان
اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۷
اسکارتراپی جای جوش، سوختگی و بخیه با انواع دستگاههای زیبایی پوست
اسکارتراپی جای جوش، سوختگی و بخیه با انواع دستگاههای زیبایی پوست
اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۷

درمان جوش سرسیاه زیر پوستی ناشی از تجمع چربی و باکتری روی پوست

درمان-جوش-سرسیاه-زیر-پوستی

جوش‌های سرسیاه زمانی بر روی پوست ظاهر می‌شوند که فولیکول‌های مو در پوست مسدود شوند. این نوع جوش‌ها اولین نشانه‌ آکنه هستند که اغلب به جوش تبدیل‌می‌شوند. جوش‌های سرسیاه عمدتا به دلیل تولید بیش از حد چربی به‌ وجودمی‌آیند. سطح منافذ مسدودشده به رنگ سیاه یا تار است. هرچند غالبا این لکه‌های کوچک بر روی پوست صورت ظاهر می‌شود اما همچنین امکان بروز آنها بر روی قفسه‌ سینه، بازو، گردن، شانه و کمر نیز وجوددارد.  این نوع از جوش‌ها ممکن‌است بر روی پوست هرکسی اتفاق‌بیفتند اما اغلب در افراد دارای پوست چرب بیشتر دیده‌ می‌شود. عواملی همچون تولید چربی زیاد در پوست، تحریک‌شدن فولیکول‌های مو به علت وجود سلول‌های مرده به طور منظم، مصرف داروهای خاص مانند کورتیکوستروئید، لیتیوم یا آندروژن، تغییرات هورمونی و ایجاد باکتری روی پوست می‌تواند منجر به بروز جوش‌های سرسیاه در فرد شود.

حتما بخوانید:


 درمان آسیب‌های نورخورشید و آفتاب سوختگی پوست بدن


درمان کک ومک پوست صورت و بدن


درمان انواع جوش و اکنه صورت و بدن

حذف جوش‌های سرسیاه می‌تواند آنها را درمان‌ کند و زیبایی طبیعی پوست حاصل‌شود. روش‌های درمانی از طریق حذف جوش‌های سرسیاه باعث داشتن بهترین حس و ظاهر ممکن در پوست شود. استفاده از روش‌های درمانی لیزری، میکرودرم آبریژن، پیلینگ شیمیایی، حذف دستی و موضعی می‌تواند پوست را به بهترین شکل ممکن برساند. این روش‌ها می‌تواند به از‌بین‌بردن جوش‌های سرسیاه، حذف چرک و چربی مسدود شده در فولیکول‌های مو کمک‌ کند. اگر شما عزیزان نیز قصد درمان جوش‌ سرسیاه زیرپوستی بینی و صورتتان را دارید می‌توانید با مراجعه به دکتر مهام از ایشان درباره انواع راه‌های درمان این مشکل پوستی مشورت‌ بخواهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۹۳۹۵۴۳۱۳۵۰ و ۰۲۱۸۸۷۶۲۸۳۲ تماس حاصل‌فرمایید.

انواع جوش‌های سرسیاه


هرچند جوش‌های سرسیاه شایع‌ هستند و در بسیاری از موارد در آکنه یافت‌ می‌شوند اما موارد نادرتری از جوش‌های سرسیاه به ویژه نوعی جوش سرسیاه بنام کامیدو و عارضه‌ای بنام خال‌ مادرزادی کامیدونی نیز وجوددارند.

کامیدو بزرگ

کامیدوی بزرگ نوعی جوش سرسیاه است که بطور غیرطبیعی بزرگ است طوری که به راحتی قابل‌مشاهده است. اندازه این جوش‌های سرسیاه می‌تواند ناشی از افزایش تولید قرنیوسیت‌ها باشد که جلوی مجرای چربی را مسدود می‌کنند. بزرگی این کامیدوها همچنین با میزان کاهش یافته‌ی قرنیوسیت‌ها نیز در ارتباط‌ باشد با این وجود هیچ اطلاعات یا پژوهش واقعی قادر به تایید این پیشنهادات نیست. این کامیدوهای غول پیکر را می‌توان در قسمت‌های مختلف بدن مشاهده‌کرد، اما بیشتر در صورت، سینه و پشت وجود دارد. آنها گاهی‌ اوقات در قسمت‌هایی از بدن مانند کشاله‌ران و اسکروتوم که دارای‌غده های آپوکرین هستند نیز یافت‌ می‌شوند. این‌گونه موارد اغلب در افراد میانسال و مسن رخ می‌دهد.

خال مادرزادی کامیدونی

خال مادرزادی کامیدونی که با نام جوش‌های سرسیاه بزرگ و پخش‌شونده نیز شناخته‌شده‌اند، یک بیماری نادر است. این بیماری پوستی در گروه‌های دهانه گشاده‌شده‌ی فولیکول‌ها ظاهر‌می‌شود که از طریق کریستال‌های تیره کراتین مشخص‌ می‌شوند، آنها اساسا دارای ظاهری مانند کامیدون یا جوش‌های سرسیاه هستند در حالی که دلایل مجزایی برای بروز این خال‌ها وجوددارد اما این بیماری ممکن‌ است مربوط به ناهنجاری سیستم عصبی مرکزی، نقص پوستی و ناهنجاری‌های چشم نیز باشد. این وضعیت ممکن‌ است نشان‌ دهنده وجود ساختارهای فولیکولی باشد که قادر به تشکیل غدد سباسه و موی ترمینال نیستند، بنابراین آنها تنها می‌توانند کراتین نرم تولید کنند. ظاهرا این بیماری به‌طور یکسانی در بین زنان و مردان شایع‌است و عمدتا در مراحل اولیه زندگی اتفاق‌می‌افتد هرچند در برخی موارد موارد در سالمندان نیز دیده‌ می‌شود.

جوش‌های سرسیاه چگونه به وجود‌ می‌آیند؟


جوش‌های-سرسیاه-چگونه-به-وجود‌می‌آیند؟

جوش‌های سرسیاه به دلایل زیر بروزکرده و بدتر نیز می‌شوند:

هورمون‌ها

در پاسخ به این سؤال که علت بروز جوش‌های سرسیاه چیست می‌توان گفت که هورمون‌ها یکی از دلایل بروز این مشکل پوستی هستند. یکی از شایع‌ترین علل جوش‌های سرسیاه و سایر انواع توده‌های آکنی، تولید بیش‌ازحد سبوم (چربی پوست) است که در نتیجه تغییرات هورمونی رخ‌می‌دهد. در حالی که اکثر آکنه‌های هورمونی و تغییرات آن در دوران بلوغ اتفاق‌می‌افتد اما حوادث دیگری در زندگی نیز وجوددارد که ممکن‌است تولید بیش از حد سبوم را تشدید‌کند.

بلوغ

تغییرات هورمونی در دوران بلوغ، شایع‌ترین عامل برای تولید بیش از حد سبوم (چربی موجود در غدد‌چربی در زیر پوست) است. هنگامی که کودکان به دوران بلوغ می‌رسند بدن شروع به پمپاژ بیشتری از هورمون‌ها‌ می‌کند. این تغییر در هورمون‌ها می‌تواند منجر به افزایش تولید چربی در غدد چربی‌ شود. اگر سبوم بیش از حد با سلول‌های مرده پوست و باکتری‌های موجود در منافذ ترکیب‌ شود می‌تواند باعث تشکیل توده‌ شود. در صورتی‌که تولید سبوم ادامه‌ یابد منافذ بزرگترشده و کامیدوی قابل مشاهده‌ای شکل می‌گیرد که می‌تواند به شکل جوش‌سرسیاه و یا جوش سر سفید نمود پیدا کنند. ممکن‌است که این نوع توده‌ها بدترشده و باتوجه به باکتری موجود تبدیل به پپال، پوسول، گره و کیست‌ شود.

قاعدگی

بسیاری از زنان شاهد حضور آکنه و جوش‌های سرسیاه تشدیدشده در طول و یا بعد از دوران قاعدگی خود هستند و دلیل آن هم نوسانات هورمونی در این مدت است. با کاهش سطح استروژن، سطح پروژسترون افزایش‌ می‌یابد و با افزایش پروژسترون، غدد چربی موجود درپوست باعث تولید بیشتر سبوم می‌شوند. آکنه مرتبط با دوران قاعدگی معمولا بین دو تا هفت روز قبل از شروع آن بروز‌ می‌کند و به‌محض شروع دوران قاعدگی حضور آکنه متوقف‌ می‌شود زیرا با شروع دوران قاعدگی سطح پروژسترون دوباره تنظیم‌ می‌شود.

قرص‌های ضدبارداری

در حالی که در بعضی از زنان با شروع مصرف قرص‌های ضدبارداری آکنه آنها از‌بین‌می‌رود اما برخی از این تجویزها می‌توانند باعث تشدید شدن آکنه شوند. تاثیر برخی از قرص‌های ضد بارداری در از‌بین‌بردن آکنه به اثبات رسیده‌ است. در حالی که اکثر قرص‌های ضدبارداری در کاهش سطح آندروژن، کاهش تولید سبوم و پاکسازی پوست‌دارند ولی برخی ازقرض‌ها اثر سوئی دارند. قرص‌های ضدبارداری که حاوی پروژسترون مبتنی بر آندروژن می‌توانند در تشدید آکنه و بروز جوش‌های سرسیاه و سایر توده‌های دیگر موثر‌باشد.

حاملگی

بسیاری از زنان می‌دانند که آکنه آنها در طول بارداری شدیدترشده و یا برای اولین بار ظاهر‌می‌شود. این عارضه معمولا در حدود شش هفته اول بارداری رخ‌می‌دهد. تغییر هورمون‌ها در دوران‌بارداری می‌تواند موجب افزایش آندروژن شود که چربی عامل تولید سبوم است. بدن نیز در طول این مدت مایعات بیشتری حفظ‌می‌کند که می‌تواند شامل سمومی باشد که به‌عنوان جوش صورت بروز پیدا‌می‌کنند.

برخورد موهای چرب سر به صورت

از آنجا که جوش‌های سرسیاه در داخل فولیکول‌های مو تشکیل می‌شود لذا هرچه فولیکول‌های موی فرد بیشتر باشد به همان اندازه نیز احتمال بروز جوش‌های سرسیاه و انواع دیگر آکنه در آنها بیشتر می‌شود. از این رو تا حد ممکن موهای خود را از تماس با صورت و پشت خود دور‌نگه‌دارید. در صورتی که موی چرب با پوست تماس پیدا‌کند باعث گسترش باکتری عامل آکنه و محرک رشد جوش‌های سرسیاه می‌شود. به هنگام کار‌کردن و یا در شرایطی که موجب عرق‌کردن می‌شود موی سر خود را بسته و در صورت امکان آن را از صورت خود دور‌کنید.

حتما بخوانید: درمان و بستن منافذ باز پوست صورت 

عرق و گرمای بیش از حد

عرق لزوما باعث به‌وجودآمدن آکنه ولگاریس نمی‌شود اما می‌تواند منجر به بروز زیرمجموعه‌های از آکنه شود که به تحریک بیشتر پوست می‌انجامد. این نوع آکنه که با نام فولیکولیت پیتروسپوروم شناخته‌شده است از طریق تولید مخمر به‌وجودآمده در حین عرق‌کردن شیوع پیدا‌می‌کند. این آکنه در اطراف قفسه‌سینه و پشت دیده‌ می‌شود و با توده‌های آکنه‌ای کوچک به اندازه‌ی سر سوزن، برآمدگی‌های سفیدی که ممکن‌است خارش داشته‌باشند شناسایی‌ می‌شود. این بیماری بیشتر در افرادی که دارای رژیم‌های تمرینی شدید هستند یا کارهای دستی سخت انجام‌می‌دهند، مشاهده‌می‌شود.

استرس

در حالی که تحقیقات قابل‌ توجهی وجود‌ ندارد که بتواند نشان‌ دهد که استرس باعث ایجاد آکنه می‌شود اما پزشکان شاهد وجود رابطه‌ای بین استرس بالا و میزان بروز آکنه در مطالعات و بیماران مختلف بوده‌اند. استرس عامل بروز آکنه نیست اما به نظر‌می‌رسد که شیوع آن را تشدید‌ می‌کند. از آنجا که کورتیزول و آندروژن بیشتری در زمان استرس آزاد‌می‌شود از همین رو بدن به افزایش تولید چربی واکنش نشان‌ می‌دهد. از آنجایی که زنان درصد بیشتری از آندروژن تولید‌ می‌کنند لذا آکنه ناشی از استرس بیشتر بر روی زنان تاثیر‌ می‌گذارد تا مردان.

سیگار کشیدن

بین سیگارکشیدن و یک نوع آکنه به نام آکنه اینورسا رتباط وجود دارد. آکنه اینورسا متفاوت از آکنه ولگاریس شیوع پیدا می‌کند، منافذ از بالا به پایین مسدود می‌شوند که این ناشی از تولید بیش از حد پوست در بالای فولیکول پوست است. در پژوهشی که در آن یک گروه ۱۰۰نفری شرکت‌کننده حضور‌داشت‌ نشان‌ داده‌ شد که در ۸۷ درصد از افرادی که سیگاری‌ بودند به علائم آکنه اینورسا مبتلاهستند. این بیماری می‌تواند تعداد بیشتری از کامیدونها را به دنبال داشته‌باشد و ارتباطی بین سیگار‌کشیدن و حضور جوش‌های سرسیاه را نشان‌دهد.

برخی از روش‌های درمانی برای از‌بین‌بردن جوش‌های سرسیاه چیست؟


برخی-از-روش‌های-درمانی-برای-از‌بین‌بردن-جوش‌های-سرسیاه-چیست

روش‌های درمانی زیادی وجوددارند که می‌توانند در درمان جوش‌های سرسیاه موثرباشند. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

پماد موضعی

پماد-موضعی

در حالی که شستشوی روزانه پوست می‌تواند تاثیر بسزایی در پیشگیری و درمان جوش‌های سرسیاه داشته‌باشد اما پماد موضعی نیز وجوددارد که به از بین بردن این بیماری پوستی مزاحم کمک‌می‌کند. برخی از ژل‌های درمان دارای قدرت لایه‌برداری برای پاک‌کردن منافذ چربی، چرک و باکتری هستند به طوری که در صورت استفاده مداوم از آنها جوش‌های سرسیاه به‌طور قابل‌توجهی کاهش‌یافته و از شیوع آنها در آینده پیشگیری‌می‌کند.

حذف دستی

حذف-دستی

گاهی‌اوقات متخصصین پوست از وسیله‌ای خاص به نام اکستراکتور حلقه گرد (که بعضی اوقات به آن اکستراکتور کامیدو نیز می‌گویند) برای از بین بردن جوش‌های سرسیاه استفاده‌می‌کنند. این اکستراکتور در اطراف کمدو اعمال‌می‌شود و اساسا بر روی پوست اطراف منافذ فشار وارد‌می‌کند. این باعث‌می‌شود محتویات منافذ بالا آمده و منجر به خروج توده از پوست می‌شود. این اکستراکتورها از زوایای مختلف به پوست فشار وارد‌می‌کنند می یابند تا همه مواد مسدودشده از پوست خارج‌شود. هرگز از انگشتان دست برای خارج‌کردن جوش‌های سرسیاه استفاده‌نکنید. حذف نامناسب این جوش‌ها می‌تواند منجر به شکستن دیواره سلول پوست شود که در نتیجه شکستن دیواره پوست فرد به التهاب و عفونت دچارشده و منجر به جوش‌های شدیدتر و علائم آکنه شود. فشار دادن این توده‌ها می‌تواند به منافذ بزرگتر منجرشود که در این صورت مسدود‌شدن منافذ راحت‌تر بیشتر قابل‌رویت شده و باعث بروز عفونت در عمیق بیشتری از سطح پوست می‌شوند.

لیزر و نور درمانی

لیزر-و-نور-درمانی

درمان به روش لیزر می‌تواند منافذ را به حداقل برساند و میزان بروز جوش‌های سرسیاه را کاهش‌دهد. نور برای رسیدن به عمق سطح پوست و تحریک تولید کلاژن طراحی‌شده است و این به معنای کشتن باکتری عامل آکنه است که روی پوست زندگی‌می‌کنند. استفاده از این روش درمانی نیازمند جلسات متعدد است اما برای برخی از افراد دارای حفره‌های بیش از اندازه بزرگ و یا آکنه شدید می‌تواند مفید‌باشد. لیزر قوی‌ترین درمان است و نتایج فوق‌العاده‌ای از جمله بهبود در بافت پوست، تن و چین و چروک در بردارد.

پیلینگ شیمیایی

پیلینگ-شیمیایی-برای-جوش-سر-سیاه

در پیلینگ شیمیایی از محلول شیمیایی قوی بر روی پوست استفاده‌می‌شود. لایه‌های بالای پوست از محل خود بیرون وارده‌شده و سلول‌های پوستی نرم‌تر و تازه را بازسازی‌می‌کنند. این روش می‌تواند انسداد منافذ را از بین‌ببرد و پوست را از شر جوش‌های سرسیاه خلاص‌کند. پیلرهای خفیف بدون نسخه در بازار وجوددارد که متخصصین و کارشناسان پوست می‌توانند پیلینگ‌های شیمیایی قوی‌تر را فراهم‌کنند.

میکرودرم آبریژن

میکرودرم-آبریژن

میکرودرم آبریژن اغلب به عنوان یک درمان موثر درمان جوش‌های سرسیاه پوست مورد استفاده قرار می گیرد اما نتایج آن اغلب کوتاه مدت یا موقتی است. میکرودرم ابریژن ملایم‌تراز پیلینگ‌های شیمیایی و سایر درمان‌های جوش‌های سرسیاه است. در این روش درمانی سطح پوستی با استفاده از مواد ساینده و ابزارهایی بازسازی می‌شود که به آرامی لایه بالای پوست در ترکیب با ابزار مکش برداشته می‌شود. این روش به درمان جوش‌های سرسیاه کمک می کند؛ چرا که غالبا توده‌های سرسیاه را از بین برده و منافذ را باز می کند و محتویات جوش‌های سرسیاه را از‌بین‌می‌برد.

حتما بخوانید: اگزما پوستی

سوالات متداول


برخی از پرسش‌های رایج درباره از بین بردن جوش‌های سرسیاه زیر پوستی عبارتند از:

چه روش‌هایی برای درمان جوش‌سرسیاه تاثیرندارد؟

مهم است که به محصولاتی که ادعای موثربودن می‌کنند اما در واقعیت تنها تاثیر موقت دارند نگاه‌کنیم.

استخراج جوش‌های سرسیاه توسط خود فرد

اولین و مهمترین روش درمانی در جوش‌های سرسیاه که بایستی از آنها جدا پرهیزکنیم دستکاری آنها است. شاید وسوسه‌شوید که محتویات داخل منافذ را فشار‌داده و خارج‌کنید اما این عمل می‌تواند تاثیر بسیار مخربی بر روی پوست شما داشته باشد. فشاردادن جوش‌های سرسیاه می‌تواند منجر به التهاب، عفونت و یا اسکار آکنه شود.

تخلیه منافذ

تخلیه منافذ روشی محبوب در بین افراد است اما این تخلیه در درمان جوش‌های سرسیاه زیاد موثر نیست. هرچند ممکن‌است که با این روش بتوان توده‌های سطح کامیدو را حذف‌کرد اما همه‌ی چربی، پوست و باکتری جمع شده در بقیه منفذ دست‌نخورده باقی‌می‌ماند و این به معنای تشکیل آسان توده‌ای جدید است. شاید در ظاهر باعث کوچک‌تر‌شدن منافذ شوند اما در واقع نمی‌توانند از بازگشت جوش‌های سرسیاه جلوگیری‌کنند.

شستشوی زیاد

بسیاری از افراد به اشتباه تصور‌می‌کنند که جوش‌های سرسیاه را می‌توان با شستشوی و پاکسازی زیاد درمان‌کرد اما در واقع این کار می‌تواند به بدتر‌شدن علائم آکنه در پوست منجرشود. شستن دوبار صورت در روز برای زدودن سلول‌های مرده پوست و تمیز‌نگه‌داشتن منافذ کافی است.

چگونه می‌توان از بروز جوش‌های سرسیاه پیشگیری‌کرد؟

خود شخص به‌ راحتی می‌تواند جوش‌های سرسیاه را تشخیص‌دهد و معمولا نیازی به نگرانی و یا مراجعه به متخصص پوست نیست. بسیاری از افراد تمایل به از‌بین‌بردن این جوش‌ها دارند اما شیوه‌ی صحیح تمیز‌نگه‌داشتن پوست همان پیشگیری از ابتلا به این نوع جوش‌ها است. به راحتی می‌توان به کمک شستشوی مرتب با محصولات تجویز‌شده توسط پزشک از بروز هرگونه جوش سرسیاهی پیشگیری‌کرد. شستن یکبار صورت در صبح و عصر و همچنین بعد از کار می‌تواند از تجمع چربی و مسدودشدن منافذ جلوگیری‌کند. شستشوی باکتری عامل آکنه را از‌بین‌می‌برد و از بازماندن منافذ اطمینان‌می‌دهد. در صورتی که نمی‌توانید از شیوع جوش‌های سرسیاه جلوگیری و یا بازگشت آنها جلوگیری‌کنید پس می‌توانید از روش‌های درمانی موجود کمک‌بگیرید.

جوش‌های سرسیاه در کدام قسمت از بدن بروز‌می‌کنند؟

جوش‌های سرسیاه غالبا در صورت شیوع بیشتری دارند زیرا پوست این قسمت از بدن حاوی تراکم بیشتری از غده‌های چربی است. در بسیاری از افراد جوش‌های سرسیاه در پیشانی، بینی و چانه سرباز‌می‌زنند. با این حال این جوش‌ها می‌توانند در قسمت‌های مختلفی از بدن از جمله قفسه‌سینه، گردن، پشت، کفل و سایر نقاطی که از پیلوسباسه سرشار‌هستند، رخ‌دهد.

تفاوت بین جوش‌های سرسیاه و سر سفید در چیست؟

باز یا بسته بودن کامیدو روی سطح پوست می‌تواند راه تشخیص بین جوش‌های سرسیاه و سر سفید باشد. جوش‌های سرسیاه در معرض هوا قرار دارند و دارای محدوده‌ی باز و کشیده‌ای هستند اما جوش‌های سر سفید به‌وسیله لایه‌ی نازکی از پوست پوشانده‌شده‌اند. در هردوی این جوش‌ها، منافذ با سیبوم، سلول‌های مرده پوستی و باکتری مسدود‌شده‌اند ولی در جوش‌های سر سفید سطح توده و محتویات آنها آنگونه که در جوش‌های سرسیاه سفت شده‌است، سفت‌نمی‌شوند هر دو نوع این جوش‌ها جز آکنه های غیرالتهابی هستند هرچند معمولا شیوع این نوع از جوش‌ها را می‌توان با مراقبت مرتب ازبین‌برد اما بهتراست که از راهنمایی‌های مربوط به آنها مطلع‌باشید.

در ادامه بخوانید: چربی پوست صورت و بدن: روشهای درمان و رفع آن

پاسخ دهید