www.Golldennet.com/گلدن نت
درمان قطعی ماه گرفتگی بدن ناشی از افزایش رنگدانه های پوست صورت – دکتر مهرداد مهام
درمان برص (بیماری پوستی ویتیلیگو) از طریق بازگرداندن رنگدانه های پوست
اسفند ۲۰, ۱۳۹۶
لیفت-ابرو
لیفت ابرو: بالا بردن پیشانی برای جوان، زیبا و شاداب کردن چهره
اسفند ۲۲, ۱۳۹۶

درمان قطعی ماه گرفتگی بدن ناشی از افزایش رنگدانه های پوست صورت

درمان-قطعی-ماه-گرفتگی

لکه‌های مادرزادی یا ماه‌ گرفتگی، لکه‌هایی رنگی بوده که بر روی پوست قابل مشاهده هستند. این لکه‌ها هنگام تولد وجود داشته یا اینکه به‌زودی پس از تولد ایجاد می‌شوند. لکه‌های مادرزادی انواع مختلفی دارند و بعضی از آنها بسیار شایع هستند. بیشتر لکه‌های مادرزادی بی‌ضرر بوده و نیازی به درمان ندارند. بعضی از این لکه‌ها با گذشت زمان محو می‌شوند، درحالیکه بعضی دیگر مانند خال لکه شرابی در صورت درمان نشدن دائمی خواهند بود. در برخی موارد لکه مادرزادی به دلایل طبی باید درمان شود. برای مثال اگر یک همانژیوم مسیر جریان هوا را مسدود کند، بینایی را تحت تأثیر قرار داده یا زخم ایجاد می‌کند. بعضی از افراد هم به دلایل زیبایی و ظاهری، ماه‌ گرفتگی را درمان می‌کنند.

ماه‌ گرفتگی به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود، از جمله تجمع رگ‌های خونی یا مقدار بیش از اندازه رنگدانه‌ها. درمان با لیزر برای تمامی انواع ماه‌گرفتگی‌ها مناسب است. البته بعضی از ماه‌ گرفتگی‌ها به چندین جلسه درمانی احتیاج دارند. از بیان بردن ماه‌ گرفتگی با لیزر کاملاً بی‌خطر بوده و روشی پیشرفته محسوب می‌شود. پزشک از لیزر و امواج نوری متناسب با رنگ ماه‌ گرفتگی برای محو لکه استفاده می‌کند. این روش در طول چندین جلسه انجام شده و هیچ زخمی به جا نمی‌گذارد.اگر شما عزیزان نیز مایل به درمان انواع لکه‌های مادرزادی و ماه‌گرفتگی‌هایتان هستید می‌توانید با مراجعه به دکتر مهام درباره جدیدترین روش‌های درمانی با ایشان برای داشتن ظاهری زیباتر کمک بگیرید. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۹۳۹۵۴۳۱۳۵۰ و ۰۲۱۸۸۷۶۲۸۳۲ تماس حاصل فرمایید.

حتما بخوانید:


بیماری پوستی صدف (پسوریازیس)


بیماری پوستی ویتیلیگو(پیسی)


اگزمای پوستی

انواع لکه‌های مادرزادی پوست


لکه‌های مادرزادی انواع مختلفی دارند و بعضی از آنها بسیار شایع هستند. دو نوع اصلی این لکه‌ها عبارتند از عروقی (رگی) و رنگدانه‌ای.

لکه‌های مادرزادی عروقی

بعضی از متداول‌ترین انواع لکه‌های مادرزادی عروقی عبارتند از:

لکه سالمون (استورک)

لکه-سالمون

لکه سالمون، لکه‌هایی پهن به رنگ قرمز یا صورتی بوده که ممکن است روی پلک، گردن یا پیشانی نوزاد در هنگام تولد مشاهده شوند. این لکه‌ها شایع‌ترین نوع ماه‌ گرفتگی عروقی بوده و حدوداً در نیمی از نوزادان دیده می‌شود. بیشتر لکه‌های سالمون در طول چند ماه به‌طور کامل محو می‌شوند، ولی چنانچه روی پیشانی ایجاد شوند ممکن است محو شدنشان تا چهار سال هم زمان ببرد. امکان دارد محو شدن لکه‌های پشت گردن بیشتر زمان ببرد. لکه‌های سالمون هنگامی‌که نوزاد گریه می‌کند بیشتر قابل مشاهده هستند چون‌که از خون پر شده و تیره‌تر می‌شوند.

همانژیوم اطفال

همانژیوم-اطفال

همانژیوم اطفال که با نام لکه توت‌فرنگی هم شناخته می‌شود، لکه‌های برجسته روی پوست بوده که معمولاً به رنگ قرمز هستند. این لکه‌ها در هرکجای بدن ممکن است ایجاد شوند. گاهی همانژیوم اطفال در قسمت عمیق‌تری در پوست ایجاد می‌شود که در این‌صورت پوست به رنگ آبی یا بنفش درمی‌آید. همانژیوم خصوصاً در دخترها شایع بوده و در حدود ۵ درصد از نوزادان پس از تولد دیده می‌شود. این لکه‌ها در شش ماه اول سریعاً بزرگ شده تا این‌که قبل از حدود هفت سالگی کوچک شده و محو می‌شوند. همانژیوم‌هایی که سریعاً بزرگ شده یا در بینایی یا تغذیه اختلال ایجاد می‌کنند، نیاز به درمان دارند.

حتما بخوانید: بیماری پوستی زونا

ناهنجاری مویرگی (خال لکه شرابی)

ناهنجاری-مویرگی

ناهنجاری مویرگی که خال لکه شرابی نیز نامیده می‌شود، لکه‌هایی پهن به رنگ قرمز یا بنفش بوده که در تعداد بسیار کمی از نوزادان دیده می‌شوند. اندازه این لکه‌ها متفاوت بوده و قطر آنها از چند میلیمتر تا چند سانتیمتر متغیر است. خال‌های لکه شرابی اغلب یک طرف از بدن به‌وجود آمده و معمولاً روی صورت، سینه و پست بدن ایجاد می‌شوند (اگرچه هرجای دیگری نیز ممکن است ایجاد شوند). این لکه‌ها به هورمون‌ها حساس بوده و امکان دارد در هنگام بلوغ، بارداری و یائسگی بیشتر قابل مشاهده باشند. خال‌های لکه شرابی اکثراً دائمی بوده و ممکن است با گذشت زمان پررنگ‌تر شوند.

لکه‌های مادرزادی رنگدانه‌ای

بعضی از انواع لکه‌های مادرزادی رنگدانه‌ای عبارتند از:

لکه‌های پوستی قهوه‌ای رنگ (شیر قهوه‌ای)

لکه‌های-پوستی-قهوه‌ای-رنگ

این لکه‌های پوستی، لکه‌هایی به رنگ قهوه‌ای روشن می‌باشند. در بدن بسیاری از کودکان یک یا دوتا از این لکه‌ها وجود داشته، ولی چنانچه تا پنج سالگی بیش از شش لکه ایجاد شوند، بایستی به دکتر مراجعه کرد. امکان دارد این لکه‌ها نشانه‌ای از نوروفیبروماتوز باشند (بیماری ژنتیکی که باعث ایجاد تومور در مسیر اعصاب می‌شود).

لکه مغولی

لکه-مغولی

لکه‌های مغولی، لکه‌های مادرزادی به رنگ آبی خاکستری یا به شکل کبودی هستند و از زمان تولد وجود دارند. این لکه‌ها بیشتر در افراد با پوست تیره دیده شده و معمولاً در قسمت کمر یا باسن ایجاد می‌شود. اگرچه در هر قسمت دیگری از بدن یا اندام‌ها هم می‌توانند ایجاد شوند. امکان دارد لکه‌های مغولی برای چند ماه یا چند سال باقی بمانند ولی معمولاً در سن چهارسالگی از بین می‌روند. این لکه‌ها بی‌خطر بوده و نیازی به درمان ندارند. ممکن است بعضی مواقع با کبودی اشتباه گرفته شوند.

خال ملانوسیتی مادرزادی

خال-ملانوسیتی-مادرزادی

خالهای بزرگ و به رنگ سیاه یا قهوه‌ای بوده و از زمان تولد وجود دارند. این خال‌ها نسبتاً شایع بوده و در اثر رشد بیش از اندازه سلول‌های رنگدانه‌ای در پوست به‌وجود می‌آیند. بیشتر این خال‌ها با گذشت زمان کوچکتر و کم‌رنگ‌تر می‌شوند. اگرچه ممکن است در زمان بلوغ تیره‌تر شوند و یا ناصاف شده و روی آنها مو رشد کند. قطر این خال‌ها به میزان کمتر از ۵/۱ سانتی‌متر تا بیش از ۲۰ سانتی‌متر متغیر است. خطر تبدیل این خال‌ها به سرطان پوست کم است ولی هرچه بزرگتر باشند، خطر ابتلا افزایش پیدا می‌کند.

علت ایجاد ماه‌ گرفتگی


علت-ایجاد-ماه‌گرفتگی

علت ایجاد ماه‌گرفتگی پوست یا لکه‌های مادرزادی دقیقاً مشخص نیست ولی معمولاً ارثی نیستند. لکه‌های مادرزادی عروقی در اثر رگ‌های خونی غیرطبیعی زیر پوست ایجاد شده و لکه‌های مادرزادی رنگدانه‌ای در اثر انبوه سلول‌های رنگدانه‌ای ایجاد می‌شوند. خال‌های لکه شرابی به این علت به‌وجود می‌آیند که اعصابی که گشادی یا تنگی مویرگ‌ها را کنترل می‌کنند به ‌درستی عمل نکرده یا تعداد کافی از آنها وجود ندارد. درنتیجه خون به‌طور مداوم به پوست منطقه مورد نظر رفته و رنگ پوست در آن قسمت به‌طور دائمی قرمز یا بنفش می‌شود. خال‌های لکه شرابی در اثر وجود عارضه‌های دیگری مانند سندروم استورج وبر و سندروم کلیپل ترنونه هم ممکن است ایجاد شوند.

درمان قطعی انواع لکه‌های ماه‌ گرفتگی بدن


بیشتر ماه‌گرفتگی‌ها بی‌خطر بوده و بعضی از آنها بدون درمان از بین می‌روند. تعدادی از ماه‌ گرفتگی‌ها به دلایل پزشکی باید درمان بشوند. بعضی از افراد هم به دلایل ظاهری و زیبایی آنها را درمان می‌کنند.

همانژیوم

گاهی همانژیوم‌ها بدون درمان از بین می‌روند ولی اغلب تا دوسالگی کودک تغییری نمی‌کنند. بعضی مواقع همانژیوم در سن ۵ سالگی از بین رفته و در دیگر موارد ممکن است تا ۱۲ سالگی هم وجود داشته باشند. اگر همانژیوم باعث تغییر شکل یا کشیدگی پوست شود، باید از جراحی پلاستیک استفاده کرد. هدف جراحی، بهبود ظاهر پوست آسیب‌دیده است. اگر همانژیوم باعث ایجاد زخم شود، اقداماتی اضافی برای جلوگیری از عفونت بایستی انجام شوند و امکان دارد از درمانهای لیزری و جراحی استفاده شود.

همانژیوم‌های بزرگ یا خطرناک

بعضی از همانژیوم‌ها باعث ایجاد عوارضی می‌شوند که نیاز به درمان دارند. همانژیوم نزدیک به چشم، بینی یا دهان کودک ممکن است باعث ایجاد مشکلات بینایی، تنفسی یا تغذیه‌ای شود. احتمال دارد همانژیوم در ناحیه لب و نزدیک پاها منجر به ایجاد زخم شده و همچنین ممکن است خونریزی کند و دردناک شود. نوع درمان بستگی به محل و شدت همانژیوم دارد. بیشتر همانژیوم‌ها بوسیله داروهایی خوراکی مانند پروپرانولول درمان می‌شوند. این دارو باعث کوچک شدن ماه‌ گرفتگی پوست می‌شود. اگر پروپرانولول تاثیری نداشت، می‌توان از داروهایی مانند استروئیدها یا وین‌کریستین استفاده کرد. معمولاً در این مورد از جراحی استفاده نمی‌شود. درصورتیکه وجود همانژیوم در مسیر جریان هوا باعث ایجاد مشکلات تنفسی برای کودک شود، امکان دارد هنگام بررسی مسیر جریان هوا (بوسیله دوربین کوچکی به نام آندوسکوپ) از لیزر برای درمان استفاده شود. به این روش میکرولارنگوسکوپی و برونکوسکوپی گفته می‌شود. در این روش داروی پروپرانولول هم مصرف می‌شود. بعضی مواقع به علت وجود همانژیوم در مسیر جریان هوا بایستی از تراکئوستومی موقت (ایجاد سوراخ در نای) برای بهبود تنفسی استفاده کرد.

پروپرانولول

در صورتی که همانژیوم عوارضی ایجاد کرده یا بزرگ باشد، مصرف دارو توصیه می‌شود. معمولاً داروی مسدودکننده گیرنده بتا به نام پروپرانولول تجویز می‌شود. عوارض جانبی مصرف پروپرانولول برای درمان همانژیوم همچنان در درست بررسی می‌باشد. داروهای مسدودکننده بتا بوسیله آزاد ساختن نورادرنالین در بخش‌های خاصی از بدن عمل می‌کنند. اعصاب به هنگام تحریک شدن، ماده‌ای شیمیایی به نام نورادرنالین آزاد می‌کنند. این ماده به دیگر بخش‌های بدن مانند ماهیچه‌ها، رگ‌های خونی و قلب پیام می‌فرستد. محققین تصور می‌کنند که پروپرانولول رگ‌های خونی را تنگ کرده و مقدار جریان خون داخل آنها را کاهش می‌دهد. به همین علت همانژیوم نرم‌تر و کم‌رنگ‌تر می‌شود. این امر همچنین بر سلو‌ل‌هایی که باعث رشد همانژیوم می‌شوند اثر گذاشته و در نتیجه همانژیوم کوچک‌تر می‌شود. همانژیوم اغلب لکه‌ای از پوست نازک و کشیده و همچنین مقدار کمی از بافتهای متورم زیر پوست را از خود به جا می‌گذارد. این لکه در بیشتر قسمتها به سختی قابل مشاهده می‌باشد. احتمال دارد که این تغییرات در قسمت‌هایی مانند بینی، لب‌ها، گوش‌ها و گونه‌ها ظاهری ناخوشایند داشته باشند. برای دستیابی به بهبود طولانی‌مدت، درمان با پروپرانولول در این قسمتها در طول چند هفته اول پس از تولد، بلافاصله پس از تشخیص همانژیوم شروع می‌شود.

بررسی همانژیومهای داخلی

چنانچه همانژیوم در اعضای داخلی بدن کودک وجود داشته باشد، برای تعیین محل و اندازه آن باید از سونوگرافی یا ام آر آی استفاده شود. اسکن ام آر آی از میدان مغناطیسی و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر دقیق از درون بدن استفاده می‌کند.

ناهنجاری مویرگی (خالهای لکه شرابی)

خال‌های لکه شرابی دائمی هستند ولی درمان به محو شدن آن کمک می‌کند. همچنین به کمک لوازم آرایشی می‌توان آن را پنهان کرد.

درمان با لیزر

لیزردرمانی تنها راه درمان خال‌های لکه شرابی است. لیزر لکه‌های پوستی را کم‌رنگ می‌کند. این نوع درمان در کودکان بهتر جواب می‌دهد چون‌که خال‌های لکه شرابی در بزرگسالان پس از چند سال ناصاف و برجسته می‌شوند. متداول‌ترین نوع درمان، لیزر پالس دای نام دارد. لیزر از یک کابل فیبر نوری عبور می‌کند. در انتهای کابل دستگاهی شبیه قلم وجود دارد. این دستگاه به‌ آرامی در مقابل سطح پوست کودک گرفته شده و پس از فشار دکمه روی آن، پرتو نور به روی پوست تابانده می‌شود. پرتو نوری به اندازه کمتر از ۱ میلی‌متر وارد پوست می‌شود و بوسیله رگ‌های خونی زیر سطح پوست جذب شده و باعث گرم شدن رگ‌ها می‌شود. حرارت به رگ‌های خونی آسیب وارد آورده و باعث کبودی می‌شود. این کبودی پس از یک یا دو هفته از بین می‌رود. هنگام درمان یا پس از آن ، پوست کودک برای کاهش احساس ناراحتی سرد می‌شود. در طول درمان، جریانی از هوای سرد روی پوست گرفته می‌شود. برخی از عوارض جانبی لیزردرمانی عبارتند از:

  • کبودی
  • درد
  • افزایش حساسیت به نور خورشید

بین سه تا سی جلسه با فواصل شش تا هشت هفته‌ای برای درمان نیاز است. نتیجه درمان به برجستگی و تیره بوده لکه بستگی دارد. بهترین نتیجه برای لکه‌هایی که کوچک و کمرنگ‌تر هستند به دست می‌آید.

محصولات آرایشی کاموفلاژ برای پنهان‌سازی لکه

می‌توانید برای پوشاندن و پنهان کردن ماه‌ گرفتگی صورت و بدن از محصولاتی آرایشی مخصوص کاموفلاژ استفاده کنید.

خال ملانوسیتی مادرزادی (CMN)

این خال‎ها ظاهر فرد را تحت تأثیر قرار داده و امکان دارد برای از بین بردن آن از جراحی استفاده شود. البته پس از جراحی، زخم به جای خواهد ماند و اگر خال بسیار بزرگ باشد نمی‌توان از این روش استفاده کرد. در روش جراحی، ماه‌ گرفتگی  پوست از بین برده شده و لبه‌های پوست به هم بخیه زده می‌شوند. اگر خال بزرگ باشد، امکان دارد از پیوند پوست استفاده شود. برای این‌کار پوست از بخش دیگری از بدن گرفته شده و برای پوشاندن زخم از آن استفاده می‌شود.

حتما بخوانید: درمان بیماری سالک و جای زخم و اسکار ناشی از آن

پرسش‌های متداول


پرسش‌های-رایج--ماه-گرفتگی

برخی از پرسش‌های رایج درباره درمان ماه‌ گرفتگی پوست و لکه‌های مادرزادی با لیزر عبارتند از:

آیا از بین بردن ماه‌ گرفتگی بی‌خطر است؟

درمان با این روش هیچ خطری ندارد. لیزر خیلی دقیق رگ‌های خونی یا رنگدانه‌های مورد نظر را هدف گرفته و درنتیجه آسیبی به بافت‌های مجاور وارد نمی‌شود. همچنین پوست دچار آسیب دائمی نمی‌شود. سال‌های زیادی از لیزردرمانی برای از بین بردن ماه‌ گرفتگی پوست استفاده شده است. پزشکان ایمن و مؤثر بودن درمان ماه گرفتگی با لیزر را تضمین می‌کنند.

آیا از بین بردن ماه‌ گرفتگی دردناک است؟

در مناطق حساس، از بین بردن ماه‌ گرفتگی حس سوزش و شبیه به ضربه ملایم کش لاستیکی دارد. این احساس سوزش را می‌توان بوسیله کرم بی‌حسی موضعی تسکین داد. ممکن است منطقه تحت درمان کمی قرمز یا کبود شود، ولی به‌محض از بین رفتن این علائم، ماه‌ گرفتگی پوست برای همیشه محو خواهد شد.

آیا از بین بردن ماه‌ گرفتگی در هر نقطه‌ای از بدن امکان‌پذیر است؟

درمان ماه‌ گرفتگی در هر جایی از بدن امکان‌پذیر و بی‌خطر است. هنگام درمان ماه‌ گرفتگی در اطراف چشم بایستی بسیار احتیاط شود. پزشک مناسب بودن شرایط شخص برای درمان را بررسی خواهد کرد.

تعداد و فواصل جلسات درمانی برای از بین بردن ماه‌ گرفتگی

تعداد جلسات درمانی با لیزر معمولاً در حدود چهار تا شش جلسه می‌باشد. البته این تعداد برای هر نوع لکه‌ای متفاوت است. بین هر جلسه بایستی شش تا هشت هفته فاصله باشد تا پوست قبل از جلسه بعدی، زمان کافی برای تسکین داشته باشد. پزشک تعداد جلسات درمانی و فواصل بین آنها را با توجه به نوع لکه مادرزادی تعیین خواهد کرد.

چرا به جلسات درمانی متعددی نیاز است؟

برای اینکه درمان لکه‌های بزرگتر خطری نداشته باشد، نباید در طول تنها یک جلسه همه لکه را درمان کرد. لیزر در برخی مناطق بیشتر از دیگر نقاط جذب شده و این مناطق در جلسات بعدی بهتر به درمان پاسخ می‌دهند. برای لکه‌های کوچکتر ممکن است تنها یک جلسه درمان کافی باشد.

بهترین زمان برای درمان ماه‌ گرفتگی

در صورتی‌که ماه‌ گرفتگی و خورشید گرفتگی پوست در سنین پایین‌تر از بین برود، درمان بهتر و مؤثرتر انجام شده و به جلسات درمانی کمتری نیاز است. همچنین در صورت درمان در سنین پایین‌تر، خطر بازگشت لکه‌ها کمتر است.

نتایج قابل مشاهده

نتایج-قابل-مشاهده-درمان-ماه-گرفتگی

اگرچه پس از درمان ممکن است مقداری کبودی ایجاد شود، به‌محض تسکین این کبودی امکان دارد که حتی پس از اولین جلسه لکه برای همیشه محو شود.

مدت‌زمان اثربخشی درمان

در اکثر موارد نتایج دائمی هستند.

احساس درد و ناراحتی در طول درمان

 پزشک می‌تواند برای تسکین درد از کرمهای بی‌حسی استفاده کند؛ البته این کار چندان ضرورت ندارد. برای بیشتر افراد این درمان قابل تحمل بوده و به نظر آنها تنها احساس سوزش ملایم هنگام استفاده از لیزر ایجاد می‌شود.

آیا همه افراد می‌توانند از لیزر برای از بین بردن لکه‌های مادرزادی استفاده کنند؟

بعضی از افراد به علت داشتن پوستی حساس از لیزردرمانی هراس دارند. با استفاده از کرم بی‌حس‌کننده تقریباً همه افراد می‌توانند برای از بین بردن لکه‌های مادرزادی از این درمان استفاده کنند.

پس از درمان ماه‌ گرفتگی

ممکن است مقداری کبودی یا سفیدشدگی موقت روی پوست مشاهده شود که البته طبیعی است و نشان‌دهنده تأثیر لیزر بر ماه‌گرفتگی و خورشید گرفتگی پوست است. این علائم از بین رفته و ماه‌ گرفتگی نیز به همراه آن محو خواهد شد. معمولاً در درمان ماه‌ گرفتگی روی بدن، زخمی ایجاد نخواهد شد.

حتما بخوانید: بیماری پوستی کورک (دمل)

پاسخ دهید