www.Golldennet.com/گلدن نت
عوامل موثر در چاقی ناحیه شکم – دکتر مهرداد مهام
روانشناسی لاغری
بهمن ۴, ۱۳۹۶
مفهوم کالری منفی
مفهوم کالری منفی
بهمن ۷, ۱۳۹۶

عوامل موثر در چاقی ناحیه شکم

عوامل موثر در چاقی ناحیه شکم

چاقی نوعی اختلال محسوب می شود که قابل دسته بندی به دو نوع چاقی عمومی و چاقی شکمی می باشد. عموما چاقی عمومی و شکمی همراه با یکدیگر رخ می دهند، اما گاهی ممکن است فردی به لحاظ نمایه توده بدنی چاق نباشد، اما دچار تجمع چربی در ناحیه شکمی باشد که البته این مسئله خطر بروز بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت نوع دوم و سرطانها را افزایش می‌دهد. دلیل اصلی چاقی، چربی احشایی یا شکمی می باشد. این نوع چربی در شکم وجود دارد و ارگان های بدن را احاطه کرده است. در این مقاله به عوامل موثر در چاقی ناحیه شکم پرداخته ایم.

ژنتیک

چاقی شکمی البته در زنان تا حدودی به دلیل دارا بودن نقش ژن ‌ها در تنظیم هورمون کورتیزول و گیرنده‌های لپتین که هورمون های موثر در تنظیم وزن و میزان کالری دریافتی به حساب می آیند، به ژنتیک مرتبط می باشد.

استفاده از رژیم های غذایی کم پروتئین

از آنجا که مصرف کافی پروتئین به دلیل افزایش فرآیند سوخت‌ و ساز از یکسو و ایجاد احساس سیری و در نتیجه کاهش کالری، یکی از مهم‌ترین عوامل پیشگیری از افزایش وزن است، از اینرو دارا بودن یک رژیم غذایی کم‌ پروتئین می‌تواند در بلند مدت باعث چاقی شکم شود.

استفاده از چربی های ترانس

چربی‌ های ترانس عبارتند از چربی ‌های اشباع ‌نشده ای که به منظور ایجاد پایداری بیشتر به آنها هیدروژن اضافه می‌ کنند، از اینرو جزو ناسالم‌ ترین چربی‌ ها به حساب می آیند. این چربی ها که غالبا به منظور طولانی ‌تر کردن عمر مفید مواد غذایی بسته ‌بندی‌ شده، مانند کیک‌ ها و کلوچه ‌ها به آنها افزوده می‌شوند، تقریبا در بسیاری از مواد غذایی وجود دارند و تحقیقات نشان داده است که این دسته از چربی ها احتمال بروز چاقی شکمی را افزایش می‌دهند.

کم تحرکی

این عامل نه تنها یکی از مهم ‌ترین عوامل افزایش وزن و چاقی شکمی است، بلکه می‌تواند باعث بازگشت چاقی شکم پس از کاهش وزن نیز گردد.

استفاده از نوشیدنی های الکی

از آنجا که نوشیدنی‌ های الکلی منجر به توقف فرآیند چربی‌سوزی می شوند، از اینرو در صورت استفاده چنین نوشیدنی هایی بخش عمده‌ ای از چربی در شکم ذخیره می‌شود.

استفاده از غذاها و نوشیدنی های حاوی میزان بالایی شکر: استفاده بی رویه و بیش از اندازه از غذاهای پر شکر همچون کیک‌ ها، شیرینی ‌ها و نوشیدنی‌ های شیرین همچون نوشابه ‌ها و … به واسطه وجود مقدار بالای فروکتوز در شکر افزودنی و با توجه به ارتباط مستقیم میان مصرف قند زیاد و چاقی شکم، در ایجاد چاقی موضعی در ناحیه شکم نقش بسزایی دارند.

وجود برخی باکتری های مضر در روده

اگرچه وجود برخی باکتری ها برای بدن مفید هستید اما عدم توازن باکتری‌ های موجود در روده نه تنها در ظهور بیماری هایی همچون دیابت نوع دوم، بیماریهای قلبی و انواع سرطانها نقش دارند، بلکه در افزایش وزن و ایجاد چاقی نیز موثرند. این دسته از باکتری های مضر از طریق افزایش میزان جذب کالری از غذاهای دریافتی، منجر به چاقی می شوند.

نوشیدن آبمیوه های مصنوعی

انواع آبمیوه های غیر طبیعی نیز به دلیل وجود فروکتوز بالا می‌تواند در ایجاد افزایش مقاومت به انسولین و چاقی شکم موثر باشند. همچنین از آنجا که دریافت کالری از مایعات به مراتب ساده تر از جامدات است و از سوی دیگر قدرت سیر کنندگی آنها نسبت به غذاهای جامد کمتر، مصرف دائمی آنها باعث افزایش کالری دریافتی و در نتیجه چاقی شکم می‌شود.

استرس

استرس بدان جهت که موجب ترشح بیش از اندازه هورمون استرس از غده فوق کلیوی تحت عنوان کورتیزول می شود و این هورمون با میزان پرخوری رابطه مستقیم دارد، لذا در ایجاد چاقی به خصوص در ناحیه شکمی موثر است.

بکارگیری رژیم های غذایی فاقد فیبر یا کم فیبر: از آنجا که مصرف انواع فیبر در ایجاد احساس سیری و جلوگیری از افزایش ترشح هورمون ‌های گرسنگی و کاهش جذب کالری از غذاها نقش موثر دارند، از اینرو استفاده از رژیم های غذایی کم فیبر یا فاقد فیبر نقش کلیدی در چاقی شکم ایفا می نمایند.

خواب ناکافی

بسیاری از تحقیقات بیانگر وجود ارتباط بین خواب ناکافی و افزایش وزن و چاقی شکم می باشد به گونه ای که اختلالات در خواب می تواند منجر به ایجاد چاقی شود.

یائسگی

یائسگی به وضعیتی اطلاق می گردد که یکسال پس از آخرین قاعدگی آغاز می‌شود. در این دوران بدن با افت چشمگیر سطح هورمون استروژن مواجه می گردد. نقش این هورمون در دوران بلوغ، ارسال سیگنال‌هایی به بدن جهت ذخیره سازی چربی در باسن و ران زنان و آماده سازی برای بارداری می باشد. از اینرو کاهش سطح این هورمون منجر به چاقی موضعی علی الخصوص در نواحی شکم و ران ها می گردد.

عدم استفاده از چربی های مفید و غیر اشباع در رژیم غذایی

اغلب شنیده ‌ایم که مصرف بیش از اندازه غذاهای چرب، یکی از دلایل چاقی به‌ ویژه چاقی شکمی است، اما باید بدانید که عدم استفاده کافی و به اندازه چربی های مفید نیز منجر به چاق شدن شکم می شود. از اینرو قرار دادن مصرف چربی ‌های مفید و غیر اشباع مانند آووکادو، روغن زیتون، دانه‌های روغنی، مغزها و. . . می تواند در زیبایی و تناسب اندام نقش موثری داشته باشند.

 

عوامل موثر در چاقی ناحیه شکم

عوامل موثر در چاقی ناحیه شکم

 

دیر غذا خوردن

از آنجا که در هنگام خواب، بسیاری از فعالیت‌ های بدن‌ از جمله هضم غذا به حالت تعلیق در می‌آید، در صورت نزدیک بودن فاصله زمانی غذا خوردن و خواب با مشکل چاقی شکمی مواجه خواهید شد.

هدف در مرکز زیبایی دکتر مهرداد مهام ، زیبایی همراه با سلامت زیباپژوهان است. جهت تنظیم زمان مشاوره و دریافت برنامه غذایی مناسب با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

 

 

زیبا پژوهی با دکتر مهرداد مهام

کاشت مو – درمان ریزش مو – درمان چاقی موضعی -رفع جای جوش

 

پاسخ دهید