www.Golldennet.com/گلدن نت
لیزر روشی برای رفع چین و چروک ، جای جوش عمیق و بازسازی پوست – دکتر مهرداد مهام
لیفت و رفع شل شدگی پوست صورت با انتخاب ترکیبی روش های لیفتینگ
لیفت و رفع شل شدگی پوست صورت با انتخاب ترکیبی روش های لیفتینگ
خرداد ۱, ۱۳۹۷
درمان پسوریازیس (صدفک)با پماد، داروهای تزریقی و خوراکی و فتوتراپی
مهر ۴, ۱۳۹۷

لیزر روشی برای رفع چین و چروک ، جای جوش عمیق و بازسازی پوست

بازسازی پوست راهی موثر در معکوس نمودن اثرات مضر نور خورشید، پیری و عادات روزمره (از جمله سیگار) بر بافت، رنگ و کیفیت پوست شماست. بازسازی پوست با لیزر یا با لیزرهای ابلیتیو یا غیر ابلیتیو انجام می‌شود. لیزرهای ابلیتیو از پالس‌های سریع نور با شدت زیاد استفاده می‌کنند تا لایه‌های آسیب دیده بالایی پوست را بردارند، به همین خاطر باعث لطیف و سفت شدن پوست شده، چروک را از بین می‌برد و مشکلات رنگدانه‌های پوست را تصحیح می‌نماید. لیزرهای غیر ابلیتیو ایجاد زخم نمی‌کنند و کمتر تهاجمی هستند؛ مکانیسم عمل این لیزرها از طریق تحریک تولید کلاژن و سفت کردن پوست زیرین است.

 • اگر پوست شما بخاطر قرار گرفتن در معرض خورشید آسیب دیده و اطراف چشم‌ها و دهانتان چروک افتاده و همچنین کشسانی پوست در ناحیه پلک زیرین از بین رفته است.
 • اگر تغییراتی غیرطبیعی را در رنگ پوست خود تجربه می‌کنید، از جمله کک و مک و نقاط قهوه‌ای رنگ
 • اگر جای زخمی روی سطح پوست خود دارید که باعث ظاهر ناصاف پوست شده است.
 • اگر تومور پوست پیش سرطانی خاصی دارید.

آیا برای انجام بازسازی پوست با لیزر کاندید مناسبی هستید؟


در ادامه چند دلیل رایج برای ضرورت انجام بازسازی پوست با لیزر بیان می‌شود:

 • پوستی پر از چروک دارید که از آفتاب آسیب دیده و چروک ظریف بی‌شماری روی آن دیده می‌شود.
 • اطراف چشم خود چروک‌های زیادی دارید و خاصیت کشسانی پوست در ناحیه زیر پلک پایین از بین رفته است.
 • اطراف دهان خود چروک عمودی دارید.
 • در پوستتان کک و مک وجود دارد.
 • جای زخمی روی سطح پوست خود را دارید که باعث ظاهر ناصاف پوست شده است.
 • تومور پوستی پیش سرطانی خاصی دارید.

اگر از جمله افرادی هستید که سلامت عمومی خوب، نگرشی مثبت و انتظاراتی واقع بینانه دارند، به احتمال زیاد کاندید مناسبی برای این عمل هستید. برخی از ویژگی‌های خاص دیگر پوست، از جمله ضخامت و بافت آن، می‌تواند بر مناسب بودن یا نبود شما برای انجام بازسازی پوست با لیزر تأثیر بگذارد.

مراجعه شما برای جلسه مشاوره اولیه


در اولین جلسه مشاوره، شما این فرصت را خواهید داشت تا در مورد اهداف زیبایی خود با پزشک صحبت کنید. جراح شما را به عنوان کاندید بازسازی پوست با لیزر ارزیابی می‌کند و برایتان تشریح خواهد کرد که این درمان چه کاری می‌تواند برایتان انجام دهد. با دانستن اهداف و وضعیت سلامتی شما، شاید هم درمان‌های جایگزین و هم درمان‌های تکمیلی در نظر گرفته شوند.

باید برای اولین جلسه مشاوره آماده باشید تا کاملاً سابقه پزشکی خود را پزشک در میان بگذارید. این اطلاعات عبارتند از:

 • جراحی‌های قبلی
 • عارضه‌های پزشکی قبلی و کنونی
 • آلرژی‌ها و داروهایی که در حال حاضر مصرف می‌کنید.

بعلاوه، اگر روی پوست صورت خود درمانی با اشعه ایکس انجام داده‌اید، از جمله درمان‌هایی که برای درمان آکنه مورد استفاده قرار می‌گیرند یا اگر از لایه برداری شیمیایی استفاده کرده‌اید حتماً جراح خود را در جریان بگذارید. استفاده از آکیوتین در گذشته یا در زمان عمل، همچنین رتین آ و سایر داروهای موضعی پوستی را باید به جراح گزارش داد.

در ادامه بخوانید: ۶ روش برای مراقبت از انواع پوست صورت

طرح درمان


بسته به اهداف شما، خصوصیات فیزیکی و تخصص و تجربه جراح، وی توصیه‌ها و اطلاعاتی را به شما خواهد داد، از جمله:

 • رویکرد درمانی شما، از جمله نوع عمل یا ترکیب عمل‌ها
 • نتایجی که می‌توانید انتظار آن را داشته باشید
 • هزینه اقتصادی عمل
 • ریسک و عوارض مرتبط با این جراحی
 • گزینه‌های موجود برای بیهوشی و محل درمان
 • آنچه که برای آماده شدن برای درمان به آن نیاز خواهید داشت
 • آنچه که می‌توانید پس از درمان انتظار آن را داشته باشید
 • نشان دادن تصاویر قبل و بعد درمان‌های قبلی و پاسخ به پرسش‌های شما

برای عمل بازسازی پوست با لیزر چه آمادگی‌هایی لازم است؟


پیش از درمان، احتمالاً تحت یک برنامه پیش از درمان قرار خواهید گرفت که در طی آن باید برای چند هفته یا بیشتر از کرم‌ها، لوسیون یا ژل‌های مخصوصی استفاده کنید. همچنین ممکن است برای شما داروهای خوراکی تجویز شود که باید پیش از درمان شروع به مصرف آنها کنید. اگر سابقه عفونت تبخال در اطراف دهان دارید، پزشک پس از درمان برایتان داروهای ضد ویروس تجویز خواهد کرد تا از عفونت ویروسی پیشگیری نماید. جراح دستورالعمل‌های پیش از درمان را به شما داده و هر نوع سوالی که دارید را پاسخ خواهد داد. پیش از عمل، جراح از شما خواهد خواست تا:

 • پیش از انجام درمان سیگار کشیدن را ترک کنید تا بهبودی بهتری حاصل شود.
 • از مصرف آسپرین، برخی داروهای ضد التهاب خاص و برخی داروهای گیاهی که می‌تواند باعث افزایش خونریزی شود خودداری کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض آفتاب بدون محافظ خودداری کنید. قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب برای دو ماه پیش از عمل می‌تواند باعث ایجاد رنگدانه‌های غیرطبیعی در نواحی تحت درمان شود. درباره محافظت از پوست خود در برابر خورشید و میزان مناسب قرار گرفتن در معرض آفتاب با پزشک خود مشورت کنید.
 • استفاده از محصولات مراقبت پوستی را متوقف کنید زیرا احتمالاً ریسک بروز عوارض لیزر را افزایش می‌دهند.
 • فارغ از نوع جراحی که انجام می‌دهید، آب رسانی به بدن پیش و پس از جراحی بسیار مهم است تا ریکاوری بی خطری داشته باشید

در روز درمان بازسازی پوست با لیزر انتظار چه چیزی را داشته باشم؟


درمان بازسازی پوست با لیزر ممکن است در یک بیمارستان معتبر انجام شود یا مطب پزشک. اکثر عمل‌های بازسازی پوست با لیزر یک ساعت طول می‌کشد ولی در مواردی بیشتر از یک ساعت نیز دیده شده است، که به مقدار آسیب پوستی و نوع چروک تحت درمان بستگی دارد.

 • داروهایی برای راحتی شما در حین عمل جراحی تجویز می‌شوند.
 • بسته به نوع درمان لیزری که انتخاب می‌کنید، ممکن است تنها از بی‌حسی موضعی استفاده شود؛ ولی در نواحی بزرگ‌تر، از تزریق داروی آرامش بخش یا بیهوشی عمومی استفاده می‌شود.
 • برای ایمنی بیشتر در طول درمان، از چند مانیتور برای بررسی ضربان قلب، فشار خون، نبض و مقدار اکسیژن موجود در خون شما استفاده خواهد شد.
 • جراح طبق طرح درمانی که پیش از با شما در میان گذاشته پیش خواهد رفت.
 • پس از اتمام عمل، شما به اتاق ریکاوری رفته و همچنان به دقت تحت مراقبت قرار خواهید گرفت. ممکن است پس از یک دوره کوتاه مراقبت به شما اجازه ترخیص داده شود مگر آن که شما یا جراحتان طرح دیگری برای برای ریکاوری آنی پس از درمان برنامه ریزی کرده باشید.

عمل بازسازی پوست با لیزر چگونه انجام می‌شود؟


پس از آغاز درمان، به شما محافظ چشم داده می‌شود که از قرنیه و شبکیه چشمتان در برابر لیزر محافظت نماید. در حین بازسازی پوست با لیزر قلم نوری روی پوست حرکت داده می‌شود و لیزر بازسازی کننده یک پالس بسیار کوتاه را از خود ساتع می‌کند که نور بسیار پرانرژی دارد و به لایه‌های بالایی پوست آسیب می‌رساند. پس از بهبودی پوست، بافتی سالم‌تر و جوان‌تر ظاهر می‌شود. تکنیک‌های بازسازی پوست با لیزر را می‌توان در عمق‌های مختلف پوست انجام داد که به نیاز شما بستگی دارد. طیف وسیعی از دستگاه‌ها برای بازسازی پوست با لیزر مود استفاده قرار می‌گیرد که در سه دسته طبقه‌بندی می‌شود:

لیزرهای ابلیتیو

این دستگاه‌ها لایه بالایی پوست را با ایجاد کردن جراحت‌های یک شکل روی پوست برمی‌دارد، همچون لایه‌برداری شیمیایی یا درم ابریژن. لایه‌های نازکی از سطح پوست با هر حرکت قلم نوری برداشته می‌شود. بسیاری از جراحان احساس می‌کنند که این نوع از لیزر به آنها کنترل بیشتری بر عمق جراحت می‌دهد نسبت به آنچه که در لایه برداری شیمیایی یا درم ابریژن دیده می‌شود. این لیزرها برای کشیدن پوست، رفع جای آکنه و کاهش چروک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لیزرهای غیر ابلیتیو

این دستگاه‌ها پوست را برنمی‌دارند. در عوض، با حرکت لیزر روی پوست،  نور باعث می‌شود که روی لایه‌های بالایی یا عمیق‌تر پوست میزانی از آسیب حرارتی ایجاد شود. اگرچه این لیزرها برخی از خطوط ظریف و چروک را از بین می‌برند ولی نتایج آنها گاهی اوقات تا چند ماه بعد از عمل خود را نشان نمی‌دهد.

لیزرهای فرکشنال

این دستگاه‌ها نیز می‌توانند ابلیتیو یا غیر ابلیتیو باشند. لیزر سوراخ‌های ریزی را در لایه‌های عمقی پوست شما ایجاد می‌کند و سپس پوست با وصل کردن این نقاط به هم سفت می‌شود. اگرچه در این نوع لیزرها جراحت سطحی کمتری دیده می‌شود ولی عمق جراحت بیشتر است. از این دستگاه‌ها برای درمان خطوط ظریف، چروک عمیق، آسیب ناشی از نور خورشید، جای آکنه و ملاسما (نقاط قهوه‌ای غیرعادی) استفاده می‌شود.

مراقبت‌های پس از درمان و بهبودی


بلافاصله بعد از بازسازی پوست با لیزر

پوست بازسازی شده ممکن است با وازلین یا سایر پمادهای محافظتی پوشانده شود و در مواردی حتی از گاز پانسمان، چسب یا بانداژ نیز روی آن استفاده می‌شود. هنگامی که اثر بیهوشی از بین رفت، ممکن است اندکی درد داشته باشید. اگر درد شدید یا طولانی مدت بود، با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین بعد از عمل اندکی قرمزی و تورم خواهید داشت. برای اطمینان حاصل کردن از طبیعی بودن درد و قرمزی پس از درمان با جراح خود تماس بگیرید.

چارچوب زمانی ریکاوری بعد از بازسازی پوست با لیزر

ریکاوری به تکنیک و عمق درمان بستگی دارد. هرچه درمان سطحی‌تر زمان بهبودی کمتر. به شما توصیه‌های درباره نظافت پوست و استفاده از هرگونه پماد داده خواهد شد. برای مردانی که تحت عمل بازسازی پوست قرار می‌گیرند باید تا مدتی شیو نکنند. همچنین موم انداختن یا استفاده از مواد رفع موهای زائد را باید برای مدتی به تعویق انداخت. این مسئله بسیار حائز اهمیت است که از تمام دستورالعمل‌های مراقبتی که جراح به شما داده پیروی کنید. جراح همچنین دستورالعمل‌های مفصلی درباره علائم طبیعی که تجربه خواهید کرد و هر گونه علائم بالینی مشکوک از عوارض جراحی ارائه خواهد داد. مقدار زمان مورد نیاز برای ریکاوری برای هر شخص متغیر است.

دو هفته اول

 • بسته به برنامه پس از درمان که جراح به شما داده، ممکن است روی ناحیه درمان شده پوسته پوسته یا زخم ایجاد شود یا نشود.
 • پوست جدید شما شروع به شکل گرفتن خواهد کرد.
 • قرمزی اولیه ممکن است فروکش کند ولی پوست همچنان ظاهری برافروخته خواهد داشت.

هفته دوم الی هشتم

 • پوست همچنان رنگ قرمز کمرنگ خواهد داشت.
 • اگر بتوانید از لوازم آرایش استفاده کنید جراح به شما خواهد گفت.
 • بسته به عمل و توصیه‌های جراح، قرار دادن نواحی درمان شده در معرض نور مستقیم خورشید بی‌خطر خواهد بود.

 نتایج


بخاطر قرمزی پوست پس از عمل بازسازی پوست با لیزر، ممکن است چند ماه طول بکشد تا کاملاً ظاهر جدید خود را بدست آورید. بسیاری از بیماران فکر می‌کنند که نتایج قطعاً ارزش صبر کردن را خواهد داشت و در موارد درمان‌های عمیق‌تر، مزایا نسبتاً طولانی مدت است. عمل‌های بازسازی پوست سطحی را باید بصورت دوره‌ای تکرار کرد تا مزایای درمان حفظ شود. پوست به پیر شدن ادامه خواهد داد و چروکی که از حرکت عضلات صورت ایجاد می‌شوند نیز نهایتاً ظاهر خواهند شد. برخی از چروک زودتر از سایر چروک‌ها ظاهر می‌شود که این مسئله به موقعیت و همچنین نوع و وسعت درمان بازسازی پوست بستگی دارد. علیرغم این موضوع، می‌توان انتظار داشت که بهبودی‌های ایجاد شده در بافت و کیفیت پوست پس از درمان بازسازی پوست باعث می‌شود که تا چند سال قیافه‌ای جوان‌تر و پرطراوت داشته باشید.

در ادامه بخوانید: پیشگیری از چروک شدن پوست

محدودیت‌ها و خطرات


خوشبختانه، عوارض جدی ناشی از بازسازی پوست با لیزر بسیار نادر است. عوارض و خطرات مخصوص به مورد شما، در جلسه مشاوره مطرح خواهد شد. تمام عمل‌های جراحی خطر اندکی بهمراه خود دارند. برخی از عوارض محتمل تمام جراحی‌ها عبارتند از:

 • واکنش مضر به بیهوشی
 • هماتومی یا سروما (تجمع خون یا مایعات زیر پوست که ممکن است نیاز به حذف داشته باشد)
 • عفونت و خونریزی
 • تغییرات در حس لامسه
 • جای زخم
 • واکنش‌های آلرژیک
 • آسیب به بافت‌ها و ساختار زیرین
 • عدم رضایت از نتایج که ممکن است باعث انجام جراحی‌های دیگری شود.

بازسازی پوست با لیزر چقدر هزینه دارد؟


هزینه‌ها بسته به نوع لیزر مورد استفاده متغیر است. هزینه کلی به تعداد جلساتی که نیاز دارید نیز بستگی خواهد داشت و همچنین ناحیه تحت درمان. برخی از متخصصین پوست که تجربه بیشتری دارند نیز احتمالاً دستمزد بالاتری خواهند داشت. احتمالاً برای رسیدن به نتایج مطلوب به چند جلسه درمان نیاز خواهید داشت.

سوالات رایج


گزینه‌های درمانی به عمق درمان مورد نیاز شما بستگی دارند، جراح رویکردی را که بنا بر اهداف شما بهترین نتیجه را بدست می‌دهد به شما معرفی می‌کند. مقدار زمانی که می‌توانید برای ریکاوری اختصاص دهید نیز یکی دیگر از عوامل مهم است که باید در زمان انتخاب روش بازسازی پوست یا تعیین وسعت درمان در نظر بگیرید. جراح ممکن است از یک یا چند دستگاه که در ادامه به آنها اشاره شده است استفاده کند که به نوع پوست شما و ناحیه تحت درمان بستگی دارد:

 • لیزر کربن دی اکسید
 • اربیوم: لیزر یاگ
 • لیزر اربیوم با پالس متغیر

جراح خود را بر اساس این معیارها انتخاب کنید:

 • تحصیلات، تخصص و گواهینامه
 • تجربه در امر بازسازی پوست با لیزر
 • میزان راحتی شما با او

پاسخ دهید