www.Golldennet.com/گلدن نت
درمان صورت نامتقارن: تزریق ژل و بوتاکس برای قرینه سازی صورت – دکتر مهرداد مهام
درمان-بیماری-زونا
درمان بیماری زونا : رفع جای زخم مریضی پوستی شینگل در صورت و بدن
فروردین ۱۶, ۱۳۹۷
جوانسازی-پوست-صورت-با-تزریق-پی-ار-پی
جوانسازی پوست صورت با تزریق پی ار پی prp برای برطرف نمودن چروک
فروردین ۲۲, ۱۳۹۷

درمان صورت نامتقارن: تزریق ژل و بوتاکس برای قرینه سازی صورت

درمان-صورت-نامتقارن

بسیاری از ناهنجاری‌ها یا مشکلات مرتبط با ویژگی‌های صورت ممکن است به صورت مادرزادی و یا تغییر اکتسابی بعد از عمل جراحی مادرزادی، ضربه یا سوختگی‌های شدید به وجود آمده باشند. ناهنجاری‌های صورت باید اصلاح شوند تا ویژگی‌های نرمال صورت حفظ گردد و از ناتوانی‌های روانشناختی جلوگیری شود تا افراد بتوانند زندگی خود را به صورت طبیعی ادامه دهند. بسیاری از پزشکان روش‌های غیر جراحی را برای درمان نامتقارن بودن صورت پیشنهاد می‌دهند. همه بیماران با صورت نامتقارن متقاضی مناسبی برای تصحیح غیر جراحی نیستند، در نتیجه ارزیابی بیمار و انتخاب آنها از مسائل عمده در تشخیص و برنامه ریزی درمان می‌باشد. نتایج روش‌های درمان غیر جراحی با تزریق ژل، یا ریلاکس کننده‌های عضلانی مانند بوتاکس موقت هستند و یک برنامه درمانی برای اثرات ایجاد می‌شود. اگر نقص شدید باشد، انجام عمل جراحی ضروری است.

حتما بخوانید:


تزریق بوتاکس


تزریق ژل


گونه گذاری

نیازی نیست که چهره کاملاً متقارن باشد، اما برای ایجاد تعادل بهتر بین دو طرف صورت، انجام درمان مطلوب است. اگرچه تحقیقات نشان می‌دهند که اهمیت تقارن بیشتر است اما اکثر افراد موافقند که چهره کاملاً متقارن غیر طبیعی است، اگر چه تغییر از طریق روش‌های جراحی و غیر جراحی غیر ممکن نیست. تصحیح عدم تقارن صورت می‌تواند توسط چندین روش انجام شود. علت و شدت این بیماری اغلب تعیین کننده این موضوع است که روش پزشکی غیر جراحی مناسب است یا عمل جراحی بیشتر قابل استفاده می‌باشد. اگر عدم تقارن در بافت نرم و به صورت جزئی باشد، تزریق ژل یا یک حجیم کننده چهره ممکن است درمانی مناسب باشد. اگر عدم تقارن و عدم تعادل در موقعیت ابروها وجود داشته باشد، پزشک می‌تواند با استفاده از تزریق یک ریلاکس کننده عضلانی مانند بوتاکس آن را درمان نماید. هدف از درمان با استفاده از روش‌های غیر جراحی لزوماً ایجاد یک چهره کاملاً متقارن نیست، بلکه ایجاد تعادل بهبود یافته بین دو طرف صورت و به حداقل رساندن ظاهر ناهنجاری‌ها است. اگر شما عزیزان نیز مایل به اصلاح عدم تقارن صورت خود هستید می‌توانید با مراجعه به دکتر مهام از ایشان درباره روش‌های غیرجراحی کمک بگیرید. پزشک با دقت نواحی خاص را درمان کرده و ظاهر، شکل و کانتور یک طرف صورت را بهبود می‌دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۹۳۹۵۴۳۱۳۵۰ و ۰۲۱۸۸۷۶۲۸۳۲ تماس حاصل فرمایید.

علت نامتقارنی صورت


چند دلیل برای عدم تقارن صورت وجود دارند:

آسیب خورشید

افرادی که شغل آن‌ها رانندگی است، مانند رانندگان کامیون، اغلب سمتی از بدن که در معرض اشعه UV مضر خورشید قرار دارد، بیشتر مستعد روند پیری است. این که در چه سمتی از بدن خود در حین رانندگی در معرض آفتاب قرار می‌گیرید، تعیین کننده بیشترین میزان تأثیر خواهد بود. بسیاری از مرطوب کننده‌ها دارای درجهٔ SPF بالا هستند و استفاده از آن‌ها باعث کاهش اثرات پیری ناشی از خورشید می‌شود.

خواب روی یک سمت بدن

همه ما به حالت‌های مختلف به پشت، پهلوها یا به روی شکم می‌خوابیم. ایمن‌ترین راه برای خوابیدن از لحاظ روند پیری، خوابیدن به پشت است زیرا مایعات در طول شب به جای تخلیه به داخل چشم‌ها و صورت به قسمت پشت سر حرکت خواهند کرد. هنگام خواب روی شکم یا یک سمت خود نیز تمایل دارید که سر خود را به چپ یا راست بچرخانید. این به این معنی است که شما در سمتی که بر روی بالش قرار می‌گیرد، تورم خواهید داشت. این سمت نیز باید با وزن بیش از حد (ناشی از باقی سر) مقابله کند و این امر منجر به فشار بیشتر و در نتیجه بروز چین و چروک و نتایج حاصل از پیری می‌شود.

آسیب

هر نوع آسیب یا بلز پالسی می‌تواند روند فعالیت عضلات در یک طرف صورت را تغییر دهد و این امر می‌تواند ناهماهنگی صورت یا عدم تقارن را ایجاد کند.

عضلات غیر یکنواخت یا نامتقارن

تمایل به استفاده از عضلات در یک طرف چهره و بدن در افراد بیشتر از سمت دیگر است. انجام این کار به طور مداوم عضلات را در یک سمت قوی‌تر از طرف دیگر می‌کند (عضلات بیشتر کار می‌کنند). این روند می‌تواند اندازه آن سمت و همچنین چگونگی حرکت چهره را تغییر دهد.

حتما بخوانید: چین و چروک صورت، لبخند لثه‌ای

ارزیابی عدم تقارن دو طرف صورت


در حقیقت، عدم تقارن چهره به شکل معنادار می‌تواند منبع مشکلات عملکردی و زیبایی شناختی صورت باشد. در نتیجه، هنگامی که یک بیمار از عدم تقارن صورت به پزشک شکایت کند، پزشک ابتدا علت اصلی را بررسی می‌کند. یک ارزیابی دقیق از عدم تقارن صورت معمولاً به بررسی تاریخچه بیمار، یک معاینه فیزیکی و احتمالاً آزمایشات تصویربرداری پزشکی می‌انجامد که آخرین آن‌ها می‌تواند متخصص جراح را برای تشخیص هدفمند و اندازه گیری دقیق‌تر تقارن صورت کمک نماید. همچنین این ارزیابی می‌تواند به تصمیم گیری پزشک در خصوص طرح درمان کمک کند. بافت نرم، تفاوت‌های اسکلتی و دندانی بین سمت راست و سمت چپ صورت، بخشی از هر ارزیابی جامع تقارن صورت است.

مشکلات و درمان‌های صورت نامتقارن


مشکلات و درمان‌های صورت نامتقارن

در بسیاری از موارد هیچ دلیلی برای اصلاح عدم تقارن صورت وجود ندارد. با این حال، برای کسانی که نیاز به درمان دارند، تصحیح صورت نامتقارن اساساً به دو روش انجام می‌گیرد، درمان با حداقل تهاجم و عمل جراحی. چندین نوع عدم تقارن یا عدم یکنواختی صورت وجود دارند که معمولاً ظاهر می‌شوند.

لبخند نامتقارن

اغلب مردم تمایل به اصلاح لبخند لثه‌ای دارند. لبخند لثه‌ای به جای نشان دادن خوشحالی فرد بیشتر لثه‌های او را به نمایش می‌گذارند. گاهی اوقات این لبخند نامتقارن است و لثه در یک طرف نسبت به سمت دیگر بیشتر قابل مشاهده است. درمان با استفاده از تزریق مقدار کمی بوتاکس در یک سمت یا هر دو طرف برای اصلاح عضله‌ای که لثه را نشان می‌دهد، انجام می‌گیرد.

گونه‌های نامتقارن

اغلب در یک طرف چهره از دست دادن چربی بیشتر از طرف دیگر است. این حالت چیزی است که به آن عادت کرده‌ایم و متوجه آن نمی‌شویم تا زمانی که عکس بگیریم یا به آن دقت کنیم و بتوانیم بین آن چه دیگران می‌بینند و آن چه خود در آینه می‌بینیم تفاوت قائل شویم. برای اصلاح این مشکل، اغلب ممی توان به میزان نامتقارن از ژل استفاده کرد. به عنوان مثال اگر کاهش حجم در گونه‌ها در یک طرف بیشتر از طرف دیگر است، ممکن است لازم باشد ۷۰ درصد از درمان تزریق ژل در یک سمت و تنها ۳۰ درصد از میزان باقی مانده به سمت دیگر جهت ایجاد تقارن تزریق گردد.

چین و چروک بیشتر در یک سمت از صورت

گاهی اوقات از دست دادن حجم (از دست دادن چربی) موجب ایجاد چین و چروک نامناسب در صورت می‌شود. چهره چین و چروک بیشتری را در یک طرف نسبت به سمت دیگر داشته باشد زیرا بافت‌ها در یک سمت کمی نازک‌تر هستند. درمان برای چنین حالت نامتقارن، تزریق ژل برای اصلاح عدم تقارن در دو طرف است.

حتما بخوانید: تزریق ژل به بینی

سؤالات رایج


برخی از سؤالات رایج درباره اصلاح و درمان عدم تقارن دو طرف صورت عبارتند از:

تزریق ژل چه کمکی به درمان صورت نامتقارن می‌کند؟

تزریق-ژل-چه-کمکی-به-درمان-صورت-نامتقارن-می‌کند

عدم تقارن کم را به راحتی می‌توانید با برخی از درمان‌ها با حداقل تهاجم اصلاح نمایید. به عنوان مثال، فیلرهایی مانند می‌توانند رادیس، ولوما، یا اسکولپترا می‌توانند برای اضافه کردن حجم به یک طرف چهره یا فک استفاده شوند. فیلرهای بافت نرم فقط فیلر چین و چروک‌ها نیستند. این محصولات در حال حاضر به گونه‌ای مناسب‌تر برای بازسازی و یا بهبود حجم صورت استفاده می‌شوند. به منظور بازگرداندن و افزایش حجم صورت به صورتی مناسب، توجه ویژه‌ای نیز به شکل و تقارن صورت می‌گیرد. کلید انجام یک درمان موفق تزریق ژل به بافت نرم، بهبود و یا بازگرداندن حجم صورت و در عین حال حفظ و یا بهبود کانتور صورت و عدم تقارن صورت است. حتی نامتقارن بودن بینی نیز می‌تواند در برخی موارد مورد درمان قرار گیرد. مقدار کمی از فیلر، در مکان‌های مناسب، می‌تواند موجب صاف شدن بینی یا از بین رفتن برجستگی به صورت ظاهری گردد. امروزه استفاده از فیلرهای بافت نرم همیشه شامل ارزیابی شکل، حجم و تقارن صورت می‌شود.

تأثیر بوتاکس بر درمان عدم تقارن دو طرف صورت چیست؟

تأثیر-بوتاکس-بر-درمان-عدم-تقارن-دو-طرف-صورت-چیست

بوتاکس توسط بعضی از پزشکان برای کمک به کاهش بیرون زدگی فک و یا لیفت ابرویی استفاده می‌شود که بسیار پایین است.

جراحی صورت نامتقارن

جراحی-صورت-نامتقارناگر مشکل عدم تقارن شدید باشد، با وجود تفاوت‌های اسکلتی قابل توجه بین طرف راست و چپ صورت، استفاده از فیلرهای صورت ممکن است سبب بروز ظاهری خمیری شود. در این موارد، برخی از متخصصین جراح از ایمپلنت‌های صورت برای ایجاد تعادل در صورت استفاده می‌کنند. در حالی که عمل جراحی نمی‌تواند تقارن کامل ایجاد کند، در برخی موارد می‌تواند عدم تقارن را بهبود بخشد. استفاده از دو سایز متفاوت ایمپلنت گونه در صورت وجود عدم تعادل بخش میانی صورت، لیفت یکی از ابروها و پیشانی برای بالا بردن ابرویی که پایین‌تر است و متقارن کردن آن با ابروی دیگر و عمل جراحی برای بیرون زدگی یک گوش به منظور اصلاح آن و ایجاد تقارن با سمت دیگر مثال‌هایی از درمان‌هایی هستند که انجام می‌گردند. در بعضی موارد، هیچ روش جراحی و یا کم تهاجمی لازم نیست، زیرا استفاده مناسب از لوازم آرایشی می‌تواند اختلالات خاص را پوشش دهد. همچنین لازم به ذکر است که پیر شدن بافت نرم چهره در نهایت می‌تواند ایمپلنت‌های چهره را در برخی موارد از جای اصلی خود خارج کند. تنها راه حصول اطمینان از مزایای درمان زیبایی برای صورت و اصلاح عدم تقارن آن این است که به پزشک مراجعه نمایید.

چرا باید از انجام عمل جراحی اجتناب کنید؟

به غیر از بروز ناراحتی و هزینه آشکار، تعدادی از دلایل دیگر وجود دارند که ثابت می‌کنند چرا روش‌های غیر جراحی برای اصلاح عدم تقارن صورت بهتر از عمل‌های جراحی هستند. عمل جراحی یک فرایند تهاجمی و پیچیده است که شامل برش و تنظیم مجدد استخوان فک است. پس از انجام کارهای بازسازی، فک باید در طی روند بهبود به سر جای خود باز گردانده شود. روش جراحی می‌تواند نتایج خوبی داشته باشد، با این حال، هیچ تضمینی وجود ندارد که این روش دردناک راه حل مناسبی باشد و نتایج دلخواه را ایجاد کند. علاوه بر این، بیماران در معرض خطر بروز عوارضی مانند آسیب عصبی دائمی یا بی حسی دائمی صورت قرار می‌گیرند.

در ادامه بخوانید: لیفت ابرو

پاسخ دهید