www.Golldennet.com/گلدن نت
درمان قارچ پوستی (سر، کشاله ران و ناخن) با داروهای ضد قارچ و لیزر – دکتر مهرداد مهام
درمان کک و مک صورت ناشی از بالا رفتن میزان رنگدانه های تیره پوست
درمان کک و مک صورت ناشی از بالا رفتن میزان رنگدانه های تیره پوست
اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۷
گذاشتن-گونه-با-برجستگی-طبیعی-با-روش-های-درمانی-نوین-و-بدون-جراحی
گذاشتن گونه با برجستگی طبیعی با روش های درمانی نوین و بدون جراحی
اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷

درمان قارچ پوستی (سر، کشاله ران و ناخن) با داروهای ضد قارچ و لیزر

درمان-قارچ-پوستی

قارچ‌ها معمولا جاهای مرطوب بدن که با سطح پوست در تماس هستند خانه می‌کنند: بین انگشتان پا، در ناحیه تناسلی و زیرسینه‌ها. عفونت‌های قارچی پوستی شایع ناشی از مخمرها (نوعی قارچ) یا درماتوفیتوزها هستند. بسیاری از این قارچ‌ها تنها در بالای لایه اپیدرم زندگی می‌کنند و عمیق‌تر از آن نفوذ نمی‌کنند. افرادی که چاق هستند بیشتر احتمال دارد که دچار این عفونت‌ها شوند، زیرا پوست آنها بیش از حد روی هم چین شده است، به خصوص اگر پوست از داخل آسیب دیده و خراب شده باشد. افرادی که دیابت دارند بیشتر نسبت به عفونت‌های قارچی حساس هستند. شاید خیلی عجیب باشد، اما ممکن است عفونت‌های قارچی در یک قسمت از بدن که عفونت ندارد باعث خارش شود. به عنوان مثال، یک عفونت قارچی پا می‌تواند باعث بثورات خفیف وخارش روی انگشتان دست شود. این جوش‌های خارش دار(درماتوفیتوزها یا واکنش‌های پوستی به عفونت)واکنش‌های‌ حساسیتی نسبت به قارچ هستند. این واکنش‌ها با دست زدن به قسمت عفونت کرده ایجاد نمی‌شوند. اقدامات پیشگیرانه می‌تواند راهی برای جلوگیری از عفونت‌های قارچی پوست نیز باشد. برای جلوگیری از عوارض جدی، همیشه بهتر است با اولین علامت عفونت به پزشک مراجعه کنید. اگر خیلی زود به پزشک مراجعه کنید اکثرعفونت‌های قارچی پوست را می‌توان به راحتی درمان کرد.

عفونت قارچی در سرتاسر جهان طبیعی رایج است. در انسان، عفونت قارچی زمانی اتفاق می‌افتد که یک قارچ مهاجم یک ناحیه از بدن را در گیر می‌کند و کنترل آن برای سیستم ایمنی بدن خیلی دشوار است. قارچ‌ها می‌توانند در هوا، خاک، آب و گیاهان زندگی کنند. بعضی قارچ‌ها به طور طبیعی در بدن انسان زندگی می‌کنند. مانند بسیاری از میکروب‌ها، قارچ‌های مفید و قارچ‌های مضر وجود دارند. هنگامی که قارچ‌های مضر به بدن حمله می‌کنند، به سختی از بین می‌روند، چون می‌توانند در محیط زنده بمانند و همانطور که فرد تلاش می‌کند بهتر شود، دوباره او را آلوده کنند. عفونت‌های قارچی به طور معمول با داروهای ضد قارچ درمان می‌شوند، معمولا با داروهای ضد قارچی که به طور مستقیم برای ناحیه آسیب دیده (به نام داروی موضعی) استفاده می‌شود. داروهای موضعی ممکن است شامل کرم، ژل، لوسیون، محلول یا شامپو باشد. داروهای ضد قارچ ممکن است از طریق دهان نیز مصرف شوند. علاوه بر مصرف دارو، می‌توان با استفاده از پودر و پوشیدن کفش‌های جلو باز محل عفونت را خشک نگه داشت. برای برخی از عفونت‌ها، پزشکان کورتیکواستروئیدها را برای تسکین التهاب و خارش تجویز می‌کنند گر شما عزیزان نیز دچار هرگونه قارچ پوستی شامل قارچ سر، ناخن یا کشاله ران هستید می توانید با مراجعه به دکتر مهام از ایشان برای درمان این بیماری مشورت‌های لازم را دریافت نمایید. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۹۳۹۵۴۳۱۳۵۰ و ۰۲۱۸۸۷۶۲۸۳۲ تماس حاصل فرمایید.

علت ابتلا به قارچ پوستی چیست؟


علت-ابتلا-به-قارچ-پوستی-چیست

اسپورهای قارچی تقریبا در همه جا حضور دارند، در هوایی که با آن تنفس می‌کنید، در خاک، موی حیوانات خانگی و حتی روی پوست شما. این اسپورها می‌توانند از طریق تنفس یا نفوذ پوست وارد بدن شوند، اما بعضی از قارچ‌ها مثل مخمرها به طور طبیعی در بدن شما وجود دارند. در مقادیر کم، این قارچ‌ها بی‌ضرر هستند، حتی برخی از آنها به هضم در روده شما کمک می‌کنند، اما وقتی که آنها شروع به تولید مثل بیش از حد می‌کنند، می‌توانند تاثیر منفی روی پوست و سیستم ایمنی بدن شما داشته باشند. از آنجایی که اسپور قارچی نیاز به شرایط خاصی برای رشد دارد، برخی عوامل ممکن است باعث ایجاد عفونت قارچی شوند. اگرچه این متغیرها با توجه به نوع عفونت قارچی که افراد از آن رنج می‌برند متفاوت هستند، اما برخی موارد کلی موجب تولید مثل قارچ می‌شوند, که به شرح آنها می‌پردازیم. برخی از علت‌های ایجاد قارچ پوستی عبارت اند از:

سیستم ایمنی ضعیف

متاسفانه، سیستم ایمنی بدن شما برای مبارزه با عفونت‌های مختلف بسیار مهم و حیاتی است، زیرا هر گونه ضعف می‌تواند باعث موفقیت یا عدم موفقیت در نحوه برخورد بدن با پاتوژن‌های مهاجم شود. به همین دلیل است که عفونت‌های قارچی اغلب در گروه‌های سنی با سیستم‌های ایمنی که هنوز بطور کافی رشد نکرده است یا آسیب پذیراست، رخ می‌دهد، مانند کودکان کوچک یا افراد سالخورده. با این حال، مشکلات سلامتی که از قبل بوده مانند استرس، دیابت، پرکاری تیروئید یا حتی حساسیت به دیگر بیماری‌های پوستی مانند اگزما می‌تواند شما را بیشتر در معرض ابتلا به عفونت‌های قارچی قرار دهد.

تغذیه ضعیف

تغذیه می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر حساسیت شما به عفونت‌های قارچی و همچنین شدت علائم شما پس از ابتلا به بیمارهای پوستی داشته باشد. همانطور که ذکر شد قارچ‌ها در دستگاه گوارش وجود دارند و به عنوان مخمر عمل می‌کنند که به شما کمک می‌کند تا مواد غذایی خاصی را در طول هضم خرد کنید. با این حال، رشد این مخمر با میزان باکتری‌های مفید در روده شما ارتباط مستقیم دارد. هنگامی که غذاهای شیرین یا فرآوری شده می‌خورید، این باکتری‌های بد در روده شما تغذیه می‌شوند و منجر به تولید مثل قارچ می‌شوند. بنابراین، اگر می‌خواهید علائم خود را کاهش دهید یا برای اجتناب از عفونت‌های قارچی برخی اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید،لازم است که مصرف غذاهای محرک را کاهش دهید و از محصولات غذایی استفاده کنید که باعث رشد باکتری‌های مفید در روده شما می‌شود.

استرس

استرس می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را تحت فشار زیادی قرار دهد. وقتی استرس دارید، سیستم عصبی سمپاتیک را تحریک می‌کند و بدن شما را فریب می‌دهد تا باور کند که در وضعیت مرگ و زندگی قرار دارد. سیستم ایمنی شما موجی از مواد شیمیایی التهابی را آزاد می‌کند تا رگ‌های خونی را باز کند و این مواد را به ارگان‌های اصلی، مانند قلب و ریه‌ها انتقال می‌دهد. سطح قند خون شما نیز افزایش می‌یابد که می‌تواند باکتری‌های غیرمفید را با یک منبع غذایی بزرگ مواجه ‌کند، غیر از اینکه استرس بر هضم شما تاثیر می‌گذارد, باعث بروز یبوست و اسهال هم می‌شود. هنگامی که سیستم گوارش شما تحت تاثیر قرار می‌گیرد، باعث افزایش باکتری‌های غیرمفید در روده شما می‌شود و سطح باکتری‌های مفید را کاهش می‌دهد که موجب رشد مخمر کاندیدا می‌شود.

چاقی

چاقی به روشهای مختلف سطح آسیب پذیری بدن را نسبت به عفونت‌ها افزایش می‌دهد. اگر چاق هستید، به احتمال زیاد عرق بیشتری می‌کنید، به خصوص بین چین خوردگی‌های پوست، که جای مناسبی برای تغذیه اسپورهای قارچی و باکتری‌ها است. همچنین وزن اضافی فشار زیادی بر سیستم ایمنی بدن شما وارد می‌کند، چون این سیستم برای حفظ نیازهای روزافزون بدن شما تلاش می‌کند. چاقی همچنین با تغذیه نامناسب در ارتباط است که یکی دیگر از علل عفونت‌های قارچی و سیستم ایمنی پر کار است.

ارتباط با بیماری‌های واگیردار

عفونت‌های قارچی واگیردار هستند.حتی نیازی نیست شما خودتان بیماری قارچی پوست گرفته باشید. اگر شما تماس فیزیکی با یک فرد آلوده داشته باشید، احتمالا این بیماری را می‌گیرید، و گاهی حیوانات خانگی شما نیز در معرض برخی عفونت‌های قارچی مثل کچلی قارچی قرار می‌گیرند، با این وجود، گاهی اوقات بدون ارتباط فیزیکی منتقل می‌شوند, به طور مثال اسپور قارچی بر روی لباس، ملافه , روبالشی خانه می‌کند از این رو شما باید لباس‌های خود را به طور مرتب بشویید و لباس شخصی و وسایل دیگر خود را در اختیار کسی که مشکوک به عفونت است,قرار ندهید.

دارو

داروهای معمولی، مانند آنتی بیوتیک‌ها، گاهی اوقات شما را بیشتر در معرض عفونت قارچی قرار می‌دهند. این به این دلیل است که برخی از آنتی بیوتیک‌ها به باکتری‌های مفید در روده شما که مسئول کنترل میزان مخمرکاندیدا هستند, حمله می‌کنند هنگامی که این باکتری‌های حیاتی کاهش پیدا می‌کند، مقدار مخمر کاندیدا افزایش می‌یابد که منجر به بروز مشکل سیستمیک می‌شود. حتی گفته شده است که قرص ضد بارداری خوراکی به دلیل کنش متقابل با سایر داروها و رژیم غذایی به رشد مخمر کاندیدا کمک می‌کند.

انواع قارچ پوست به همراه علائم و درمان آنها


شرایط زیر در انواع عفونت‌‌های قارچی هستند

بیماری قارچ پای ورزشکاران

بیماری-قارچ-پای-ورزشکاران

بیماری قارچ پای ورزشکاران یا عفونت قارچی پوست, روی پا تاثیر می‌گذارد. بیماری پای ورزشکار به طور معمول با ورزش و ورزشکاران همراه است زیرا قارچ در محیط‌های گرم و مرطوب مانند جوراب و کفش، تجهیزات ورزشی و اتاق رختکن رشد می‌کند. البته، هر کسی ممکن است دچار بیماری پای ورزشکار شود. این مسئله بیشتر در آب و هوای گرم و ماه‌های تابستان شایع است، جایی که به سرعت می‌تواند افزایش پیدا کند.

علائم

علائم بیماری پای ورزشکار ممکن است از فرد به فرد دیگر کمی متفاوت باشد. علائم شناخته شده شامل:

 • قرمزی یا تاول در محل عفونت
 • پوست عفونت کرده ممکن است نرم باشد یا لایه ها شروع به از بین رفتن کنند
 • پوسته شدن یا ترک خوردن پوست
 • پوست ممکن است نازک و کنده بشود
 • خارش، درد یا سوزش در ناحیه آلوده

تشخیص، درمان و پیشگیری

البته همه خارشهای پا به علت بیماری پای ورزشکار نیست و پزشکان معمولا بری تشخیص عفونت پوسته‌های نازک روی پوست فرد را می‌تراشند و زیر میکروسکوپ قرار می‌دهند تا نشانه‌ای از قارچ پیدا کنند. چندین قارچ متفاوت باعث بروز بیماری پای ورزشکار می‌شود. ممکن است عفونت نسبت به قارچ خاصی که پوست را آلوده می‌کند,رفتار متفاوتی از خود نشان ‌دهد. بیماری پای ورزشکار معمولا با پماد ضد قارچ موضعی درمان می‌شود. عفونت‌های شدید ممکن است نیاز به داروهای خوراکی دیگری نیز داشته باشند. باید از پا مراقبت کرد و آنرا خشک نگه داشت این موارد به از بین رفتن قارچ‌ها کمک می‌کند. روش‌های پیشگیری از عفونت قارچی این است که اجازه دهیم پاها تنفس کنند و آنها را تمیز و خشک نگه داریم. توصیه خوبی که داریم این است که در حمام عمومی یا اتاق‌های رختکن دمپایی بپوشید.

حتما بخوانید: درمان اگزمای پوستی

عفونت مخمر

عفونت-مخمر

عفونت‌های مخمر واژن یک نوع شایع از رشد بیش از حد مخمر کاندیدا در زنان است که معمولا توسط کاندیدای آلبیکانس ایجاد می‌شود. رشد بیش از حد کاندیدا تعادل طبیعی باکتری‌ها و مخمر را در واژن مختل می‌کند. این عدم تعادل باکتریها ممکن است به علت آنتی بیوتیک‌ها، استرس و اختلالات هورمونی یا عادات غذایی بد باشد. همچنین عفونت‌های کاندیدا می‌توانند عفونت‌های قارچی ناخن انگشتان پا و بثورات بستن پوشک را ایجاد کنند.

علائم

نشانه‌های عفونت مخمر عبارتند از:

 • خارش و تورم اطراف مهبل (واژن)
 • احساس سوزش یا درد در هنگام ادرار یا مقاربت
 • قرمزی و درد در اطراف مهبل (واژن)
 • ترشح غیرعادی واژن، مانند لخته‌های خاکستری که شبیه پنیر تکه تکه یا ترشح‌های خیلی آبکی است

در بعضی موارد ممکن است خارش در طول زمان ایجاد شود. عفونت‌های مخمری باید سریعا درمان شوند، چرا که علائم در صورت عدم درمان شدت پیدا می‌کنند.

تشخیص، درمان و پیشگیری

علائم شناخته شده عفونت مخمر باعث تشخیص آسانتر آنها می‌شود. پزشکان ممکن است درباره سابقه پزشکی یک شخص، مانند هر گونه عفونت مخمر قبلی یا عفونت‌های انتقال یافته از راه جنسی [STIs] بپرسند. آنها همچنین از فرد سوال می‌کنند که آیا اخیرا آنتی بیوتیک مصرف کرده است یا خیر. پزشکان دیواره واژن و رحم را برای علائم عفونت بررسی می‌کنند، در صورت لزوم برای تشخیص بهتر، از سلول‌های مهبل استفاده می‌کنند. درمان عفونت‌های مخمر بستگی به شدت آن دارد. درمان‌های استاندارد شامل کرم‌ها، قرص‌ها یا شیاف‌های بدون نسخه یا تجویز شده می‌شوند.عفونت‌های پیچیده ممکن است نیاز به درمان‌های پیچیده داشته باشند. با رژیم غذایی متعادل و بهداشت مناسب می‌توان از عفونت‌های مخمر اجتناب کرد. لباس‌های گشاد و شلواری که از الیاف طبیعی درست شده اند نیز ممکن است به جلوگیری از عفونت کمک کنند. شستن لباس زیر در آب بسیار گرم و تغییر محصولات زنانه اغلب می‌تواند به جلوگیری از رشد قارچ کمک کند.

خارش کشاله ران

خارش-کشاله-ران

بیماری پای ورزشکار، معمولا به عنوان خارش کشاله ران هم شناخته می‌شود، یکی دیگر از عفونت‌های قارچی شایع است. این قارچ‌ها محیط های گرم و مرطوب را دوست دارند و در مناطق مرطوب بدن، مانند کشاله ران، کفل و قسمت داخلی ران رشد می‌کنند. خارش کشاله ران ممکن است در تابستان یا در مناطق گرم و مرطوب دنیا شایع باشد. این بیماری تا حدودی مسری است و اغلب از طریق تماس مستقیم با یک فرد آلوده یا یک شی که دارای قارچ است، منتقل می‌شود.

علائم

خارش کشاله ران در بدن به صورت خارش، بثورات قرمز دیده می‌شود که اغلب شکل دایره ای دارد. علائم عبارتند از:

 • قرمزی در کشاله ران، کفل یا باسن
 • ساییده شدن، تحریک، خارش، یا سوزش در ناحیه آلوده
 • بثورات قرمز به شکل دایره ای و لبه‌های برآمده
 • ترک خوردن، پوسته شدن یا خشک شدن پوست در ناحیه آلوده

تشخیص، درمان و پیشگیری

خارش کشاله ران ظاهر خاصی دارد و معمولا می‌توان بر اساس شکل ظاهری‌اش آن را شناسایی کرد. اگر پزشکان مطمئن نباشند، معمولا برای تایید تشخیص خود یک نمونه از پوست می‌گیرند. درمان خارش کشاله ران معمولا با پماد ضد قارچ موضعی و رعایت موارد بهداشتی انجام می‌شود. در بسیاری از موارد خارش کشاله ران با داروهای بدون نسخه بهبود پیدا می‌کنند، اما برخی از آنها نیاز به داروهای تجویز شده پزشک دارند. تمیز کردن ناحیه آلوده و خشک کردن آن هم می‌تواند باعث کشتن قارچ‌ها شود. می‌توان با پوشیدن لباس‌های گشاد با الیاف طبیعی و اجتناب از تماس با کسانی که عفونت دارند، از خارش کشاله ران جلوگیری کرد. اجتناب از استفاده وسایل مشترک، مانند حوله و تجهیزات ورزشی هم موثر است.

عفونت کرم حلقوی (ضایعات حلقوی)

عفونت-کرم-حلقوی-(ضایعات-حلقوی)

بیماری عفونت پای ورزشکار یا عفونت کرم حلقوی توسط قارچی ایجاد می‌شود که در بافت‌های مرده مثل پوست، مو و ناخن‌ها زندگی می‌کند. عفونت کرم حلقه دار باعث خارش کشاله ران و بیماری پای ورزشکار می‌شود. هنگامی که در جای دیگری از بدن ظاهر شود، عفونت کرم حلقوی نامیده می‌شود.

علائم

به دلیل شکل ظاهری عفونت کرم حلقوی معمولا تشخیص آن خیلی راحت است. اگر دچار خارش یا پوسته شده باشد، اغلب در طول زمان به حلقه‌ای و برآمده تبدیل می‌شود. ممکن است حتی تا چند حلقه افزایش یابد. دور این حلقه قرمز پررنگ و برآمده است، در حالی که داخل حلقه قرمز روشن و یا پوسته پوسته شده است. عفونت کرم حلقوی بسیار مسری است و می‌تواند از طریق تماس پوست به پوست و یا تماس با حیوانات خانگی مانند سگ‌ها منتقل شود. همچنین ممکن است قارچ بر روی اشیاء, مانند حوله، لباس، و برس باقی بماند. قارچ کرم حلقوی همچنین خاک و گل را آلوده می‌کند، بنابراین افرادی که در خاک آلوده بازی یا کار می‌کنند ممکن است به عفونت کرم حلقوی نیز مبتلا شوند.

تشخیص، درمان و پیشگیری

سایر بیماری‌های پوستی ممکن است شبیه به عفونت کرم حلقوی ظاهر شوند، بنابراین پزشکان معمولا نمونه ای از پوست را برای بررسی قارچ می‌گیرند. پس از اینکه تشخیص آنها تایید شد، پزشکان برنامه درمان را بر اساس شدت عفونت توصیه می‌کنند. کرم‌های بدون نسخه و پمادهای دارویی اغلب برای درمان بسیاری از موارد عفونت کرم حلقوی کافی است. عفونت کرم حلقوی پوست سر یا قارچ شدید ممکن است نیاز به تجویز دارو توسط پزشک داشته باشد. رعایت بهداشت عمومی به درمان و جلوگیری از عفونت کرم حلقوی کمک می‌کند. خشک و تمیز نگه داشتن پوست هم می‌تواند به جلوگیری از عفونت کمک کند. ایمنی عمومی شامل پوشیدن صندل در استخر و حمام عمومی یا اتاق رختکن و اجتناب از استفاده وسایل مشترک و حوله است.

حتما بخوانید: مراقبت از انواع پوست صورت

پرسش و پاسخ


برخی از سوالات رایج درباره درمان قارچ‌ پوستی و ناخن عبارتند از:

لیزر درمانی چگونه عفونت قارچی ناخن انگشت پا را درمان می‌کند؟

این بستگی به محیطی دارد که از لیزر در آنجا استفاده شده است. البته، لیزر یک روش مدرن است و دارای تکنولوژی پیشرفته برای درمان انواع بیماری‌های انسانی است. لیزرها انرژی نور را به صورت منسجم و با نیروی کافی در یک طول موج خاص تولید می‌کنند که وقتی به بافت وارد می‌‌شود، توسط مواد هدف جذب شده، گرما تولید می‌کند و به این ترتیب، بافت‌ را از بین می‌برد. در این روش سایر قسمت‌های بافت تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند و در امان هستند. البته ممکن است برخی از لیزرها با گرم کردن ناخن، عفونت قارچی را متوقف کنند. یکی دیگر از روش‌های درمان لیزر ناخن‌ها‌ استفاده از لیزرفرکشنال CO2 برای سوزاندن حفره‌ها در صفحه ناخن است که باعث می‌شود داروهای ضد قارچی موضعی بهتر نفوذ کنند.

آیا داروهای گیاهی به عفونت های قارچی کمک می کند؟

دلیل علمی کافی مبنی برمفید بودن داروهای گیاهی دردرمان عفونت‌های قارچی وجود ندارد. برخی از تحقیقات نشان داده است که روغن درخت چای می‌تواند به درمان بعضی از انواع قارچ کمک کند. با این حال، هنوز دلایل کافی برای استفاده از روغن درخت چای در درمان عفونت‌های قارچی وجود ندارد. اگر می‌خواهید داروهای گیاهی را امتحان کنید، اما این کار نباید مراجعه شما به پزشک را به تاخیر بیاندازد. یکی دیگر از نکات مهم این است که طبیعی بودن به معنی بی ضرر بودن نیست. داروهای گیاهی حاوی ترکیبات فعالی هستند و ممکن است با سایر داروها ترکیب شده و باعث ایجاد عوارض جانبی شوند. بدون مشورت پزشک داروهای گیاهی را مصرف نکنید.

چه مدت طول می کشد تا ناخن پس از یک عفونت قارچی کاملا درمان شود؟

گاهی اوقات ممکن است درمان کامل تا یک سال طول بکشد. اما طول درمان بستگی به میزان آسیب دیدگی ناخن یا انگشتان پای شما دارد، واینکه آیا درمان مناسبی برای شما تجویز شده است یا خیر. درمان با داروهای ضد قارچ ممکن است به از بین رفتن عفونت قارچی ناخن کمک کند. معمولا آنها روی ناخن‌های دست بهتر از ناخن‌های پا تاثیر می‌گذارند، اما همیشه عفونت را درمان نمی‌کنند. شما می‌توانید لوسیون‌هایی برای عفونت‌های قارچی ناخن خریداری کرده و روی ناخن بمالید. اگر درمان عفونت زود شروع شود بهتر تاثیر می‌گذارد. روش دیگر قرص ضد قارچ است. گاهی اوقات شاید لازم باشد از هر دو استفاده کنید قرص‌ها اغلب بهتر اثر می‌کنند، به خصوص اگر عفونت از لبه ناخن شما پخش شده باشد. اگر عفونت ناخن پا خیلی شدید باشد باید قرص‌ها را تا یک سال و نیم مصرف کنید. ممکن است تا شش ماه پس از شروع درمان این فرایند طول بکشد تا ناخن دوباره به حالت طبیعی بازگردد – و تا یک سال برای ناخن‎های پا. گاهی اوقات ناخن‌ها به حالت عادی باز نمی‌گردند. ممکن است عفونت قارچی ناخن دوباره عود کند – حدود یک چهارم افراد به آن دچار می‌شوند.

آیا رعایت بهداشت پا به از بین رفتن عفونت قارچی کمک می‌کند؟

این ممکن است به کنترل عفونت کمک کند، اما معمولا برای از بین بردن عفونت قارچی به تنهایی کافی نیست. شما باید از دارو برای درمان عفونت قارچی پا استفاده کنید. اما خیلی خوب است اگر از اقدامات بهداشتی مناسبی پیروی کنید. این کار از پخش شدن عفونت به سایر قسمت‌های بدن شما مانند انگشتان پا یا کشاله ران جلوگیری کند. همچنین از برگشت مجدد عفونت قارچی پا جلوگیری می‌کند. اقدامات بهداشتی خوب عبارتند از:

 • پوشیدن دمپایی‌های ابری یا پلاستیکی در جاهایی که مرطوب وعمومی هستند، مانند دوش، سونا و استخرهای شنا
 • پس از شستشو پاهای خود(به خصوص بین انگشتان پا) را خشک کنید.
 • حوله‌ها را به طور مرتب بشویید، و حوله خود را در اختیاردیگران قرار ندهید.
 • هر روز یک جفت جوراب پنبه ای تمیز بپوشید.
 • هر دو یا سه روز کفش‌های خود را عوض کنید.
 • اگرپای شما به طور مکرر دچارعفونت قارچی می‌شود، به طور مرتب از پودر ضد قارچ استفاده کنید.

در ادامه بخوانید: اسکارتراپی جای جوش

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است”

پاسخ دهید