www.Golldennet.com/گلدن نت
درمان کک و مک صورت ناشی از بالا رفتن میزان رنگدانه های تیره پوست
مراقبت از پوست چرب و جوش دار با محصولات پاک کننده، لیزر درمانی و لایه برداری
مراقبت از پوست چرب و جوش دار با محصولات پاک کننده، لیزر درمانی و لایه برداری
اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۷
درمان-قارچ-پوستی
درمان قارچ پوستی (سر، کشاله ران و ناخن) با داروهای ضد قارچ و لیزر
اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷

درمان کک و مک صورت ناشی از بالا رفتن میزان رنگدانه های تیره پوست

درمان کک و مک صورت ناشی از بالا رفتن میزان رنگدانه های تیره پوست

کک و مک‌ها لکه‌های دایره‌ای صاف، بژ، و قهوه‌ای هستند که به طور معمول اندازه‌ی سر یک ناخن معمولی هستند. لکه‌ها متعدد هستند و ممکن است بعد تکرار قرار گرفتن در معرض نور خورشید در پوست قرار گرفته در معرض خورشید ایجاد شوند. اینها مخصوصا در افراد دارای موهای قرمز و رنگ چهره‌ی بور رایج هستند. کک و مک‌ها ممکن است در افراد کوچک با سن ۱ یا ۲ سال نیز ظاهر شوند.

اکثر کک و مک‌ها از نظر رنگ یکسان هستند. در افراد مختلف، کک و مک‌ها ممکن است از نظر رنگ متفاوت باشند، آنها ممکن است قرمز، زرد، قهوه‌ای روشن، قهوه‌ای مایل به قرمز، قهوه‌ای یا سیاه باشند، اما اساسا کمی تیره‌تر از پوست اطراف هستند. آنها ممکن است پس از قرار گرفتن در معرض خورشید تیره‌تر و آشکارتر شوند، و در ماه‌های زمستان کم می‌شوند. کک و مک‌ها ناشی از افزایش مقدار رنگدانه‌های تیره به نام ملانین و افزایش تعداد کل سلول‌های تولید کننده رنگدانه به نام ملانوسیت‌ها هستند. لکه‌های رنگدانه‌ای یا رنگی سیمپتمیک عجیب و غریب باید توسط متخصص پوست مورد ارزیابی قرار گیرند.

برای از بین بردن لکه‌ها و کک و مک‌ها اغلب لازم است چندین روش درمان و ترکیبی از درمان‌های مختلف را برای دستیابی به نتایج خوب انجام دهید. هر نوع پوستی به طور یکسان به درمان‌های حذف لکه‌ها واکنش نشان نمی‌دهد، و بنابراین باید به صورت جداگانه با هر بیمار سازگار باشد. استفاده منظم کرم‌های ضد پیری یا محو کننده ممکن است به محو کردن کک ومک‌ها کمک کنند. کک و مک‌ها ممکن است با پیلینگ شیمیایی، سرما درمانی، یا لیزرهای رنگ‌دانه خاص که ملانین را در پوست مورد هدف قرار می‌دهند سریع‌تر و موثرتر از بین بروند.
این واقعیت را در نظر بگیرید که پزشکان نمی‌توانند استعدادهای ژنتیکی شما را برای وقوع کک و مک‌ها تغییر دهند، اقدامات پیشگیری کننده‌ی اصلی باید برای اجتناب و حفاظت از خورشید تجویز شوند، از جمله استفاده از کرم‌ها با عوامل حفاظتی با حداقل SPF 30+.
اگر شما عزیزان نیز قصد درمان کک و مک‌های صورت و بدن خود را دارید می‌توانید با مراجعه به دکتر مهام از جدیدترین و موثرترین راه‌های درمان این عارضه پوستی بهره‌مند شوید.  برای دریافت اطلاعات بیشتر و نوبت ویزیت در کلینیک تخصصی می‌توانید با شماره‌های  ۰۹۳۹۵۴۳۱۳۵۰ و ۰۲۱۸۸۷۶۲۸۳۲  تماس بگیرید.

علت ایجاد کک و مک چیست؟


علت ایجاد کک و مک چیست؟

به نظر می‌رسد کک و مک‌ها در نتیجه‌ی ترکیبی از استعداد ژنتیکی (ارث) و قرار گرفتن در معرض آفتاب ایجاد می‌شوند. خورشید و چراغ‌های تابش فلورسنت هر دو از اشعه ماوراء بنفش (UV) منتشر می‌شوند که وقتی که توسط پوست جذب می‌شوند تولید رنگدانه ملانین را با ملانوسیت‌های پوستی افزایش می‌دهند. افرادی که موی بلند یا قرمز، چشم‌های رنگی و پوستی بور دارند به خصوص در معرض اثر مضر اشعه‌های UV قرار دارند و به احتمال زیاد مبتلا به کک و مک می‌شوند. کک و مک اساسا چیزی بیش از ته نشینی غیرمعمول سنگین ملانین در یک نقطه در پوست نیست.

آیا باید برای کک و مک و خال به پزشک مراجعه کنید؟


کک و مک و خال به خودی خود منجر به هیچگونه تهدیدی نمی‌شود. اما خال ممکن است باعث افزایش خطر ملانوما یا سرطان پوست بدخیم شود. خودتان یک آزمایش برای بررسی کک و مک‌ها و خال‌ها انجام دهید، برای:

 • عدم تقارن: یک خط از وسط بکشید. اگر نیمه‌ها تطابق نداشتند، این نامتقارن است.
 • مرز: مرزهای خال‌های سرطانی معمولا ناهموار، شکافدار و یا پر از برآمدگی هستند.
 • رنگ: تنوع رنگ‌ در یک خال، علامت هشدار دهنده است.
 • قطر: یک خال بزرگتر از ۱/۴ اینچ (نوک مداد) ممکن است سرطانی باشد.
 • در آمدن: هر گونه تغییر در اندازه، شکل، رنگ، یا برآمدگی را به پزشک خود گزارش دهید.

در صورتی که کک و مک‌های شما، خال‌ها یا لکه‌های خورشیدی نشان دهنده یکی از معیارهای بالا یا بیشتر باشند، به پزشک مراجعه کنید. هر کسی که یک یا چند لکه‌ی رنگی مشکوک داشته باشد، باید برای ارزیابی به پزشک مراجعه کند. حتی توصیفات کلامی و عکسها نمی‌تواند اطلاعات کافی برای خود تشخیصی رضایتبخش ارائه کنند. مثل همیشه، بهتر است که ایمن باشیم تا اینکه بخواهیم متاسف باشیم. پزشکان یک معاینه کامل پوست را برای بزرگسالان به عنوان بخشی از آزمایش سلامت سالانه معمول توصیه می‌کنند. در صورتی که هرگونه غده یا خال جدید، در حال تغییر یا خونریزی دارید در اصرع وقت توسط پزشک ارزیابی شوید. سرطان‌های پوست در صورت تشخیص و درمان در مراحل اولیه قابل درمان هستند.

درمان برای کک و مک‌ها چیست؟


درمان برای کک و مک‌ها چیست؟

کک و مک‌ها به ندرت درمان می‌شوند. چندین روش مختلف برای کمک به کاهش یا روشن کردن ظاهر کک و مک‌ها در دسترس هستند. اغلب، درمان‌های متعدد یا ترکیبی از درمان‌ها ممکن است برای بهترین نتایج مورد نیاز باشند. پوست هر فرد با درمان‌های یکسان بهبود نمی‌یابد، و کک و مک‌ها اغلب می‌توانند با قرارگیری دوباره در معرض اشعه‌ی UV دوباره رخ دهند. برخی از بهترین روش‌های درمان عبارتند از:

بهترین کرم‌ها برای رفع کک و مک

بهترین کرم‌ها برای رفع کک و مک

کرم‌های سفید کننده یا محو کننده: محصولات حاوی هیدروکینون و کوژیک اسید را می‌توان با نسخه و یا بدون نسخه خریداری کرد. غلظت بیشتر هیدروکینون (بیش از ۲٪) نیاز به نسخه دارد. این محصولات می‌توانند در صورتی که به طور منظم در طول یک ماه استفاده شوند، به کاهش کک و مک‌ها کمک کنند. کرم‌های سفید کننده یا محو کننده در ترکیب با اجتناب از خورشید و حفاظت در برابر خورشید بسیار موثر هستند.

رتینوئید: گاهی اوقات با ترکیب با سایر کرم‌های سفید کننده، ترتینوئین (ویتامین Aacid، Retin-A)، تاازاروتن (Tazorac) و آداپالن (Differin) نیز ممکن است به کاهش کک ومک‌ها در صورت استفاده منظم در طول چند ماه کمک کنند.

کرایو سرجری

کرایو سرجری

یک نور یخ با نیتروژن مایع در مطب پزشک می‌تواند برای درمان برخی از انواع کک و مک‌ها استفاده شود. همه لکه‌ها به این شکل به درمان پاسخ نمی‌دهند. یکی از عوارض جانبی آن می‌تواند دقیقا افزایش رنگدانه در ناحیه کاربرد باشد.

حتما بخوانید: برداشتن به موقع خال سطحی وعمیق صورت و بدن برای جلوگیری از سرطان

درمان لیزر

درمان لیزر

چندین نوع لیزر ممکن است به راحتی و به طور موثر به روشن کردن و کاهش ظاهر کک و مک‌ها کمک کنند. مانند درمان لیزر این یک روش ساده و ایمن با میزان موفقیت بالا و خطر زخم و یا تغییر رنگ کم پوست است. بعضی از لیزرهای جوانسازی فرکشنال، می‌توانند به خوبی کار کنند نه فقط روی صورت، بلکه بر روی سینه یا بالا و پایین شانه‌ها. یکی دیگر از اهداف رایج این لیزرها، کک و مک‌ها بر روی پاها بالای زانو هستند، که افرادی که بر اثر فعالیت‌هایی همچون قایقرانی و فعالیت‌های مشابه در معرض تابش آفتاب قرار می‌گیرند دارند. لیزرهای فرکشنال با هدف قرار دادن آبی که درون لایه‌های پوست است روکش پوست را تازه می‌کند. این از طریق لایه‌ها تمرین می‌کند، تا به لایه میانی درم برسد. این باعث می‌شود که سلول‌های رنگدانه اپیدرمی قدیمی خارج شوند و این واکنش باعث بازسازی کلاژن و تشکیل کلاژن جدید می‌شود.

درمان‌های لیزر پالس شدید یا فوتوفیشال روش‌های دیگر برای کاهش و حذف کک و مک‌ها هستند. این تکنیک لیزری واقعی نیست، بلکه یک منبع نور شدید است.

لیزر درمانی مانند سایر درمانها بعد از یک فرآیند عمل با دوره بهبودی همراه است. کک و مک‌ها و لکه‌ها در پوست با قرار گرفتن در معرض اشعه لیزر، لایه‌برداری یا امواج رادیویی تیره‌تر می‌شوند. پس از ۲۴ ساعت از مداخله، پوسته نازک تشکیل می شود و در ۴ روز بعد، کک و مک‌ها پوسته پوسته می‌شوند. دوره بهبودی معمولا تا ۷ روز طول می‌کشد. بعد از امواج رادیویی یا درمان‌های CO2 لیزر، قرمزی می‌تواند تا ۳ ماه ادامه یابد.

پیلینگ شیمیایی

پیلینگ شیمیایی

پیلینگ شیمیایی همچنین می‌تواند به کاهش کک و مک‌ها و بهبود رنگدانه‌های نامنظم کمک کند. پیلینگ شیمیایی یک روش کارآمد برای از بین بردن کک و مک‌ها و لکه‌های پوست است. این درمان به شدت در نواحی با کک و مک‌ها انجام می‌شود و پس از آن تمام سطح پوست به صورت یکنواخت پوشیده می‌شود و به همین ترتیب نتیجه بافت پوست را بهبود می‌بخشد و یا کک و مک‌ها را کاهش می‌دهد و یا به طور کامل از بین می‌برد. با توجه به اینکه چطور اسید روی خود ملانوسیت‌ها (سلولهای ایجاد کننده رنگدانه) تأثیر می‌گذارد، اثر طولانی مدت است و پس از اولین آفتاب گرفتن، برگشت یا عود کامل رنگدانه وجود ندارد.

آیا پیشگیری از کک و مک‌ها امکان‌پذیر است؟


از آنجا که شما نمی‌توانید جزء ژنتیکی خود را از مبتلا شدن به کک و مک تغییر دهید، اقدامات پیشگیرانه اصلی شما شامل اجتناب از خورشید و حفاظت در برابر خورشید هستند، از جمله:

 • استفاده از کرم‌های ضد آفتاب با SPF (عامل حفاظت از خورشید) ۵۰،
 • استفاده از کلاه‌های نقاب‌دار (۶ اینچ)،
 • استفاده از لباس محافظ در برابر خورشید (پیراهن، آستین بلند، شلوار بلند)،
 • اجتناب از ساعاتی که نور خورشید حداکثر است ساعت ۱۰ صبح تا ۴ عصر،
 • بودن در سایه و ماندن در خانه.

پیشگیری از کک و مک موثرتر از حدف کک و مک است. درمان‌های کاهش کک و مک مشکل‌تر هستند و اغلب رضایت‌بخش نیستند. افرادی که دارای گرایشهای ارثی شناخته شده هستند، باید در اوایل دوران کودکی محافظت در برار خورشید را آغاز کنند. بسیاری از آسیب‌های خورشید و اشعه UV اغلب در حالی که کودکان زیر ۱۸ سال هستند رخ می‌دهند. افرادی که پوست سرخ و سفید دارند و بیشتر مستعد ابتلا به کک و مک و آفتاب سوختگی هستند نیز به طور کلی در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست قرار دارند. کک و مک‌ها ممکن است یک نشانه هشدار دهنده از پوست حساس باشند که بسیار آسیب پذیر به آفتاب سوختگی و سرطان پوست بالقوه است.

سوالات متداول


برخی از پرسش‌های رایج درباره بیماری پوستی کک و مک عبارت‌اند از:

آیا کک و مک‌ها ارثی هستند؟

وراثت یا دقیق‌تر، رنگ پوست عامل مهمی در قابلیت ایجاد کک و مک‌ها هستند. استعداد مبتلا شدن به کک و مک‌ها در افراد با پوست سرخ و سفید و یا با موهای بلند یا قرمز ارثی است. افرادی که رنگدانه‌های خیلی تیره دارند بعید است که مبتلا به کک و مک شوند.

تحقیق در خواهر و برادر دوقلو، از جمله جفت دوقلوهای همسان و جفت دوقلوهای غیرهمسان، تشابه قابل توجهی را در تعداد کل کک و مک‌ها که در هر جفت دوقلو مشابه یافت شده، پیدا کرده‌اند. چنین شباهت‌هایی در دوقلوهای همسان بسیار کمتر بود. این مطالعات به شدت نشان می‌دهد که وقوع کک و مک‌ها تحت تأثیر عوامل ژنتیکی هستند. به نظر می‌رسد تغییرات در شمار کک و مک‌ها به دلیل وراثت به وجود می‌آید.

حتما بخوانید: انواع پیلینگ یا لایه برداری

تفاوت بین کک و مک‌ها و لکه‌های خورشیدی چیست؟

تمام کک و مک‌ها در دسته‌ی ephelides و سولار لنگیتو قرار می‌گیرند، هرچند که کک و مک‌ها و لکه‌های خورشیدی می‌توانند متفاوت باشند.

Ephelides

کلمه‌ی Ephelides یک اصطلاح پزشکی برای کک و مک است. این اصطلاح به لکه‌های صاف ۱ تا ۲ میلیمتر که برنزه، کمی قرمز یا قهوه‌ای روشن هستند اشاره دارد و معمولا در طول ماه‌های آفتابی ظاهر می‌شوند. آنها اغلب در افرادی با رنگ چهره روشن یافت می‌شوند و در بعضی از خانواده‌ها یک ویژگی ارثی (ژنتیکی) هستند. افرادی که موهای قرمز و چشمان سبز دارند بیشتر در معرض این نوع کک و مک‌ها هستند. اجتناب از خورشید و محافظت در برابر خورشید، از جمله استفاده منظم از کرم‌های ضد آفتاب، به متوقف کردن کک و مک‌ها کمک می‌کنند.

Lentigines

کلمه‌ی Lentigines یک واژه پزشکی برای انواع خاصی از لکه‌های رنگدانه بزرگتر است که معمولا در محل آفتاب سوختگی و آسیب ناشی از نور خورشید قبلی وجود دارند. Lentigines اغلب تیره‌تر از کک و مک هستند و معمولا در زمستان ناپدید نمی‌شوند. این نوع لکه به lentigo simplex یا solar lentigo اشاره دارد. تعداد ملانوسیت‌ها و ملانوسوم‌ها (ساختارهای سلولی که حاوی رنگدانه ملانین هستند) در تعداد و ظاهر طبیعی هستند. گرچه گاهی اوقات lentigines بخشی از یک سندرم ژنتیکی نادر هستند، در بیشتر موارد آنها فقط به صورت جدا شده و لکه‌های غیر قابل ملاحظه هستند.

تفاوت بین کک و مک‌ها و خال چیست؟

خال‌ها شبیه به کک و مک‌ها نیستند. آنها ضایعات پوستی هستند اما اغلب تیره‌تر هستند و لزوما با قرار گرفتن در معرض آفتاب مرتبط نیستند. با این حال، مانند ephelides، خال در بین افراد با پوست روشن رایج‌تر است. خال از سلول‌های تشکیل دهنده رنگدانه اضافی با موجودی رگ‌های خونی بیشتر از حد معمول ساخته شده است. خال به طور معمول هنگام تولد یا بلافاصله پس از تولد ظاهر می‌شود. خال‌ها از نظر ظاهر می‌توانند انواع مختلف داشته باشند. رنگ می‌تواند از قهوه‌ای تا صورتی باشد و می‌تواند شکل‌های مختلفی داشته باشد. در یک فرد جوان، خال بی‌ضرر، با رشد فرد رشد می‌کند.

این عارضه چه زمانی خطرناک می‌شود؟

کک و مک‌های واقعی تقریبا هرگز روی پوست پوشیده شده تشکیل نمی‌شود و اساسا هیچ گونه خطر سلامتی را ایجاد نمی‌کنند. همه آنها کاملا بی‌ضرر هستند. آنها سرطانی نیستند و عموما سرطانی نمی‌شوند. یک کشف پوستی نادر که کک و مک مربوط به زیر بغل نامیده می‌شود، گاهی اوقات در بیماری وراثتی نادر که نوروفیبروماتوز نامیده می‌شود، دیده می‌شود. این کک و مک‌ها از نظر ظاهر کاملا متفاوت از انواع رایج در ظاهر و و پراکندگی هستند.

 • کک و مک هاچینسون : یک نوع خاصی از سرطان پوست است کهmelanoma maligna lentigo نامیده می‌شود. این یک سرطان ناخوشایند پوستی است که به طور کلی بر روی صورت افراد مسن رخ می‌دهد که سابقه قرار گرفتن در معرض آفتاب را دارند. در طول ماهها تا سال‌ها، این وضعیت ممکن است در صورت عدم درمان، به ملانوم بدخیم تهاجمی‌تر تبدیل شود. یک آزمایش ساده که در مطب انجام می‌شود که بیوپسی پوست نامیده می‌شود می‌تواند به تشخیص maligna lentigo کمک کند.
 • ملانوم: این نوع بسیار خطرناکی از سرطان پوست ممکن است حتی در جوانان و در قسمت‌هایی از بدن که در معرض آفتاب قرار دارند، و نیز کسانی که محافظت می‌شوند ظاهر شود. در حالی که دلیل دقیق ملانوم به طور کامل شناخته نشده است، اشعه‌های ماوراء بنفش عامل شناخته شده این عارضه هستند. ملانوم‌ها می‌توانند از یک خال طبیعی قبلی (خال‌های ملانوسیتی) یا لکه رنگدانه‌ای که سالها یا یک عمر وجود داشته است ایجاد شوند، ملانوم‌ها همچنین می‌توانند در پوست کاملا طبیعی بدون خال از قبل موجود آشکار ایجاد شوند. در مقایسه با کک و مک‌های خوش‌خیم (غیرسرطانی) ملانوم‌ها بزرگ‌تر و تیره‌تر می‌شوند و و رنگ غیرعادی‌تر و تغییرات شکل دارند. اکثر ملانوم‌ها در واقع مسطح هستند و مانند بسیاری از افراد به طور برجسته ظاهر نمی‌شوند.

حتما بخوانید: آفتاب سوختگی

پاسخ دهید