www.Golldennet.com/گلدن نت
عوارض قرص های لاغری – دکتر مهرداد مهام
مفهوم کالری منفی
مفهوم کالری منفی
بهمن ۷, ۱۳۹۶
رفع چروک دور چشم ناشی از تحلیل کلاژن پوست و فعالیت ماهیچه کنار چشم
اسفند ۲۰, ۱۳۹۶

عوارض قرص های لاغری

عوارض قرص های لاغری

عوارض قرص های لاغری

عوارض قرص های لاغری : شاید شما زیباپژوهان عزیز نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که تصور می کنید مصرف قرص های لاغری می تواند شما را در کاهش وزن و رسیدن به اندامی ایده آل یاری نماید و به جای تغییر در عادات غذایی و سبک زندگی خود گرفتار تبلیغات دروغین شده اید، در صورتی که این امر ممکن است بهای سنگینی برای شما عزیزان به همراه داشته باشد. ممکن است شما عزیزان از این موضوع آگاهی نداشته باشید، اما صحت دارد، برخی از این قرص های لاغری اعتیاد آور هستند. کمسیون تجارت فدرآل آمریکا اعلام کرده است که فوایدی که درباره این قرص های لاغری در تبلیغات بیان می شوند، واقعیت ندارند.

 

عوارض قرص های لاغری

 

تا زمانی که شما عزیزان رژیم غذایی سالم و مناسب و برنامه ورزشی منظم نداشته باشید، نمی توانید به اندامی ایده آل برسید، اگرچه ممکن است مصرف این داروها منجر به کاهش وزن چند کیلویی شوند، اما پس از گذشت یک بازه زمانی این کاهش وزن باز می گردد و مجددا به اندام اولیه خود باز خواهید گشت.

از آنجا که عوارض ناشی از مصرف این قرص ها کم نیست در این مقاله سعی کرده ایم که برخی از مهمترین عوارض استفاده از چنین قرص هایی را معرفی نماییم.

ترکیبات اصلی تشکیل دهنده قرص های لاغری کدامند؟

ترکیبات اصلی قرص‌های لاغری (چربی‌سوز) افدرین و کافئین می باشند. این دو ماده در افزایش مصرف کالری نقش بسزایی دارند، از اینرو شناخت این دو ماده ضروری است.

باید بدانید که افدرین ضمن انبساط ریه‌ها، افزایش ضربان قلب و فشار خون، منجر به کاهش اشتها می‌شود و مانند یک دیورتیک عمل می‌کند، یعنی افزایش دفع ادرار را باعث می‌شود.

کافئین نیز از طریق افزایش تولید گرما باعث لاغری می شود چراکه افزایش دمای قسمت مرکزی بدن باعث می شود که به صورت خودکار انرژی بیشتری مصرف و سوزانده شود.

مکانیسم تاثیرگذاری قرص های لاغری چگونه است؟

این داروها به طرق مختلف بر بدن تاثیر می گذارند. یک سری از این داروها از طریق تجزیه نشدن چربی‌ ها در روده، منجر به اسهال چرب می‌شوند. البته مصرف طولانی مدت این داروها به دلیل دفع ویتامین ‌های محلول در چربی ممکن است  فرد را با سوء‌تغذیه مواجه نمایند.

برخی دیگری از این داروها مهار‌کننده جذب چربی هستند و باعث عدم ورود چربی به چرخه سوخت و ساز بدن می شوند البته در حالت کلی این داروها منجر به افزایش سوخت ‌و ‌ساز بدن می شوند و مصرف ناآگاهانه آنها می‌تواند خطرات جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد. این گروه از داروها به دلیل از بین بردن چربی‌ های سلولی، به بدن آسیب می‌رسانند.

برخی دیگر نیز مهار ‌کننده برگشت‌ پذیر آنزیم لیپاز (آنزیم لیپاز لوزالمعده مهم‌ترین آنزیمی است که چربی ‌ها را در بدن انسان به ملکول‌ های کوچک ‌تر و قابل هضم تبدیل می‌کند. به این ترتیب، ملکول‌های تری‌گلیسرید به مونوگلیسرید و اسید چرب تبدیل می‌شوند) هستند که با برقراری پیوند با این آنزیم، آن را غیرفعال می سازند. به این ترتیب از هیدرولیز چربی تری‌گلیسرید به شکل قابل جذب (اسید چرب و مونوگلیسرید) جلوگیری می نمایند.

عوارض احتمالی مصرف قرص های لاغری کدامند؟

نشانه های ذکر شده مصرف این داروها بسته به نوع داروی کاهش وزن در هر فرد متفاوت است و اهم عوارض به شرح زیر می باشند:

 • مشکلات کبدی
 • افزایش احتمال سکته مغزبه دلیل وجود ماده سیبوترامین
 • ابتلا به افسردگی به دلیل وجود ماده ریمونوبانت
 • بیخوابی
 • بیقراری
 • سر درد
 • اسهال
 • خشکی دهان
 • افزایش ضربان قلب
 • سرگیجه
 • افزایش میزان فشار خون

باعث افتخار تیم مرکز مشاوره دکتر مهرداد مهام است که بتوانند زیباپژوهان عزیز را در زمینه زیبایی پژوهی و سلامت یاری رسانند. شما می توانید ضمن تماس با مرکز مشاوره نسبت به تنظیم زمان مشاوره رایگان و دریافت طرح درمان سلامت و زیبایی اقدام نمایید.

 

 

زیبا پژوهی با دکتر مهرداد مهام

کاشت مو – درمان ریزش مو – درمان چاقی موضعی -رفع جای جوش

 

 

 

پاسخ دهید