www.Golldennet.com/گلدن نت
6 روش برای مراقبت از انواع پوست صورت (مختلط و چرب) در فصول مختلف – دکتر مهرداد مهام
از بین بردن خط لبخند سطحی و عمیق با استفاده از 5 روش درمانی مطمئن
از بین بردن خط لبخند سطحی و عمیق با استفاده از ۵ روش درمانی مطمئن
اردیبهشت ۹, ۱۳۹۷
شاخص-سفید-وروشن-کردن-پوست
۴ روش رایج برای سفید کردن پوست تیره ناشی از تجمع ملانین در پوست
اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

۶ روش برای مراقبت از انواع پوست صورت (مختلط و چرب) در فصول مختلف

شاخص-مراقبت-از-پوست

همه زنان خواهان پوستی صاف، جوان  و بدون چین و چروک هستند. زیبایی و ظرافت پوست یکی از عوامل اصلی تعیین کننده زیبایی هر فرد است. پوست سالم به داشتن حس زیبایی در شما کمک می‌‌کند. رعایت اصول مراقبت از پوست و تغییر عادات ناسالم زندگی از مهم‌ترین عواملی هستند که در سلامت آن نقش دارند. برخی از عوامل تأثیرگذار که باعث از بین رفتن کیفیت و ساختار پوست صورت می‌شوند عبارتند از: استرس و تنش، نداشتن خواب کافی، تغذیه نامناسب، آلودگی هوا، آسیب دیدگی پوست، قرارگرفتن در معرض پرتوهای فرابنفش خورشید، استعمال بیش از حد دخانیات، و مصرف مشروبات الکلی.

 محصولات مراقبتی و زیبایی متعددی وجود دارند که نوید داشتن پوستی درخشان و سالم را می‌دهند. شما می‌توانید به جای تکیه بر این محصولات از چند روش ساده خانگی برای بهبود سلامت عمومی و ظاهر پوست خود استفاده کنید.

پوست بزرگترین عضو بدن است و وظایف مختلفی از قبیل محافظت از سایر اعضای بدن، تنظیم دمای بدن، و مواردی از این قبیل را برعهده دارد بنابراین مراقبت از پوست اهمیت بسیار زیادی دارد تا پوست بتواند وظایف خود را به خوبی انجام دهد. مراقبت صحیح از پوست این اطمینان را به شما می‌دهد که از سلامت کامل برخوردار است، دارای درخشندگی و نشاط طبیعی است، و خاصیت ارتجاعی آن حفظ می‌‌شود.

برای آشنایی با انواع پوست، مشخصات آن‌ها و مؤثرترین روش‌های مراقبت و محافظت از پوست صورت می توانید با پزشک متخصص مشورت نمایید. برای رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های  ۰۹۳۹۵۴۳۱۳۵۰ و ۰۲۱۸۸۷۶۲۸۳۲  تماس بگیرید.

 چگونه می‌توان نوع پوست را در منزل مشخص کرد؟ 


نوع-پوست

 اگر نمی‌دانید که پوست شما خشک است یا چرب می‌توانید با انجام یک تست ساده در منزل نوع پوست خود را بررسی کنید. این تست سطح تولید چربی پوست را اندازه ‌گیری می‌کند  چربی به یک ترکیب روغنی گفته می‌شود که از منافذ پوست خارج می‌شود. میزان چربی تولید شده توسط پوست می‌‌تواند نوع پوست را به شرح زیر مشخص نماید:

 • خشک
 • چرب
 • معمولی
 • ترکیبی

 تست میزان چربی پوست روی صورت تمیز بهترین روش برای تعیین میزان چربی و تشخیص نوع پوست است. برای این کار به صورت زیر عمل کنید:

 • صورت خود را بشویید و به آرامی خشک کنید. حدود ۳۰ دقیقه صبر کنید.
 • یک تکه دستمال کاغذی را چند قسمت کنید و آن را روی نقاط مختلفی از صورت خود از قبیل پیشانی، بینی، گونه، و چانه قرار داده و کمی فشار دهید.
 • کمی صبر کنید سپس دستمال کاغذی را مقابل نور قرار دهید تا بتوانید ترک های چربی را مشاهده کنید.
نتایج حاصل از تست نوع پوست
دستمال کاغذی چربی است اما پوسته ریزی روی آن دیده می‌‌شود خشک
دستمال کاملا چرب شده است چرب
دستمال در برخی از نقاط صورت دارای سطوح مختلف چربی است ترکیبی
دستمال کاغذی چربی و پوست ریزی است معمولی

 در کنار موارد فوق ممکن است پوست شما حساس نیز باشد و از معیار اندازه گیری چربی پوست پیروی نکند پوست حساس بر اساس موارد زیر تعیین می‌شود:

 • سرعت عکس العمل پوست به محصولات آرایشی
 • میزان محافظت پوست از خود
 • سرعت قرمز شدن پوست
 • میزان احتمال بروز آلرژی پوستی

حتما بخوانید: رفع خشکی پوست

 روزانه از پوست خود مراقبت کنید 


 صرف نظر از نوع و ساختار پوست، مراقبت روزانه از آن می‌تواند کمک شایانی به حفظ سلامت و بهبود مشکلاتی نظیر آکنه، بافت اسکار، و لکه‌های تیره نماید. مراقبت روزانه از پوست دارای چهار مرحله اصلی است که می‌توانید صبح بعد از بیدار شدن و شب قبل از خوابیدن به انجام آن بپردازید.

 پوست خود را تمیز کنید 

تمیز-کردن-پوست

 از این شوینده مناسب برای تمیز کردن پوست خود استفاده کنید که پس از شستشو باعث خشکی پوست شما نشود. اگر پوست شما خشک است و از لوازم آرایشی استفاده نمی‌‌کنید روزانه فقط یک بار صورت خود را با شوینده بشویید. از شستشوی بیش از حد صورت خود اجتناب کنید زیرا این کار باعث از بین رفتن چربی طبیعی صورت می‌شود.

 از سرم استفاده کنید 

سرم

 بهتر است صبح و بعد از بیدار شدن و شستشوی صورت و قبل از استفاده از کرم ضد آفتاب از سرم مخصوص صورت که حاوی ویتامین c فاکتورهای رشد یا چربی است استفاده کنید. بهتر است شب از رتینول استفاده نمایید.

 از مرطوب کننده استفاده کنید 

مرطوب-کننده

 حتی پوست‌های چرب نیز به آبرسانی و استفاده از کرم مرطوب کننده نیاز دارند اما بهتر است از کرمی ‌استفاده کنید که سبک است، بر پایه ترکیبات ژل مانند قرار دارد، و باعث بسته شدن منافذ پوست نمی‌شود. در صورتی که پوست شما خشک است می‌‌توانید از مرطوب کننده‌هایی که برپایه کرم قرار دارند استفاده کنید. اکثر برندهای موجود در بازار دارای برچسب محصول هستند که نشان می‌دهد آیا بر پایه کرم قرار دارند یا ژل، بنابراین می‌توانید به راحتی محصول مورد نظر خود را خریداری کنید.

 از کرم ضد آفتاب استفاده کنید 

ضد-آفتاب

 ۱۵ دقیقه قبل از خارج شدن از منزل از کرم ضد آفتاب که حداقل عیار حفاظتی آن ۳۰ است استفاده کنید زیرا معمولاً کمی طول می‌کشد تا ترکیبات کرم فعال شوند. در صورتی که پوست شما تیره است بیشتر از سایرین به کرم ‌ضد افتاب نیاز خواهید داشت زیرا درمان لکه در این نوع پوست و دشوارتر است. سعی کنید از کرمی ‌استفاده نمایید که توسط سازمان پیشگیری از سرطان پوست پیشنهاد شده است و از پوست در برابر پرتوهای فرابنفش و فروسرخ محافظت می‌‌کند. محصولی را انتخاب کنید که با نوع پوست و حساسیت آن مطابقت داشته باشد و حتماً قبل از استفاده بروشور موجود درون جعبه را مطالعه کنید زیرا برخی از محصولات مانند رتینول را باید فقط در شب استفاده کرد. (۳)

 به اندازه کافی بخوابید

بخوابید

 سعی کنید در طول شبانه روز حداقل ۸ ساعت بخوابید. اگر به اندازه کافی نخوابید پوست و چشم شما حالت خسته و پف پیدا خواهد کرد بنابراین هرگز ریسک نکنید.

 میزان استرس خود را کنترل کنید 

استرس

 در طول روز چند ساعت را به خود اختصاص دهید و سعی کنید تا حد امکان از هرگونه استرس اجتناب کنید. آیا تا به حال متوجه شده‌اید که هر گاه استرس دارید جوش می‌‌زنید؟ هنگامی‌که استرس دارید بدن به تولید کورتیزول و سایر هورمون‌ها می‌پردازد و باعث می‌شود پوست شما چرب باشد. سعی کنید از تمرین و تکنیک‌های کنترل استرس مانند تمرینات مخصوص تنفس، یوگا، و مدیتیشن بهره بگیرید. هر چقدر آرامش شما بیشتر باشد از سلامت پوست بهتری برخوردار خواهید بود. (۴)

 • به اندازه کافی آب بنوشید.
 • حداقل در طول هفته یک بار روبالشتی خود را بشویید.
 • قبل از خواب موهای خود را بشویید یا ببندید.
 • هر روز ۱۵ دقیقه قبل از خروج از منزل از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

 مراقبت‌های لازم قبل از استفاده از محصولات آرایشی و پوستی جدید.

 از روش‌های مراقبتی ساده و اساسی برای حفظ سلامت پوست تان استفاده کنید و منتظر واکنش پوست خود بمانید. در شرایطی که آرامش کافی دارید می‌توانید از محصولات دیگری مانند انواع ماسک، لایه بردار پوست، و سایر محصولات برای بهبود وضعیت سلامت پوست خود استفاده کنید. قبل از خرید هر گونه محصولی اول آن را روی پوست خود تست کنید اگر دچار حساسیت پوستی هستید این مسئله اهمیت بیشتری خواهد داشت. این مسئله به شما کمک می‌کند بتوانید واکنش‌های آلرژیک پوستی را شناسایی کنید. برای تست کردن یک محصول جدید به صورت زیر عمل کنید:

 • مقدار کمی از آن را روی نقاطی که پوست نازکی دارند مانند مچ دست یا ساعد خود بمالید.
 • حدود ۴۸ ساعت صبر کنید تا بتوانید هر گونه آلرژی احتمالی را مشاهده نمایید.
 • ۹۶ ساعت بعد مجدداً این ناحیه را بررسی کنید تا بتوانید هر گونه حساسیت احتمالی را تشخیص دهید.

 واکنش آلرژیک می‌‌تواند شامل التهاب، قرمزی، تاول کوچک، یا خارش پوستی باشد. در صورتی که این علائم روی پوست شما ایجاد شد موضع مورد نظر را با آب و شوینده مناسب بشویید. سپس یک محصول دیگر را امتحان کنید که با وضعیت و نوع پوست شما تناسب داشته باشد.

 از محصولات غیر متعارف استفاده نکنید 

محصولات-غیر-متعارف

 از محصولات غیر متعارف استفاده نکنید حتی اگر دیگران از آن استفاده کردند وضعیت پوست آنها به نظر شما مناسب است. گاهی برخی از افراد طی یک اقدام عجیب اقدام می‌‌کنند که از محصولاتی مانند آبلیمو و خمیر دندان برای رفع مشکلات پوستی مانند آکنه و لکه‌های تیره استفاده کرده‌اند. حتی ممکن است برخی از آنها از جوش شیرین برای رفع لکه‌های خود استفاده کرده باشند اما حقیقت این است که این ترکیبات در بلند مدت باعث بروز مشکلات متعدد برای پوست می‌شوند و معایب آنها بیشتر از مزایای آنها است زیرا به پوست آسیب جدی می‌‌رساند.

 آبلیمو 

 آبلیمو دارای اسید سیتریک است که خاصیت اسیدی آن بسیار زیاد است و می‌تواند باعث برطرف شدن لکه‌های تیره ناشی از قرار گرفتن در معرض افتاب شود اما می‌‌تواند باعث خشکی و التهاب پوست نیز گردد.

 جوش شیرین 

 جوش شیرین که PH آن هشت است پوست را تحت تاثیر خاصیت خود قرار می‌‌دهد و با کاهش مقدار بسیار زیادی از آب صورت باعث خشکی آن می‌شود.

 سیر خام 

 استفاده از سیر خام می‌‌تواند باعث بروز آلرژی پوست، اگزما، التهاب پوستی، و تاول شود.

 خمیر دندان 

 ترکیبات موجود در خمیر دندان می‌تواند باعث از بین رفتن میکروب‌ها و جذب چربی شود اما متعاقبا باعث خشکی و التهاب پوست خواهند شد.

 شکر 

 استفاده از شکر به عنوان لایه بردار می‌‌تواند به پوست صورت شما آسیب برساند.

 ویتامینE

 استعمال موضعی این ویتامین می‌تواند باعث التهاب پوست شود و هیچ مدرکی دال بر بهبود بافت اسکار پس از استعمال آن وجود ندارد. استفاده از این ترکیبات می‌تواند کاملاً مقرون به صرفه باشد اما برای پوست شما طراحی نشده است، حتی اگر به سرعت شاهد عوارض جانبی حاصل از مصرف آنها نباشید باعث بروز آسیب و عوارض متعدد در آینده خواهند شد بنابراین بهتر است از محصولاتی استفاده کنید که بر اساس شرایط پوست شما طراحی شده است. قبل از استفاده از هر یک از این محصولات با پزشک متخصص پوست مشورت کنید.

 چه موقع باید به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید؟ 


پزشک

 در صورتی که مشکلات پوستی شما پس از استفاده از محصولات موجود در بازار بهبود نیافت باید به پزشک مراجعه کنید. درمان بافت اسکار آکنه شدید یا سایر مشکلات پوستی به مصرف آنتی بیوتیک، قرص ضد بارداری، یا رتینول موضعی نیاز دارد. پزشک پوست شما را به لحاظ وجود کیست عمقی پوست یا لکه‌های آکنه که زیر پوست گیر افتاده‌اند بررسی می‌‌کند. به خاطر داشته باشید که نوع پوست شما می‌‌تواند میزان اثرگذاری داروها را مشخص کند. استفاده از محصولات نامناسب حتی محصولات طبیعی می‌‌تواند به پوست آسیب شما برساند، باعث بروز قرمزی پوست شود، و حتی تا میزان آسیب دیدگی آن را بدتر نماید. بنابراین بهترین کار این است که نوع پوست خود را بشناسید و مراقبت‌های روزانه از آن را بر اساس این شرایط انجام دهید همچنین می‌توانید ترکیبات موجود در یک محصول را یادداشت کنید تا ببینید آیا مصرف آن باعث بروز واکنش آلرژیک پوست شده است یا خیر. (۳)

حتما بخوانید: درمان آفتاب سوختگی

 بهترین ترکیبات برای مراقبت طبیعی از پوست چیست؟ 


مراقبت-طبیعی

 محصولات طبیعی متعددی برای مراقبت از پوست وجود دارد که مزایای حاصل از آنها باعث درخشندگی و زیبایی حیرت آور صورت می‌شود. استفاده از ترکیبات فرآوری نشده خوراکی و قرار دادن آنها روی پوست از قبیل محصولاتی که برای پخت و پز از آنها استفاده می‌کنید می‌تواند به زیباتر شدن پوست شما کمک شایانی نماید. حتی اگر پوست شما بسیار حساس است و در گذشته گرفتار مشکلات متعدد پوستی بوده‌اید می‌‌توانید به راحتی از این ترکیبات استفاده کنید.

 از روغن نارگیل استفاده کنید 

 روغن نارگیل یکی از ترکیبات عالی برای سلامت و شادابی پوست است، برخی از مزایای آن عبارتند از؛؟: تقویت بافت زیرین پوست، برطرف کردن سلول‌های مرده پوست، محافظت از پوست در برابر آفتاب سوختگی، دارا بودن ترکیبات ضد باکتریایی ضد ویروس، ضد قارچ، و آنتی اکسیدان.

 از روغن درخت چای استفاده کنید 

 روغن درخت چای به عنوان یک ضد التهاب طبیعی عمل می‌‌کند، حاوی ترکیبات ضد باکتریال، ضد قارچ، و ضد میکروبی است، ترکیبات مغذی و فعال زیستی آن باعث شده است که یکی از روغن‌های ضروری مراقبت از پوست تبدیل شود تحقیقات نشان داده است که در این روغن بیش از صد ترکیب شیمیایی و فعال هیدروکربن وجود دارد که می‌‌توانند از طریق هوا، منافذ پوست، و غشای مخاطی به ترمیم بدن به پردازند به همین دلیل روغن درخت چای یک بخش مهم در روند درمان خانگی آکنه محسوب می‌شود.

 از سرکه سیب استفاده کنید 

 سرکه سیب یک از محصولات بسیار عالی و ارزان قیمت برای مراقبت از پوست است برخی از مزایای این ترکیب ارزشمند عبارتند از: از بین بردن پاتوژن‌هایی نظیر باکتری، رفع مشکلات پوستی ناشی از اختلالات گوارشی، پاکسازی پوست ، پیشگیری از افزایش آکنه، دارا بودن خواص ضد قارچ. سرکه سیب دارای مقادیر بسیار زیادی از استیک اسید و برخی ویتامین‌های ضروری مانند پتاسیم و منیزیم است. خوردن آن به رفع سموم بدن کمک می‌‌کند زیرا میزان عملکرد کبد را افزایش می‌‌دهد و به تعادل باکتریهای دستگاه گوارش کمک می‌‌نماید.

 از عسل خام استفاده کنید 

 عسل خام یکی از بهترین منابع طبیعی از که حاوی مقادیر بسیار زیادی مواد مغذی، آنزیم، ویتامین، و اسیدهای ضروری برای پوست است. برخی از مزایای عسل خام عبارتند از: کاهش چین و چروک صورت، آبرسانی و حفظ رطوبت پوست، دارا بودن ترکیبات پاک کننده، افزایش سطح بهبود زخم، مبارزه با آلرژی یا راش پوستی، کمک به کاهش بافت اسکار. عسل خام به عسل گرما ندیده، پردازش نشده، و غیر پاستوریزه گفته می‌شود و با عسلی که در مغازه و فروشگاه وجود دارد تفاوت دارد. بنابراین عسل خام می‌‌تواند همه ترکیبات مغذی و ضروری که توسط گرما از بین نرفته است را در اختیار صورت قرار دهد.

 نحوه استفاده از عسل خام به چه صورت است؟ 

 عسل یکی از ترکیبات مراقبتی بسیار مناسب است که  به درمان آکنه کمک می‌کند می‌‌توان از آن در پاک کننده صورت حتی برای پوست‌های حساس و ترکیبی نیز استفاده کرد. نصف قاشق غذاخوری عسل را در دست خود بریزید تا کمی گرم شود سپس به آرامی روی صورت خود بمالید حدود ۱۰ دقیقه صبر کنید سپس آن را با آب گرم بشویید و صورت خود را خشک کنید. می‌توانید دو فنجان عسل را به آب وان اضافه کنید تا خشکی پوست بدن شما برطرف شود و ۱۵ دقیقه درون وان دراز بکشید سپس یک فنجان جوش شیرین را به آن اضافه نمایید و مجدداً ۱۵ دقیقه درون آن دراز بکشید.

 از نمک دریا استفاده کنید 

 نمک دریا حاوی مقادیر بسیار زیادی مواد مغذی و معدنی از قبیل منیزیم، کلسیم، سدیم، و پتاسیم که از آب دریا جذب شده است. تعداد زیادی از این مواد معدنی در سلول‌های پوست و درون بدن نیز وجود دارد به همین دلیل نمک دریا به تعادل پوست بازسازی و محافظت از آن کمک می‌کند.

 نحوه استفاده از نمک دریا به چه صورت است؟ 

 ۲ قاشق غذاخوری نمک دریا را با ۴ قاشق غذاخوری عسل خام ترکیب کنید و اسکراب خانگی بسازید سپس همه نقاط صورت خود را با آن بپوشانید و به آرامی ماساژ دهید و ۱۵ دقیقه صبر کنید و صورت خود را بشویید. می‌توانید به جای نمک دریا از شکر استفاده کنید و در طول هفته چندین بار از این ترکیب استفاده کنید و ضمن پیشگیری از بسته شدن منافذ پوست به ترمیم و بازسازی سلول‌های آن کمک نمایید.

 از آووکادو استفاده کنید 

 آووکادو یک میوه بسیار چرب است که با خواص آبرسانی بسیار عالی همراه می‌باشد. این میوه ارزشمند حاوی مقادیر زیادی ویتامین a, d, e است که می‌‌توانند به درون پوست نفوذ نمایند. آووکادو می‌تواند به بهبود آفتاب سوختگی پوست کمک کند، سطح تولید کلاژن را افزایش دهد، و به درمان لکه‌های حاصل از پیری بپردازد. استفاده موضعی از این میوه می‌‌تواند به کاهش التهاب پوست کمک نماید و خوردن آن نیز به رفع التهاب داخلی بدن کمک خواهد کرد.

در ادامه بخوانید: بهترین متخصص زیبایی

پاسخ دهید