www.Golldennet.com/گلدن نت
مراقبت از پوست چرب و جوش دار با محصولات پاک کننده، لیزر درمانی و لایه برداری
روش‌های لاغر کردن صورت با دستگاه بوتاکس، هایفوتراپی، rf سطحی
روش‌های لاغر کردن صورت با دستگاه: بوتاکس، هایفوتراپی، rf سطحی
اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۷
درمان کک و مک صورت ناشی از بالا رفتن میزان رنگدانه های تیره پوست
درمان کک و مک صورت ناشی از بالا رفتن میزان رنگدانه های تیره پوست
اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۷

مراقبت از پوست چرب و جوش دار با محصولات پاک کننده، لیزر درمانی و لایه برداری

مراقبت از پوست چرب و جوش دار با محصولات پاک کننده، لیزر درمانی و لایه برداری

پوست چرب نتیجه تولید بیش از حد چربی توسط غدد سباسه است. این غدد زیر پوستی هستند. سبوم یک ماده روغنی ساخته شده از چربی است. سبوم بد نیست زیرا از پوست شما محافظت و آن را مرطوب می‌کند، همچنین موهای شما را براق و سالم نگه می‌دارد. با این حال، بسبوم یش از حد پوست ممکن است به شکل گیری پوست چرب منجر شود که منجر به مسدود شدن حفره‌ها و آکنه می‌گردد ژنتیک، تغییرات هورمونی، و یا حتی استرس ممکن است تولید سبوم را افزایش دهند. مدیریت پوست چرب و آکنه چالش برانگیز است.

متاسفانه منافذ بزرگ و پوست چرب اغلب با یکدیگر مرتبط هستند. پوست چرب دارای غدد چربی بیش از حد است که باعث تولید بیش از حد چربی می‌شوند و منافذ پوست را مسدود می‌کنند. در نتیجه، منافذ به علت از دست دادن الاستیسیتی ظاهری بزرگ‌تر پیدا می‌کنند. در حالی که برخی از زنان ادعا می‌کنند که با استفاده از کرم‌ها و سرم هاقادر به کوچک‌تر کردن منافذ پوست خود بوده‌اند، این نتایج در واقع تنها اثر بازسازی پوست، یا به طور خاص درم هستند.برای کنترل و درمان پوست چرب نیازاست از پاک کننده‌ها و محصولات آرایشی و بهداشتی مناسب پوست خود استفاده نمایید. همچنین در صورت نیاز ممکن است درمان‌های دارویی یا لیزر نیز برای شما تجویز شود. شما می‌توانید با معاینه شدن زیر نظر پزشک متخصص درمان مناسب خود را دریافت نمایید. برای دریافت اطلاعات بیشتر و نوبت ویزیت در کلینیک تخصصی می‌توانید با شماره‌های  ۰۹۳۹۵۴۳۱۳۵۰ و ۰۲۱۸۸۷۶۲۸۳۲  تماس بگیرید.

پوست چرب چیست؟


بعضی از مردم فکر می‌کنند پوست چربی دارند، در حقیقت، آن‌ها تنها در ناحیه T یا در ناحیه پیشانی، بینی و چانه پوست مختلط دارند. به طور کلی پوست چرب دارای ویژگی‌های زیر است:

 •  به نظر می‌رسد در همهٔ قسمت‌ها براق و یا چرب است
 •  به نظر می‌رسد ضخیم و خشن است
 •  دارای حفره‌های بزرگ است
 •  در برخی قسمت‌ها دارای چین و شکستگی است

یکی از راه‌های آزمایش پوست و فهمیدن این موضوع که آیا واقعاً چرب است این است که صبح با پاک کننده ملایم شستشو داده شود و سپس خشک شو؛ از استفاده از آرایش یا لوسیون پرهیز کنید و یک یا دو ساعت صبر کنید. هنگامی که در آینه نگاه می‌کنید، اگر صورت شما براق و پوشیده شده از چربی باشد، پوست چربی دارید. اگر گونه‌های شما خشک هستند اما پیشانی و بینی شما براق هستند، پوستی مختلط دارید.

چه چیزی باعث چرب شدن پوست می‌شود؟


پوست چرب به دلیل وجود غدد سباسه بیش از حد فعال است که مقدار زیادی چربی پوست به نام “سبوم” تولید می‌کنند. به طور معمول این حالت را ارثی می‌دانند، به این معنی که اگر یک یا هر دو والدین شما پوست چرب داشته باشند، ممکن است شما نیز آن را داشته باشید. علاوه بر این، استفادهٔ زیاد از محصولاتی که تعادل طبیعی پوست را از بین می‌برند نیز می‌تواند باعث تولید بیش از حد چربی شود.

مشکلات مربوط به پوست چرب چیست؟


اگر پوست چرب دارید، ممکن است از مشکلات زیر نیز رنج ببرید:

 •  منافذ مسدود شده: آلودگی زیاد و حفره‌های مسدود شده
 •  براق بودن: پوست چرب براق و چرب است
 •  پاک شدن آرایش: آرایش شما به سختی می‌ماند و اغلب مجبور به تمیز کردن و آرایش کردن مجدد هستید

خبر خوب این است که پوست‌های چرب پوست آهسته‌تر از پوست خشک پیر می‌شوند، بنابراین هنگامی که به ۴۰ سالگی و بالاتر از این سن می‌رسید، ممکن است واقعاً از پوست چرب خود سپاسگزار باشید!

حتما بخوانید: لایه برداری

مراقبت و درمان پوست چرب


برای مراقبت از پوست چرب باید به نکات زیر توجه نمود. در صورتی که مراقبت‌های اولیه پاسخگو نباشند می‌توان از روش‌های درمانی نیز استفاده نمود.

پاک کننده‌ها

پاک کننده‌ها

موثرترین راه برای مدیریت پوست چرب، تمیز کردن صورت شما در صبح و شب است. از آنجا که صابون‌های خشن می‌توانند پوست را چرب‌تر کنند، از پاک کننده ملایم جهت شستشوی صورت استفاده کنید. همچنین مراقب خشک کن‌ها باشید. یک حوله یا خشک کن پوست می‌تواند ترشح چربی بیشتری را تحریک کند.

اگر یک پاک کننده پایه‌ای چربی را از بین نمی‌برد، یک محصول را که شامل اسید مانند بنزوئیل پراکسید، اسید سالیسیلیک، اسید گلیکولیک یا بتا هیدروکسی اسید است، امتحان کنید. “بسیاری از محصولات حاوی این اسیدها به عنوان محصولات مراقبت از آکنه پوست صورت به فروش می‌رسند. آن‌ها برای افرادی که دارای آکنه هستند، مناسب هستند، اما برای افرادی که مشکل آن‌ها فقط چرب بودن پوست است، نیز مناسب می‌باشد.” از آنجائیکه برخی از این مواد می‌توانند تحریک کننده باشند، اندازه کوچک آن را ابتدا برای اطمینان از این که با پوست شما سازگار است یا خیر، تهیه نمایید. مردم اغلب باید چندین محصول را امتحان کنند متوجه شوند که کدام یک برای آنها مناسب‌تر است. صورت خود را با آب گرم، نه داغ، شستشو دهید زیرا دمای بالا می‌تواند پوست را تحریک کند.

تونر

تونر

متخصصین پوست در مورد این که آیا خواص تونر برای کاهش چربی پوست مناسب است یا خیر، اختلاف نظر دارند. اگر دوست دارید از تونر استفاده کنید، توصیه می‌شود تونر را فقط در قسمت‌های چرب پوست مانند پیشانی، بینی و چانه اعمال کنید. از استفاده از تونر در مناطقی که تمایل به خشک شدن دارند و احتمالاً تکه‌های خشک روی پوست شما ایجاد می‌کند، اجتناب نمایید.

دستمال مرطوب پاک کنندهٔ آرایش

دستمال مرطوب پاک کنندهٔ آرایش

دستمال مرطوب پاک کنندهٔ آرایش یک گزینه عالی برای از بین بردن چربی پوست است زیرا پوست شما را خشک نمی‌کند. بیمارانی که دارای پوست چرب هستند، واقعاً دوست دارند که از دستمال مرطوب پاک کنندهٔ آرایش استفاده کنند زیرا استفاده از آن ساده و راحت است. دستمال را در قسمت‌های چرب پوست مانند پیشانی، بینی و چانه استفاده کنید. پوست خود را با دستمال مرطوب پاک کنندهٔ آرایش اسکراب نکنید. به آرامی دستمال مرطوب پاک کنندهٔ آرایش را به نواحی چرب پوست فشار دهید، معمولاً ۱۵ تا ۲۰ ثانیه برای جذب چربی کافی است. برخی از دستمال‌های مرطوب پاک کنندهٔ آرایش سبب کاهش برق پوست می‌شوند.

ماسک‌ها و خاک رس‌ها

ماسک‌ها و خاک رس‌ها

استفاده از ماسک‌ها و خاک رس به پوست کمک می‌کند تا چربی‌ها و منافذ پاک شوند اما نگرانی نیز برای خشک شدن پوست وجود دارد. پیشنهاد می‌شود از ماسک‌ها و خاک رس‌ها برای رویدادهای واقعاً بزرگ مانند عروسی، شام تولد یا مراسم رسمی استفاده نمایید.

مرطوب کننده‌ها

مرطوب کننده‌ها

“افرادی که پوست چربی دارند، اغلب از مرطوب کننده‌ها دوری می‌کنند، زیرا نگران هستند که پوست آن‌ها براق‌تر شود. این فکر خوبی نیست. حتی پوست چرب نیز باید مرطوب شود تا بهترین ظاهر را داشته باشد. برای جلوگیری از برق زدن پوست، یک مرطوب کننده بدون چربی را انتخاب کنید. بر حسب اینکه آیا منطقه تمایل به خشک شدن یا چرب شدن دارد، میزان مورد نظر خود را روی پوست استفاده کنید.

کرم ضد آفتاب بدون چربی

کرم ضد آفتاب بدون چربی

“کرم‌های ضد آفتاب معمول می‌توانند برای افرادی که دارای پوست‌های چرب هستند، مشکل ایجاد کنند زیرا تمایل به ضخیم شدن دارند و می‌توانند منافذ را مسدود کنند. همچنین محافظت پوست از اشعه ماوراء بنفش نیز کاملاً ضروری است. ژل‌های ضد آفتاب کمتر از کرم‌ها و لوسیون ها موجب چرب شدن پوست شما می‌شوند و انواع مختلفی از جدیدترین محصولات هم اکنون در داروخانه‌ها موجود هستند. یکی از این محصولات عبارت است از پودر صورت، که موجب حفاظت کافی از پوست در برابر نور خورشید در اکثر موارد می‌شود.

حتما بخوانید: جوانسازی پوست

تنظیم رژیم غذایی

تنظیم رژیم غذایی

این که چربی پوست شما چطور به نظر می‌رسد می‌تواند فصل به فصل، هفته به هفته، حتی روز به روز متفاوت باشد. تولید چربی تحت تأثیر هورمون‌ها، خلق و خو و حتی آب و هوا است. به عنوان مثال، برخی از مردم با چرب شدن پوست تنها در تابستان زمانی که عرق می‌کنند مشکل دارند. “مهم است که از نحوه تغییر پوست خود آگاه باشید بنابراین، می‌توانید رژیم غذایی خود را مطابق با آن تنظیم کنید. “شما ممکن است نیاز به پاک کننده‌های حاوی اسید گلیکولیک یا بتا هیدروکسی اسید در تابستان به صورت روزانه و سپس در طول زمستان داشته باشید. مهم است بدانیم که استفاده بیش از حد از این محصولات باعث خشک شدن پوست می‌شود.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن یک روش غیر تهاجمی و بدون نیاز به زمان بهبودی است که از لایه برداری مکانیکی برای برداشتن استراتوم کرنئوم و سلول‌های مرده پوست از صورت، گردن، سینه و پشت استفاده می‌کند. میکرودرم ابریژن اجازه می‌دهد تا سلول‌های جدید و سالم‌تر پوست ایجاد شوند و ظاهری با طروات تر و درخشان به وجود می‌آورد. پس از تنها یک درمان، پوست شما به طور قابل توجهی صاف‌تر خواهد شد!

میکرودرم ابریژن در اصل قبلاً توسط متخصصین پوست استفاده می‌شد، اما به زودی توسط متخصصان زیبایی نیز استفاده شد. پزشکان از یک دستگاه میکرودرم ابریژن دیاموند تیپ استفاده می‌کنند تا پوست را در طی یک جلسه درمان لایه برداری و صاف کنند. دستگاه دیاموند تیپ به استاندارد طلایی این روش تبدیل شده است، زیرا راحت‌تر از انواع معمول است که از کریستال برای لایه برداری سطح پوست استفاده می‌کنند.

به عنوان یکی از خدمات بسیار پر طرفدار در چند سال اخیر، میکرودرم ابریژن واقعاً محبوبیت پیدا کرده و تبدیل به درمان اصلی برای مراقبت از چهره شده است. ما معتقدیم که برای اینکه پوست صورت عالی باشد و نتایج طولانی مدت به دست آورید، پوست باید به درستی آماده شود، درست همانطور که یک قطعه چوب قبل از اینکه رنگ شود باید ساییده شده و شکل بگیرد.

لایه برداری شیمیایی پوست

لایه برداری شیمیایی پوست

لایه برداری شیمیایی پوست یکی از روش‌های حداقل تهاجمی برای بهبود ظاهر پوست است. اگر چه لایه بردارهای شیمیایی پوست به طور عمده بر روی صورت استفاده می‌شوند، اما همچنین می‌توانند برای بهبود پوست در گردن، پشت، دست و سینه استفاده شوند. لایه برداری شیمیایی پوست می‌تواند برای درمان موارد زیر مورد استفاده قرار گیرد:

 •  زخم آکنه یا اسکار
 •  لکه‌های پیری
 •  خطوط ظریف و چین و چروک
 •  کک و مک
 •  پیگمانتاسیون نامنظم پوست
 •  پوست زبر و پوسته پوسته شده
 •  پوست آسیب دیده در اثر نور خورشید

انواع لایه برداری شیمیایی پوست

طیف گسترده‌ای از AHA، سالیسیک اسید، گلایکولیک، ماندلیک، جسنر و TCA وجود دارند. اثر فوری باعث افزایش گردش خون می‌شود که این روند بافت و رنگ پوست را بهبود می‌بخشد. مزایای استفاده از یک سری از درمان‌ها عبارتند از: کوچک‌تر شدن اندازه منافذ، کاهش خطوط ظریف و زخم‌های پوستی، یکنواختی تن پوست و از بین رفتن خطوط عمیق. مزایای پوست‌هایی که در معرض آکنه قرار دارند، از مزایای این درمان بیشتر بهره مند خواهند شد. توصیه می‌شود برای انتخاب نوع لایه بردار مناسب با پوستتان با پزشک متخصص مشورت نمایید.

لیزر درمانی پوست چرب

لیزر درمانی پوست چرب

درمان با لیزر گزینه خوبی برای افرادی است که پوست چرب دارند. درمان با هدف قرار دادن دو مشکل که باعث آکنه می‌شود، عمل می‌کند: اول این که، لیزر باعث از بین بردن باکتری‌های عامل آکنه در بافت اطراف غدد سباسه می‌گردد. دوم، لیزر غدد سباسه را که موجب تولید چربی می‌شوند، کاهش می‌دهد. هنگامی که غدد مقدار زیادی از چربی (همچنین به عنوان سبوم نامیده می‌شود) را تولید می‌کنند، چربی در منافذ و فولیکول‌های موی شما تجمع می‌یابد. این چربی انباشته شده میزبان مناسبی برای باکتری‌ها است و باعث ایجاد آکنه می‌شود. با کاهش غدد چربی، لیزر تولید چربی را کنترل می‌کند.

چگونه لیزر آکنه پوست چرب را درمان می‌کند؟

ثابت شده است که درمان لیزر آکنه در کنترل پوست چرب بسیار مؤثر است و به عنوان یکی از اصلی‌ترین روش‌ها برای کاهش تولید چربی پوست محسوب می‌شود. بیمارانی که از این روش استفاده کرده‌اند، تغییرات قابل توجهی در پوست خود مشاهده کرده‌اند و دیگر مشکل تولید بیش از حد چربی را نخواهند داشت. درمان لیزر آکنه همچنین در کاهش منافذ مؤثر است و ظاهر پوست را صاف‌تر می‌کند. همچنین بیماران شیوع کمتر این مشکل را پس از درمان گزارش کرده‌اند، زیرا لیزر با کاهش غدد سباسه باکتری‌ها را از بین می‌برد. روش لیزر بهتر از داروها یا کرم‌ها تولید چربی را کنترل و از ایجاد پوست چرب جلوگیری می‌کند. لیزر یک روش غیر تهاجمی است که دو عامل اصلی را که باعث بروز آکنه می‌شود، هدف قرار می‌دهد. اگر با پوست چرب و دارای آکنه مواجه هستید، باید درباره درمان با لیزر با متخصص پوست خود مشورت کنید.

با متخصص پوست تماس بگیرید

با متخصص پوست تماس بگیرید

اگر استفاده از محصولات بدون نسخه در مدیریت چربی پوست شما مؤثر نبوده است، با متخصص پوست خود تماس بگیرید. شاید پزشک شما کرمهایی حاوی ترتینوئین، آداپالن یا تازاروتن را برای کاهش چربی و تغییر اندازهٔ منافذ پوست شما پیشنهاد نماید. لازم به ذکر است که تولید چربی بخشی از روند طبیعی پوست سالم است. “افرادی که دارای پوست‌های چرب طبیعی هستند، چین و چروک‌های کمتر و ظاهری سالم‌تر دارند، بنابراین نیاز به تلاش چندانی نخواهید داشت. چربی اضافه خود را زمانی که نیاز به زیبایی دارید، از بین ببرید اما مراقب باشید که مکانیسم ضد پیری طبیعی پوست خود را حفظ کنید.

حتما بخوانید: درمان چین و چروک

پاسخ دهید