www.Golldennet.com/گلدن نت
مفهوم کالری منفی – دکتر مهرداد مهام
عوامل موثر در چاقی ناحیه شکم
بهمن ۵, ۱۳۹۶
عوارض قرص های لاغری
عوارض قرص های لاغری
بهمن ۱۱, ۱۳۹۶

مفهوم کالری منفی

مفهوم کالری منفی

مفهوم کالری منفی

مفهوم کالری منفی

مفهوم کالری منفی : سوال اینجاست که آیا یک ماده غذایی وجود دارد که انرژی بیشتری را برای گوارش نسبت به میزان کالری که ارائه می کند، نیاز داشته باشد؟ این مفهوم برای شخصی که برای کاهش وزن در تلاش است جذاب‌ به نظر می رسد. در این مقاله سعی کرده ایم که شما را با این مفهوم آشنا سازیم.

 

مفهوم کالری منفی

مفهوم کالری منفی

 

کالری منفی چیست؟

ایده پشت قضیه ساده است، برخی از مواد غذایی وجود دارند که میزان انرژی لازم برای جویدن، هضم و سوخت و ساز بدن برای آنها در مقایسه با کالری خود غذا بیشتر است. به عبارت ساده تر از آنجا که بدن برای هضم و جذب غذاها و نیز استفاده از ویتامین ها، مواد معدنی و دیگر فاکتورهای تغذیه ای موجود در آنها، نیازمند صرف انرژی است، هرچه راحت تر قادر به تجزیه و نیز استفاده از مواد مغذی موجود در یک ماده غذایی باشد، سلول های بدن نیز به منظور هضم و جذب آن ماده غذایی، به صرف مقدار انرژی کمتری نیازمند خواهند بود و برعکس.

البته برخی از افراد تصور می کنند با مصرف موادی که کالری منفی دارند کالری در بدن جذب نمی شود و بدن دچار کمبود کالری می شود، در صورتی که این گونه نمی باشد. در واقع غذاهایی که دارای کالری منفی اند، به میزان قابل توجهی شامل آب، فیبر و سلولز می باشند که این امر موجب می شود برای مدتی احساس گرسنگی نکنید.

کدام غذاها بیشتر به کالری منفی بودن معروف هستند؟

تمامی مواد غذایی شامل کالری های منفی در دسته میوه ها و سبزیجات قرار دارند و همانگونه که در بالا نیز اشاره نمودیم منابعی سرشار از آب و سلولز به حساب می آیند چراکه آب فاقد هرگونه کالری است و سلولز نیز به علت عدم وجود آنزیم سلولاز در بدن انسان، قابل جذب توسط بدن نمی باشد، از اینرو بدن قادر به انجام متابولیسم سلولز و نیز استفاده از کالری های موجود در این مواد غذایی نیست. برخی از موارد متداول عبارتند از:

  • از دسته سبزیجات: کدو، کلم، شلغم، گل کلم، فلفل قرمز، خیار، سیر، مارچوبه، کلم بروکلی، کلم برگ، لوبیا سبز، پیاز، گوجه فرنگی، پیازچه، تره فرنگی، گیاهانی که برگهای سبزی دارند، سبزیجات فاقد نشاسته و …
  • از دسته میو ها: گریپ فروت، لیمو، پرتقال، توت فرنگی، نارنگی، آناناس، آلو، مانگو، سیب و …

نکته جالب توجه اینکه شما عزیزان زیباپژوه چه به کالری منفی درون برخی مواد غذایی اعتقاد داشته باشید و چه اعتقاد نداشته باشید مصرف آنها برای بدن لازم می باشد، زیرا این مواد حاوی مواد مغذی می باشد که برای بدن بسیار مفید است.

افرادی هستند که به دام تفکرات غلط می افتند و تصور می کنند که مواد غذایی اشاره شده در بالا انرژی بسیاری مصرف می کنند به همین دلیل می توانند از غذاهای پر کالری بیشتری استفاده کنند، در صورتی که این امر موجب می شود تا آنها در کم کردن وزن خود با شکست مواجه شوند.

اگر به دنبال کاهش وزن یا افزایش وزن هستید، اگر دوست دارید یک برنامه غذایی منظم داشته باشید تا به تناسب اندام برسید، اگر به دنبال دستیابی به بهترین نتایج در کنار حفظ سلامتی خود هستید، باعث افتخار خواهد بود که بتوانیم شما را در مسیر زیبایی همراهی نماییم.

جهت تنظیم زمان مشاوره رایگان و دریافت برنامه غذایی زیبایی و تناسب اندام با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

 

زیبا پژوهی با دکتر مهرداد مهام

کاشت مو – درمان ریزش مو – درمان چاقی موضعی -رفع جای جوش

 

پاسخ دهید