www.Golldennet.com/گلدن نت
رفع غبغب با نخ، کرایولیپولیز، مزوتراپی، کربوکسی تراپی و لیپوساکشن – دکتر مهرداد مهام
سابسیژن : روشی برای درمان دائمی جای جوش، اسکار و جوانسازی پوست
آبان ۱۹, ۱۳۹۷
فرم دهی غیر جراحی بینی
فرم دهی غیرجراحی بینی(مدیکال رینوپلاستی)برای رفع قوزوافتادگی بینی
آذر ۶, ۱۳۹۷

رفع غبغب با نخ، کرایولیپولیز، مزوتراپی، کربوکسی تراپی و لیپوساکشن

رفع غبغب

غبغب به ناحیه‌ای گفته می‌شود که زیر چانه و دور خط فک قرار دارد. اگرچه مقداری از چربی غبغب چانه در اثر کاهش وزن از بین می‌رود، اما غبغب در بسیاری از موارد ژنتیکی یا ارثی است و کاهش وزن تاثیری بر رفع آن ندارد

جمع شدن چربی زیر چانه موجب می‌شود که انحناء ظریف خط فک دیده نشود و در نتیجه زیبایی صورت خدشه‌دار شود.لیفت بانخ، مزوتراپی، کرایولیپولیز،از جمله روش های جراحی و غیر جراحی برای رفع غبغب است

علل شایع ایجاد غبغب


  • چاقی: چاقی شایع‌ترین دلیل ایجاد غبغب است. چاقی به معنای انباشته شدن چربی اضافی در بدن است. بافت چربی باید در نقطه‌ای از بدن ذخیره شود که چانه یکی از آنها است. همان طور که چربی زیر پوست زیر چانه جمع می‌شود، چروکی ایجاد می‌شود که اصطلاحاً غبغب گفته می‌شو
  • ژنتیک: چنانچه ژنتیک علت ایجاد غبغب باشد، چه چاق باشید، چه لاغر با غبغب مواجه خواهید شد. اگر سابقه‌ی داشتن غبغب در خانواده‌تان وجود داشته باشد، احتمالاً شما هم دیر با زود با غبغب گردن روبرو خواهید شد. چون ژنتیک بر این موضوع که بدن چربی اضافی را کجا می‌فرستد و ذخیره می‌کند، اثر می‌گذارد. هر ساله روش‌های جدید و پیشرفته‌تری برای زیباسازی گردن و چانه ابداع می‌شود، بنابراین با بهره‌گیری از این روش‌ها می‌توانید گردن و چانه‌ای خوش‌تراش پیدا کنید و اثر ژنتیک را از بین برید.
  • ضعف عضلات: هرچند ضعف عضلانی یکی از علل شایع غبغب نیست، اما اگر هیچگاه حرکات کششی یا تقویتی گردن را انجام دهید، باید انتظار غبغب درآوردن را داشته باشید. چانه در اثر ورزش نکردن شل و آویزان می‌شود.
  • بالا رفتن سن: ورزش و تغذیه همواره نمی‌تواند از غبغب درآوردن جلوگیری کند، چون غبغب گاهی اوقات پی‌آمد گریزناپذیر بالا رفتن سن است. هرچه سن بالاتر می‌رود، پوست شل‌تر می‌شود و چین و چروک‌های بیشتری روی آن خودنمایی می‌کند.

در ادامه بخوانید: عوامل موثر در چاقی ناحیه شکم

روش های غیر جراحی رفع غبغب


انواع روش های رفع غبغب عبارتند از:

رفع غبغب با نخ

لیفت با نخ فقط برای بالا کشیدن پوست یا فرمدهی به بینی کاربرد ندارد. از آنجایی که نتایج این درمان زیبایی غیرجراحی آنی است، به سرعت در حال تبدیل شدن به روشی محبوب برای درمان فوری غبغب است. متخصص زیبایی نخ‌های جراحی قابل جذب بسیار ظریفی را زیر چانه قرار می‌دهد تا بر چربی‌های سابمنتال زیر چانه اثر بگذارد.

مراحل درمان غبغب به روش لیفت با نخ

• متخصص کرم بیحسی را از حداقل ۲۰ دقیقه قبل از درمان روی ناحیه غبغب میزند.

• بی‌حسی موضعی در نقاط مورد نظر غبغب تزریق می‌شود تا درد به حداقل برسد.

• نقاط ورود نخ علامت‌گذاری میشود.

• متخصص نقطه ورود کوچکی را با سوزنی ظریف ایجاد می‌کند و نخ را وارد غبغب میکند. سپس سوزن را خارج می‌کند.

• متخصص نخ‌ها را از درون غبغب عبور میدهد و سر نخ را در نهایت می‌برد.

عوارض جانبی و خطرات احتمالی لیفت با نخ

خطرها و عوارض احتمالی لیفت با نخ جزئی و معمولاً موقتی است. چون سوزن‌های مورد استفاده در لیفت با نخ مخصوص است و آسیب بسیار کمی را وارد میکند، احتمال ایجاد کبودی و هماتوم بسیار پایین است، هرچند خطر این عوارض هیچگاه به طور کامل از بین نمیرود. لیفت با نخ نیز مانند هر عمل جراحی دیگری با احتمال عفونت همراه است، البته چنانچه عمل در محیط کاملاً بهداشتی و استریل انجام شود و بیمار آنتی بیوتیک دریافت کند، احتمال عفونت به حداقل میرسد. ممکن است بیماران در محل قرارگیری نخ‌ها دچار درد شوند، اما این درد موقتی است و بعد از چند روز آرام می‌شود. چین‌های کوچکی که روی سطح پوست دیده می‌شود، با ماساژ دادن ملایم در دو هفته بعد از عمل از بین میرود. کبودی احتمالی نیز ظرف چند روز کاملاً محو می‌شود.

مزوتراپی برای رفع غبغب

مزوتراپی برای رفع غبغب

احتمالاً هیجان انگیزترین و موثرترین دستاورد مزوتراپی برای درمان غبغب، کیبلا (سدیم دی اکسی کولات یا ATX-101) است. کیبلا دارویی است که چربی را حل میکند. کیبلا در فواصل تقریبی یک سانتیمتری مستقیماً در چانه تزریق میشود؛ تعداد تزریق‌ها به بزرگی غبغب بستگی دارد. اکثر افراد باید ۶ ـ ۲ جلسه درمان انجام دهند تا به نتیجه دلخواه برسند. اثر درمان فقط دو هفته بعد از تزریق کیبلا در غبغب مشخص میشود. گزارش‌ها نشان داده است که اثر تزریق کیبلا از جلسه دوم به بعد محسوس‌تر میشود. تزریق کیبلا در چربی سابمنتال دارای دو مزیت است:

از بین بردن سلول‌های چربی: کیبلا باعث حل شدن غشاء سلول‌های چربی میشود و به این ترتیب این سلول‌ها از بین می‌روند. سلول‌های چربی تخریب شده به تدریج و به طور طبیعی از بدن دفع می‌شوند.

تشکیل کلاژن جدید: تزریق کیبلا از طریق بازیابی سلول‌هایی به نام فیبروبلاست موجب القاء تولید کلاژن می‌شود.

عوارض جانبی مزوتراپی

ورم و کبودی محل تزریق از شایعترین عوارض جانبی مزوتراپی به شمار می‌آید. همچنین برخی بیماران دچار خارش در این نقاط میشوند که ظرف کمتر از یک روز برطرف میشود. کبودی در محل تزریق ایجاد میشود، برای رفع کبودی به بیماران توصیه میشود که کرم‌های مخصوصی را بر روی این نقاط استعمال کنند؛ در هرحال از مصرف خودسرانه این نوع کرم‌ها خودداری کنید، چون ممکن است باعث تحریک پوست شود. علاوه بر استفاده از کرم لازم است که تا چند روز بعد از مزوتراپی لباس‌های گشاد بپوشید و برای شروع کردن فعالیت‌های بدنی سنگین مانند تمرین با وزنه یا ورزش‌های قلبی ـ عروقی عجله نکنید. رعایت توصیه‌های پزشک برای رفع سریع کبودی ضروری است؛ لازم به ذکر است مادامی که کبودی فروکش نکرده است، نمی‌توانید درمان مزوتراپی را ادامه دهید. ورم نیز غالباً در نقطه تزریق به صورت توده‌های کوچک و برآمده‌ای مشاهده می‌شود که به لمس حساس نیست. این برآمدگی‌ها ظرف چند روز از بین میرود.

کرایولیپولیز برای رفع غبغب

کرایولیپولیز یا منجمد کردن چربی درمان غیرجراحی دیگری برای رفع غبغب است. سلول‌های چربی در دمای پایین یخ میزنند و بعد از نابود شدن به طور طبیعی از بدن دفع می‌شوند. کرایولیپولیز یک روش انجماد غیرتهاجمی موثر و ایمن است که سلول‌های چربی غبغب را از بین میبرد، اما کمترین آسیبی به پوست و بافت‌های اطراف نمیزند. سلول‌های چربی منجمد شده غبغب در نهایت به طور طبیعی از بدن دفع میشود. به علاوه چون سرما پوست غبغب را بی‌حس میکند، ناراحتی بیمار در طول درمان به حداقل میرسد. نتیجه درمان بعد از فقط یک یا دو جلسه کرایولیپولیز قابل مشاهده است. البته بیمارانی که غبغب بزرگتری دارند، برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید بیش از دو جلسه کرایولیپولیز انجام دهند.

عوارض جانبی کرایولیپولیز

عوارض جانبی شایع و آنی کرایولیپولیز عبارت است:
• قرمزی
• سفتی
• احساس ناراحتی و تحت فشار قرار گرفتن بافت بدن
• ورم جزئی
• حساسیت به لمس
• کبودی
• سوزش
• گزگز
• بیحسی
• حساسیت پوست
• درد خفیف تا متوسط
• گرفتگی عضلات
• خارش، به ویژه در چند روز نخست بعد از کرایولیپولیز
• اسهال که هنگام دفع سلولهای چربی مرده از بدن تجربه میشود.
• احساس درد و گرفتگی در گلو که گردن یا چانه را دربرمی‌گیرد.

رفع غبغب با لیپولیزر

لیپولیزر یا لیپولیز با لیزر یک روش لیزردرمانی کم تهاجمی و موثر برای از بین بردن چربی شل و افتاده و کشیدن پوست به شمار میآید. لیپولیز گردن، چانه و گونه‌ها را در فقط یک جلسه سرپایی جوان و محکم میکند.

مراحل رفع غبغب با لیپولیزر

• بیحسی موضعی اعمال میشود.
• متخصص برش بسیار کوچکی را در محل ورود فیبر نوری ایجاد میکند. این فیبر با چربی در تماس قرار میگیرد و آن را ذوب میکند.
• متخصص چربی ذوب شده را با کانولایی بسیار ظریف تخلیه میکند.
• سپس متخصص فیبر نوری را دوباره برای گرم کردن بافت و کشیدن و انقباض پوست وارد غبغب میکند.

خطرها و عوارض کرایولیپولیز

از شایعترین عوارض کرایولیپولیز میتوان به کبودی، عفونت، هماتوم و باقی ماندن جای زخم اشاره کرد. خونریزی، شوک و سوختگی پوست یا بافت‌های زیرین نیز از جمله عوارض کرایولیپولیز محسوب میشود که البته چندان شایع نیست.

کربوکسی تراپی برای رفع غبغب

کربوکسی تراپی به دو طریق که مکمل یکدیگرند، غبغب را از بین میبرد. دی اکسید کربن در روش اول سلول‌های چربی را به طور مکانیکی نابود میکند و در روش دوم اثر اتساع عروق دارد و موجب گشاد شدن مویرگ‌های موضع درمان میشود. پهنتر شدن رگها به این معنا است که جریان خون در ناحیه قوی‌تر و بیشتر میشود و در نتیجه اکسیژن‌رسانی بهبود می‌یابد. افزایش دریافت اکسیژن از آن رو مهم است که جریان اکسیژن قویتر میتواند مایع جمع شده بین سلولها را از بین ببرد. در نتیجه سلول‌های چربی کمتری در ناحیه درمان باقی میماند و بافت زیرپوستی نیز محکمتر میشود. کربوکسی تراپی درمانی غیرجراحی است. متخصص دی اکسید کربن (CO2) را با استفاده از سوزن بسیار کوچکی (با قطر ۰٫۳ میلیمتر) وارد بافت زیرپوستی میکند. دی اکسید کربن به راحتی در بافت‌های مجاور پخش میشود. تعداد جلسات درمان و فاصله بین آنها به بزرگی غبغب بستگی دارد. کربوکسی تراپی دو یا سه بار در هفته انجام میشود و هر جلسه فقط ۱۵ ـ ۱۰ دقیقه طول میکشد. بهبودی وضعیت پوست بعد از جلسه پنجم کاملاً محسوس خواهد بود. نتیجه درمان برای از بین رفتن غبغب بعد از ۱۰ ـ ۸ جلسه چشم‌گیر و رضایت‌بخش است.

عوارض احتمالی و خطرهای کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی درمانی تقریباً بدون درد است و بیماران سوزش، فشار یا ناراحتی مختصری را هنگام ورود گاز به بافت حس میکنند که شدت آن به موضع درمان بستگی دارد. پوست در صورت لزوم به طور موضعی بیحس میشود. عوارض جانبی کربوکسی تراپی شامل ورم جزئی، قرمزی، کبودی و درد محل تزریق میشود که بسته به محل درمان ۵ ـ ۱ روز دوام دارد. جای زخم به ندرت روی پوست باقی میماند.

رفع غبغب با روش جراحی لیپوساکشن


لیپوساکشن روشی جراحی برای حذف غبغب است.

آمادگی قبل از لیپوساکشن

نتایج مورد انتظار خود را در جلسه مشاوره با پزشک در میان بگذارید. پزشک پرونده پزشکی و فهرست داروهای مصرفی را در جلسه مشاوره بررسی میکند؛ تمام داروهای مصرفی فعلی خود، شامل مکمل‌ها و داروهای گیاهی را به پزشک معالجتان اطلاع دهید. پزشک توصیه میکند که مصرف بعضی داروها، مانند داروهای رقیق کننده خون یا داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب (NSAIDs) را از حداقل دو هفته قبل از جراحی قطع کنید. چنانچه قرار باشد که فقط مقدار کمی چربی تخلیه شود، جراحی را میتوان در مطب انجام داد. اما اگر حجم چربی که باید تخلیه شود، بالا باشد یا اگر لازم باشد که عمل دیگری همزمان با لیپوساکشن انجام شود، جراحی در بیمارستان انجام میشود و بیمار یک شب بستری میشود. در هر دو حالت باید هماهنگی‌های لازم را انجام دهید تا یکی از نزدیکان شما را بعد از عمل به خانه برساند.

روش انجام جراحی لیپوساکشن

لیپوساکشن گردن تحت بیحسی موضعی/ بیهوشی عمومی انجام میشود. جراح برشهای کوچکی را پشت گوش و داخل چین طبیعی زیر چانه ایجاد میکند و با استفاده کانولایی کوچک (لوله) سلول‌های چربی اضافی را با الگویی دقیق و با اعمال مکشی حساس تخلیه میکند تا گردن خوشتراش و زیبا شود و غبغب از بین برود. چنانچه بیمار تمایل داشته باشد، سلول‌های چربی تخلیه شده از گردن را میتوان جداسازی و خالص کرد و در بخشی از صورت، مانند خط خنده، لب یا گونه تزریق کرد که نیاز به جوانسازی و برجسته‌سازی دارد. این عمل به تزریق چربی یا لیفت صورت با سلول‌های بنیادی موسوم است. لیپوساکشن گردن معمولاً ۳۰ دقیقه زمان میبرد. چنانچه لیپوساکشن گردن در کنار عمل‌های دیگری مانند جراحی پروتز چانه یا کشیدن عضلات گردن انجام شود، عمل یک تا دو ساعت طول میکشد.

دوران بهبود و مراقبت‌های بعد از لیپوساکشن

پانسمانی بعد از جراحی لیپوساکشن گردن بسته میشود که فشار ملایمی را به موضع درمان وارد میکند و صبح روز بعد باز میشود. بخیه‌ها بعد از ۷ ـ ۵ روز کشیده میشود. دوران بهبود لیپوساکشن گردن چند روز تا دو هفته طول میکشد. کبودی یکی از عوارض شایع بعد از لیپوساکشن است، البته تمام بیماران با کبودی روبرو نمی‌شوند. این کبودی را میتوان با آرایش پوشاند. اکثر فعالیت‌های روزمره را میتوان چند روز بعد از جراحی از سر گرفت. فعالیت‌های بدنی سنگین از جمله ورزش کردن باید سه هفته به تعویق انداخته شود.

عوارض جانبی لیپوساکشن

خطرها و عوارض جانبی لیپوساکشن عبارت است از:

• عوارض مربوط به بی‌حسی/ بیهوشی
• کبودی
• تغییر حسی پوست که ممکن است درازمدت باشد.
• اسیب دیدن ساختارهای عمقیتر مانند عصب، رگ و عضله
• ترومبوز وریدهای عمقی و ناراحتی‌های قلبی و ریوی
• جمع شدن مایع
• عفونت
• عدم تقارن یا نامنظم شدن خطوط و انحناهای فک و چانه
• نیاز به انجام جراحی ثانویه و ترمیمی
• ورم درازمدت
• به خوبی التیام نیافتن زخم

دیدگاهتان را بنویسید