www.Golldennet.com/گلدن نت
رفع چروک دور لب: برداشتن چین و چروک اطراف دهان برای زیبا شدن صورت – دکتر مهرداد مهام
برطرف کردن چین و چروک پوست صورت ناشی از افزایش سن و آسیبهای پوستی
اردیبهشت ۵, ۱۳۹۷
هیدرودرم ابریژن: آب رسانی به پوست چرب و خشک با دستگاه هیدرودرم
اردیبهشت ۵, ۱۳۹۷

رفع چروک دور لب: برداشتن چین و چروک اطراف دهان برای زیبا شدن صورت

رفع-چروک-دور-لب

خطوط دور لب، که همچنین به خطوط رژلب یا خطوط سیگاری‌ها نیز معروف هستند، خطوط ظریفی هستند که با بالا رفتن سن کم کم در اطراف لب‌ها ظاهر می‌شوند. خطوط دور لب می‌توانند باعث شوند که ظاهر لب هنگام استفاده از رژلب زیبا نباشد و همچنین نشانه‌ای از بالا رفتن سن است. دهان یکی از فعال‌ترین بخش‌های صورت است، از این رو خطوط دور لب بخش اجتناب‌ناپذیر روند پیری است و نشانه‌ای از سن واقعی شخص می‌باشد. با این که چروک دور لب را نمی‌توان به طور دائم از بین برد، و حرکت مدام دهان باعث ایجاد چین و چروک جدید می‌شود، شکل‌گیری این چین و چروک‌ها می‌تواند به تاخیر بیفتد و گزینه‌های درمانی موقت و مؤثری برای اینکار وجود دارد.

حتما بخوانید:


تزریق بوتاکس


تزریق ژل


پیلینگ شیمیایی

لب‌ها نقش حیاتی در توصیف شخصیت فرد ایفا می‌کنند. لب‌های نرم، صاف و تمیز زیبایی صورت را بیشتر می‌کند. پوست اطراف لب‌های شما بسیار نازک و حساس است، بنابراین تحت تاثیر برخی عوامل خارجی مانند باد، آفتاب و مواد شیمایی مضر در مرطوب‌کننده‌های لب و همچنین رژلب‌ها قرار می‌گیرند. چروک‌های بالای لب عمدتاً بعد از ۵۰ سالگی ایجاد می‌شوند، اما در چندین مورد می‌تواند زودتر از این سن نیز ظاهر شود، به ویژه هنگامی که پوست شما اغلب در معرض نور خورشید و همچنین دود سیگار قرار بگیرد. چین و چروک‌های لب بالا می‌تواند با روش‌های مختلف درمان شود، مانند روش‌های غیرتهاجمی مانند جراحی، سرم‌های موضعی و حتی اقدامات پیشگیرانه که از ایجاد چروک بیشتر جلوگیری می‌کند. تزریق بوتاکس، ژل، پیلینگ شیمیایی، میکرونیدلینگ و میکرودرم ابریژن بهترین راه‌های رفع چروک اطراف لب بدون نیاز به جراحی هستند. شما عزیزان نیز اگر مایل به درمان چین و چروک اطراف لب‌هایتان هستید می توانید با مراجعه به دکتر مهام از جدیدترین و ایمن‌ترین روش‌ها برای این کار بهره مند شوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۰۹۳۹۵۴۳۱۳۵۰ و ۰۲۱۸۸۷۶۲۸۳۲ تماس حاصل فرمایید.

علت ایجاد چروک دور لب


علت-ایجاد-چروک-دور-لب

مهم‌ترین دلایل چروک شدن اطراف لب‌ها عبارتند از:

سیگار کشیدن

سیگار از دو طریق باعث ایجاد چروک دور لب می‌شود. اول اینکه، سیگار تولید کلاژن اطراف لب را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود که لب رطوبت و قابلیت ارتجاعی کمتری داشته باشد و از این رو نسبت به چروک بیشتر مستعد خواهد بود. دوم ، تکرار عمل جمع کردن لب‌ها، منجر به انقباض عضلات شده که باعث چروک دور لب می‌شود. ترک سیگار از شکل‌گیری زود هنگام چروک دور لب جلوگیری می‌کند و این احتمال وجود دارد که چروک‌های ایجاد شده به دلیل بالا رفتن سن به اندازه چروک‌های ایجاد شده از کشیدن سیگار، عمیق و زیاد نباشد.

آسیب‌های خورشید

برخلاف عقیده عموم، چروک دور لب عمدتاً به دلیل سیگار کشیدن ایجاد نمی‌شود. البته سیگار کشیدن نقش بزرگی در شکل‌گیری زود‌هنگام و شدت چروک دور لب دارد، اما عوامل دیگر نیز باعث ایجاد این چروک ناخوشایند می‌شوند. اشعه ماوراء بنفش بیش از حد، می‌تواند کلاژن و الاستین را در پوست از بین ببرد. کلاژن و الاستین مواد ضروری برای انعطاف و قدرت پوست است و کمبود این بافت‌ها، باعث چروک و افتادگی سریع پوست می‌شود. مرطوب کننده و ضد آفتاب لب می‌تواند به پیشگیری از خطوط رژلب شدید کمک کند اما نمی‌تواند باعث توقف  شکل‌گیری همه آنها شود.

حالات چهره

شما از دهان‌تان در بسیاری از فعالیت‌های روزانه مانند حرف زدن، غذا خوردن، لبخند زدن و اخم کردن استفاده می‌کنید. این عضلات اطراف دهان مدام در حال انقباض هستند و باعث ایجاد چروک می‌شود. این چروک‌ها عمیق‌ترشده و وقتی سن شما بالاتر رفت، چروک ها برجسته‌تر دیده می‌شوند.

علل دیگر

  • کاهش ناگهانی وزن، کاهش ناگهانی وزن باعث می‌شود پوست قابلیت انعطاف خود را از دست بدهد و و باعث ایجاد چروک‌های غیرمنتظره شود.
  • خشکی پوست و کمبود رطوبت
  • تغذیه نامناسب

حتما بخوانید: میکرودرم ابریژن

بهترین راه‌های رفع چروک دور لب


بهترین-راه‌های-رفع-چروک-دور-لب

بسته به مشکل خاص شما، دکتر چندین درمان را به شما پیشنهاد می‌دهد. در برخی موارد، یک درمان ممکن است کافی باشد، در حالی که در دیگران چندین نوع روش درمانی رفع چروک دور لب برای کسب نتایج مؤثر پیشنهاد می‌شود. تعدادی از متداول‌ترین درمان‌های برطرف کردن چروک دور لب شامل:

کرم رفع چروک دور لب

کرم-رفع-چروک-دور-لب

بهتر است برای برطرف کردن چروک‌های عمیق بالای لب از کرم ضد چروک استفاده کنید. چندین کرم ضد چروک در بازار موجود است که ادعا می‌کنند چین و چروک‌های بالای لب را برطرف می‌کنند. کرم ضدچروک مناسبی را انتخاب کنید که باعث تغذیه پوست شده و چروک‌های عمیق بالای لب را رفع کرده و در همان حال از ایجاد چروک‌های تازه پیشگیری  کند. کرم ضد چروک دور لبی را استفاده کنید که شامل اسید‌های هیدروکسیل باشد. این کرم‌ها بطور طبیعی لایه بالایی پوست مرده را از بین می‌برد و پوست اطراف دهان جوان‌تر به نظر می‌رسد. این کار به تغذیه پوست شما کمک کرده و چروک بالای لب را رفع می‌کند و در همان حال از ایجاد چروک‌های تازه در اطراف دهان جلوگیری می‌کند. بطور کلی، آلفا هیدوکسی اسید هنگامی که با رتینول به اضافه دیگر مواد تغذیه کننده پوست ترکیب می‌شود، برای برداشتن چین و چروک‌های عمودی بالای لب بالا بسیار مفیدتر خواهد بود.

تزریق بوتاکس

بوتاکس-رفع-چروک-دور-لب

یک تعدیل کننده عصبی مانند بوتاکس می‌تواند در اطراف لب به کار رود تا عضلات را شل کرده و از ایجاد خطوط لب در آینده جلوگیری کند. یک دکتر متخصص قادر خواهد بود تزریقات دقیقی را انجام دهد تا با وجود شل کردن عضلات بیش از حد فعال که چروک دور لب را ایجاد می‌کنند، بتوانید دهان خود را برای حرف زدن، غذا خوردن و لبخند زدن حرکت دهید. بوتاکس انقباضات مکرر را کاهش داده، چروک‌ها کمتر دیده شده و از عمیق‌تر شدن چروک‌ها جلوگیری خواهد کرد. بطور کلی، تزریق بوتاکس به لب بالا می‌تواند چروک‌های عمودی لب بالا یا خطوط سیگاری‌ها را کاهش دهد. بوتاکس انقباض عضلات را کم کرده که  به کاهش چین و چروک‌های دینامیک (چروک‌هایی که به دلیل حرکت صورت ایجاد می‌شوند) کمک می‌کند. در موارد شدید خطوط سیگاری‌ها، مقدار بسیار کمی از بوتاکس به لب بالا تزریق می‌شود تا مقدار حرکت عضلات را کاهش دهد و روند جوانسازی لب را تسریع کند. همانگونه که در سال‌های اخیر تزریق بوتاکس انجام می‌شود، معمولاً هیچ عوارض جانبی ندارد. عموماً باید مواظب باشید که پس از درمان چروک دور لب ، محل تزریق در اطراف لب را مالش ندهید چرا که این کار باعث می‌شود که این سم در دیگر نواحی صورت پخش شود.

تزریق ژل یا فیلر

ژل-رفع-چروک-دور-لب

تزریق ژل مانند ژوویدرم یا رستیلن اغلب برای از بین بردن چروک دور لب پیشنهاد می‌شود تا چروک‌های برجسته بالای لب را برطرف کند. استفاده از این ژل‌ها برای پر کردن خطوط ظریف و چین و چروک و برجسته کردن لب‌های نازک تایید شده‌اند. فیلرها می‌توانند حجم از دست رفته لب را بازگردانند و ظاهری جوان‌تر را ایجاد کنند و خط بین لب و پوست اطراف آن را واضح‌تر کنند. پر کردن چروک دور لب می‌تواند تاثیر شگفت‌انگیزی بر پوست گذاشته و با ایجاد پوستی نرم‌تر در اطراف لب یک ظاهر سالم‌تر و جوانتر به شما هدیه دهد. ژل‌ها برای چروک‌های ظریف و متوسط مناسب هستند. ژل‌های تزریقی یکی از بهترین گزینه‌های درمانی رفع چین و چروک است که خطوط عمودی عمیق اطراف دهان را برطرف می‌کند. ژل‌های تزریقی با رفع چروک‌های متوسط و شدید صورت، خطوط عمودی بالای لب و خط لبخند، ظاهری جوان به پوست شما می‌دهد. ژل‌ها باید توسط پزشک تزریق شوند. درمان با تزریق ژل نتیجه فوری را در بردارد، اما فقط به مدت شش ماه یا کمی بیشتر دوام دارند.

  • در طول درمان، پزشک مناسب بودن شما را برای این درمان ارزیابی می‌کند.
  • پزشک همچنین آناتومی موجود و هماهنگی ویژگی‌های صورت را بررسی می‌کند.
  • آنها سعی می‌کنند تا تعادل اندام‌های صورت شما را حفظ کرده و هنگامی که با ژل‌های موقت لب را برجسته می‌کنند تعادل اندام‌های صورت را بهبود بخشند.
  • چروک‌های بالای لب شما مدتی پس از درمان کاهش می‌یابد و نتیجه آن جوان‌تر و زیبا شدن صورت شما نسبت به قبل است.
  • این درمان می‌تواند هر از چهار تا شش ماه به طور متوسط تکرار شود، در بعضی از بیماران ماندگاری ژل لب کمی طولانی‌تر است.

لیزر لایه بردار پوست

لایه-بردار-رفع-چروک-دور-لب

درمان با لیزر نتایج بادوام‌تری خواهد داشت، چرا که لیزر با تحریک ناحیه تحت درمان باعث رشد پوست جدید می‌شود. لیزر درمانی ممکن است برای ماندگاری و بهتر شدن نتایج آن ،همراه با تزریق ژل به کار رود. لیزر لایه بردار پوست راه حلی طولانی مدت یا دائمی برای چروک‌های عمیق لب بالا است. لیزر کربن دی اکسید CO2 برای درمان کامل خطوط سیگاری‌ها یا چروک‌های بالای لب اثبات شده است. اگر چروک‌های لب بالا عمیق باشند، یک لیزر فرکشنال کاملاً مفید خواهد بود. این لیزر لایه‌های عمیق‌تر پوست را حرارت داده که باعث تحریک افزایش کلاژن می‌شود. شما می توانید خطوط عمیق مربوط به چین و چروک دور لب را با چند دوره درمان به طور مؤثر از بین ببرید.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم-رفع-چروک-دور-لب

پزشک می‌تواند میکرودرم ابریژن را روی لب بالا انجام دهد تا چین و چروک بالای لب را صاف کند.  درمان این چروک‌ها به سادگی با استفاده از یک مکانیسم ساییشی انجام می‌شود. عوارض جانبی احتمالی این روش می‌توان باقی ماندن جای زخم و تغیییر دائمی رنگ پوست باشد.

پیلینگ شیمیایی

پیلینگ-رفع-چروک-دور-لب

پیلینگ شیمیایی پوست یک درمان لایه‌برداری قوی است که برای رفع سلول‌های مرده پوست و تحریک رشد مجدد پوست جدید طراحی شده است. پیلینگ شیمیایی یک  روش لایه‌برداری است که سال‌هاست مورد تایید است و می‌تواند بافت و حتی رنگ پوست را صاف و نرم کند. این پاکسازی می‌تواند برای برطرف کردن خطوط ظریف اطراف لب‌ها به کار رود. پیلینگ شیمیایی از یک محلول شیمیایی برای برداشتن چین و چروک بالای لب استفاده می‌کند. با استفاده از پیلینگ شیمیایی لایه بالایی چروک یا پوست آسیب دیده برداشته می‌شود ، و باعث ایجاد پوست تازه و جوان‌تر می‌شود. انواع مختلف مواد شیمیایی مانند فنول یا آلفا هیدروکسی اسید برای لایه‌برداری به کار می‌رود.  AHA یک گروه از عوامل لایه‌برداری است که شامل گلیکولیک اسید، اسید میوه و اسید لاکتیک است. آنها به عنوان ملایم‌ترین محصول لایه‌بردار و فرمول لایه‌برداری در نظر گرفته می شوند. انتخاب لایه‌بردار شیمیایی مناسب بستگی به هدف شما از انجام پیلینگ برای پوست‌تان دارد.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ-رفع-چروک-دور-لب

میکرونیدلینگ با میکروپن یا درماپن یک روش خوب برای صاف کردن خطوط ظریف اطراف لب‌ها است. میکرونیدلینگ با استفاده از چند سوزن کوچک، زخم‌های بسیار کوچکی را در ناحیه تحت درمان ایجاد می‌کند که تحریک کننده رشد پوست و تولید کلاژن است. میکرونیدلینگ یک ورژن از لیزر فرکشنال لایه بردار است که شدت کمتری دارد، و می‌تواند همان نتیجه درمانی را با دوران بهبودی کوتاه‌تر فراهم آورد. در این روش سوراخ‌های کوچکی به عمق ۳ میلی متر  روی لایه بالای پوست ایجاد می‌شود. میکرونیدلینگ از نظر پزشکی ثابت شده است که می‌تواند تولید کلاژن و الاستین را تحریک کرده که به جوانسازی پوست کمک بسیاری می‌کند. ۶تا۸ جلسه درمانی برای بیمار لازم است . دوران بهبودی پس از درمان ۳ تا ۴ روز طول می‌کشد.

حتما بخوانید: خط لبخند

سوالات متداول


برخی از سوالات رایج درباره راه‌های برطرف کردن چین و چروک دور لب عبارتند از:

فیلر چیست؟

درما فیلر یا ژل دارویی تایید شده برای برجسته کردن لب و پر کردن خطوط و چروک اطراف لب‌ها است. درما فیلر یک ژل شفاف است که از عصاره هیالورونیک اسید که یک ماده قندی در پوست انسان می‌باشد، تشکیل شده است. این اسید از طریق یک سوزن فوق نازک در بافت‌های صورت تزریق می‌شود که نتیجه آن بازسازی حجم لب‌ها است که در اثر گذشت زمان از بین رفته‌اند.

آیا این روش درمانی دردناک است؟

قبل از شروع درمان یک کرم بی حس کننده موضعی بروی لب‌ها و نواحی اطراف آن مالیده می‌شود تا عضلات شما را بی حس کند و شما تزریق سوزن‌های فوق نازک را در پوست احساس نمی‌کنید. به طور خلاصه، شما در طول درمان هیچ گونه دردی احساس نخواهید کرد.

دوام  نتیجه درما فیلر چه مدت خواهد بود؟

دوام نتیجه درما فیلر یا ژل بستگی به عضلاتی دارد که شما برای درمان آن اقدام کرده‌اید. ماندگاری فیلر در عضلات اطراف لب بین ۳ تا ۹ ماه است. توجه داشته باشید که در برخی موارد استفاده کنندگان درما فیلر توانستند ماندگاری تاًثیر آن را تا مدت یک سال نیز تجربه کنند.

روند درمان چقدر طول می کشد؟

یک درمان معمول حدود ۱۰ دقیقه طول می‌کشد که بسیار کمتر از زمانی است که یک جراحی برجسته کردن لب نیاز دارد. همچنین  درما فیلر دوره بهبودی پس از درمان  ندارد و به این معنی است که شما می توانید بعد از اینکه درمان به پایان رسید به فعالیت‌های روزانه خود برگردید.

آیا درما فیلر یا ژل عوارض جانبی دارد؟

هیچ عارضه جانبی مهمی برای تزریق ژل وجود ندارد، با این حال بیشتر بیمارانی که با درما فیلر تحت درمان قرار گرفته‌اند، گاهی اوقات شاهد کبودی‌هایی روی لب خود بودند. این کبودی‌ها عمدتاً بعد از یک هفته برطرف می‌شود.

بوتاکس چگونه عمل می‌کند؟

بوتاکس یک نوروکسین یا سم است که به پایانه‌های عصبی متصل می‌شود. زمانی که این اتفاق افتاد، انتقال دهنده‌های عصبی که مسئول انقباض عضلات هستند و  استیل کولین نامیده می‌شوند، نمی‌توانند رها شوند. به بیان ساده‌تر، تزریق بوتاکس به طور موقت عضلات صورت را که باعث چروک‌ها می شوند شل می‌کند. به همین دلیل است که چروک‌های ناشی از آسیب‌های خورشید و جاذبه زمین با تزریق بوتاکس درمان نمی‌شود.

نتیجه بوتاکس چه زمانی مشاهده می‌شود و چقدر ماندگار است؟

چون که بوتاکس با ضعیف کردن عضلات صورت کار می‌کند، نتیجه کامل آن معمولاً پنج تا هفت روز پس از تزریق مشاهده خواهد شد. شما خواهید دید که چروک‌های عمیق دینامیک به تدریج و با گذشت زمان بهبود می‌یابند و همچنین تاًثیر زود هنگام آن را فوراً بعد از تزریق خواهید دید. دو هفته پس از تزریق، نتیجه درمان همچنان روند بهبودی را ادامه خواهد داد. بهترین تاًثیر درمان در این زمان قابل تشخیص خواهد بود و زیباتر به نظر خواهید رسید. تاًثیر بوتاکس  چهار تا شش ماه  پس از تزریق به تدریج از بین می‌رود و هر چیزی که از خطوط سیگاری‌ها باقی می ماند باید دوباره تحت درمان قرار بگیرد.

برای جلوگیری از کبودی چه کاری می‌توان انجام داد؟

از مصرف داروهای رقیق کننده خون به مدت دو هفته قبل از شروع درمان خودداری کنید. این کار تضمینی برای پیشگیری از کبودی نیست اما اگر کبودی‌ها ایجاد شوند اینکار باعث می‌شود که از شدت آنها کاسته شود.

چگونه نتیجه درمان را حفظ کنیم؟

اگر می‌خواهد که نتیجه خوبی از درمان گرفته یا تاًثیر آن را طولانی‌تر کنید، می‌توانید کارهایی را در خانه انجام دهید که به کاهش برجستگی خطوط سیگاری‌ها کمک میکند.

کرم‌های ضد چروک

بدون در نظر گرفتن اینکه شما خطوط سیگاری‌ها یا چروک دور لب دارید یا نه، همیشه باید از کرم جوان‌کننده و ضد چروک استفاده کنید. کرم‌های ضد چروک می‌توانند برجستگی و ظاهر چروک‌ها و خطوط سیگاری‌ها را کاهش دهند بویژه اگر همراه با یکی از روش‌های درمانی زیبایی به کار رود . به دنبال ترکیباتی مانند CoQ10، رتینول و هیدروکسیل اسید باشید که همه آنها باعث تحریک تولید کلاژن و سلول های تازه می‌شوند.

لایه‌برداری

لایه‌برداری بطور طبیعی برای حذف لایه بالایی پوست انجام می‌شود. پوست اطراف دهان و لب‌ها را بطور منظم لایه‌برداری کنید تا سلول‌های مرده را از بین برده و لب‌هایی تازه‌تر ، سفت‌تر و براق‌تر داشته باشید. برای انجام این کار می‌توانید از یک اسکراب یا لایه‌بردار ملایم یا یک برس نرم کودک برای لایه‌برداری لب بطور منظم استفاده کنید.

ورزش‌های صورت

پوست صورت با قدرت ماهیچه‌ای کافی و کلاژن می‌تواند از چروک‌های اطراف دهان جلوگیری کند. سفتی از دست رفته صورت را می‌توان با ورزش‌های عضلات و صورت بازگرداند که به بازسازی دوباره این عضلات کمک می‌کند. انواع مختلفی از این ورزش‌ها وجود دارد که می‌توانید از منابع مختلف مانند پرسیدن از پزشک‌تان، با آنها آشنا شوید.

در ادامه بخوانید: میکرونیدلینگ

پاسخ دهید