www.Golldennet.com/گلدن نت
میکرودرم آبریژن روشی برای بازسازی و جوانسازی پوست و رفع جای جوش – دکتر مهرداد مهام
رفع جوش پوستی(قرمز،سرسیاه و زیر پوستی) با دارو، فتوتراپی و تزریق
مهر ۲۱, ۱۳۹۷
رفع تاتو و خالکوبی با لیزر، درم آبریژن، جراحی
مهر ۲۳, ۱۳۹۷

میکرودرم آبریژن روشی برای بازسازی و جوانسازی پوست و رفع جای جوش

داشتن پوستی صاف و درخشان آرزوی هر فردی است، اما بسیاری از عارضه‌های پوستی در کنار گذر عمر، زیبایی پوست را خدشه‌دار می‌سازد. لکه‌های پیری، لکه‌های تیره روی پوست و بزرگ شدن منافذ پوستی نیز عارضه‌هایی هستند که به مرور زمان ایجاد می‌شوند. میکرودرم آبریژن به صاف شدن چین و چروک و خطوط ریز روی پوست و رفع منافذ بزرگ پوستی کمک می‌کند و پوستی صاف‌تر با رنگ یکنواخت‌تر را ایجاد می‌کند که لکه‌های پیری روی آن به مرور محو می‌شود. میکرودرم ابریژن درمان مطمئنی است که سودمندی آن در زیباسازی و جوانسازی پوست اثبات شده است.

تاریخچه استفاده از میکرودرم آبریژن


میکرودرم آبریژن درمانی زیبایی است که با هدف برداشتن لایه سطحی پوست انجام می‌شود. متخصصین پوست ایتالیایی میکرودرم آبریژن را در سال ۱۹۸۵ ابداع کردند، این روش حدوداً ده سال بعد به ایالات متحده نیز راه یافت. عمل لایه‌برداری سطحی پوست به منظور زیباسازی و ارتقاء سلامت پوست نخستین بار در مصر باستان انجام شد، پزشکان مصری جای زخم و جای جوش را با سنباده صاف می‌کردند. درم ابریژن در اوایل قرن بیستم میلادی برای پاکسازی پوست ابداع شد، در ابتدا چرخ با دست چرخانده می‌شد، اما بعدها برسی برقی در دهه ۱۹۵۰اختراع شد pharmacieinde.com.

این برس لایه سطحی پوست را برمی‌داشت، اما عوارضی جانبی مانند درد، جای زخم و عفونت را نیز به بیمار تحمیل می‌کرد. بیمار باید قبل از عمل بیهوش می‌شد و دوران بهبودی چند هفته‌ای را تحمل می‌کرد. اشخاصی که درمان را انجام می‌دادند، نیز ممکن بود در اثر تماس با ذرات پوستی جدا شده دچار عفونت شوند. نخستین دستگاه میکرودرم ابریژن در سال ۱۹۸۵ در ایتالیا ابداع شد. این دستگاه سلول‌های پوستی ساییده شده را جمع می‌کرد تا به این ترتیب کارکنان در معرض خطر عفونت قرار نگیرند. ذرات بسیار ریز کریستالی در روش میکرودرم ابریژن با کریستال روی پوست پاشیده می‌شد تا سلول‌های پوستی مرده را از سطح پوست پاک کند. در روش جدیدتر از الماس استفاده می‌شود، سری الماس دستگاه که به یک وسیله قلم مانند متصل است، مستقیماً روی پوست کشیده می‌شود تا لایه‌برداری انجام شود.

مزایای میکرودرم ابریژن


میکرودرم آبریژن به جز پاک کردن سلول‌های مرده پوستی، مزایای دیگری نیز دارد:

 • بهبود گردش خون و گردش لنفاوی: میکرودرم آبریژن با بهبود گردش خون و گردش لنفاوی در عمق پوست، سلامت آن را ارتقاء می‌دهد. بهبود جریان خون به این معنا است که اکسیژن و مواد مغذی بیشتری در اختیار سلول‌ها قرار می‌گیرد. در نتیجه فرایندهای سلولی بهبود می‌یابد و خاصیت ارتجاعی پوست بیشتر می‌شود.
 • افزایش تاثیرگذاری فراورده‌های مراقبت از پوست: میکرودرم ابریژن با بهبود گردش خون و گردش لنفاوی و زدودن سلول‌های پوستی مرده، باعث افزایش جذب ۵۰ درصدی فراورده‌های مراقبت از پوست می‌شود. بنابراین اگر در حال درمان جوش باشید، پوست بعد از میکرودرم آبریژن واکنش بهتری به فراورده‌ها نشان خواهد داد و نتیجه بهتری از درمان به دست خواهد آمد.
 • بهبود اندازه منافذ پوستی و ارتقاء سلامت پوست: میکرودرم آبریژن نه تنها منافذ پوستی را باز می‌کند، بلکه آنها را کوچکتر نیز می‌کند. منافذ پوستی تحت تاثیر عامل‌های خارجی مانند کوتاهی در رعایت بهداشت، التهاب یا در نتیجه انسداد بزرگ می‌شود. میکرودرم آبریژن انسداد را رفع می‌کند و با بهبود گردش خون و گردش لنفاوی پوست، التهاب را کاهش می‌دهد و بهداشت طبیعی پوست را بهبود می‌دهد.
 • ایمنی: بسیاری از متقاضیان زیباسازی پوست، میکرودرم آبریژن را به روش‌های درمان دیگری مانند لیزردرمانی و لایه برداری با مواد شیمیایی ترجیح می‌دهند، چرا که میکرودرم آبریژن ایمن‌تر است و در عین حال نتایج بهتری را به دست می‌دهد. میکرودرم آبریژن یکی از ایمن‌ترین درمان‌های زیبایی است که به مصرف دارو یا استراحت نیازی ندارد. واقعیت این است که حتی می‌توانید میکرودرم آبریژن را در خانه انجام دهید.
 • کاربردهای متنوع: میکرودرم آبریژن برای درمان عارضه‌های پوستی مختلفی مانند جوش، جای جوش، لکه‌های پیری، بدرنگی پوست، خطوط ریز روی پوست، هیپرپیگمانتاسیون و چین و چروک به کار برده می‌شود.

موارد استفاده از میکرودرم آبریژن


میکرودرم ابریژن برای درمان عارضه‌های زیر کاربرد دارد:

 • آفتاب سوختگی
 • جای جوش و جای زخم سطحی
 • یکنواخت نبودن رنگ پوست
 • هیپرپیگمانتاسیون (لکه‌های تیره)
 • خطوط دور چشم یا خطوط پنجه کلاغی
 • جوش
 • جای زخم
 • چین و چروک و خطوط ریز
 • لکه‌های سفید روی پوست
 • لکه‌های پیری
 • بدرنگ شدن پوست
 • ملاسما
 • ترک‌های پوستی
 • رفع جای جوش سطحی
 • لایه برداری سلول‌های پوستی مرده
 • جوانسازی پوست

در ادامه بخوانید: لیفت صورت

متقاضی ایده‌آل درمان میکرودرم آبریژن


تقریباً تمام افرادی که در بازه سنی ۸۰ ـ ۲۰ سال قرار دارند، می‌توانند از این درمان بهره بگیرند. بااین حال سن بالا، استعمال دخانیات و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب شدید آسیب شدیدی را به پوست می‌زند که با میکرودرم ابریژن قابل جبران نیست. میکرودرم ابریژن تاحدی خاصیت بازسازی کننده و ترمیمی دارد و سلامت پوست را بهتر می‌کند، اما در اصل یک روش نگهداری است.

میکرودرم آبریژن در شرایط زیر توصیه نمی‌شود:

 • ابتلا به دیابت فعال، کنترل نشده یا شکننده
 • وجود زگیل‌ها، علامت‌ها یا خال‌های برآمده روی پوست
 • آکنه فعال یا ضایعه‌های پوستی تشخیص داده نشده، ضایعه‌های ویروسی و تبخال
 • اگزما و درماتیت سبورئیک
 • روزاسه شدید یا رگ‌های عنکبوتی صورت (تلانژکتازی)
 • تاتو
 • مصرف رقیق کننده‌های خون مانند آسپرین و کومادین
 • سرطان پوست و بیماری‌های خودایمنی
 • ویتیلیگو (پیسی یا برص)
 • عفونت سینوس
 • مصرف درازمدت پردنیزون یا کورتیزون
 • آفتاب سوختگی پوست

آمادگی قبل از میکرودرم ابریژن


قبل از درمان لازم است که جلسه مشاوره برای بررسی اهداف، خطرات و مزایای درمان برگزار شود. متخصص توصیه‌های مربوط به آمادگی قبل از درمان و  مراقبت بعد از آن را به بیمار ارائه می‌دهد و احتمالاً عکس‌های “قبل” از عمل را برای مقایسه با نتایج بعد از درمان می‌گیرد.

درمان میکرودرم ابریژن چگونه انجام می‌شود؟


میکرودرم ابریژن با کشیدن سری الماسی یا کریستالی روی پوست انجام می‌شود یا این که کریستال‌های بسیار ریزی تحت فشار بالا روی سطح پوست پاشیده می‌شود تا پوست جوان‌تر و شاداب‌تر شود. این کار لایه سطحی پوست را با ملایمت و در عین حال به طور موثر برمی‌دارد تا ناخالصی‌ها و لایه پوست مرده زدوده شود. همزمان دستگاه مکش داخلی سلول‌های پوستی مرده و ناخالصی‌ها را از روی پوست جمع می‌کند تا پوستی شفاف‌تر و روشن‌تر نمایان شود.  میکرودرم آبریژن درمانی غیرتهاجمی است و  به مصرف دارو یا بی‌حسی نیاز ندارد. در درمان میکرودرم آبریژن از مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود، مگر آن که متخصص لازم بداند که بعد از درمان از فراورده‌های مراقبت از پوست استفاده شود.

دستگاه میکرودرم ابریژن چگونه کار می‌کند؟


دستگاه میکرودرم آبریژن دو کارکرد دارد؛ نخست این که دستگاه لایه‌برداری ملایمی را انجام می‌دهد. این کار به روش‌های مختلفی انجام می‌شود؛ بعضی دستگاه‌ها جریان با فشار بالایی از کریستال‌های بسیار ریز را روی پوست می‌پاشند. این کریستال‌ها از مواد مختلفی تهیه می‌شوند که رایج‌ترین آنها اکسید آلومینیوم است، البته از موادی مانند اکسید منیزیم، کلرید سدیم و حتی الماس نیز برای ساخت کریستال‌ها استفاده می‌شود. روش دیگری که بیشتر در دستگاه‌های خانگی به کار برده می‌شود، با سری الماس انجام می‌شود، در این حالت دستگاهی قلم مانند با سر الماس روی پوست کشیده می‌شود. سری دستگاه یکپارچه و جامد است و هیچ کریستالی به اطراف پاشیده نمی‌شود، بنابراین تمیز کردن بعد از لایه‌برداری آسان‌تر است. الماس غالباً برای لایه‌برداری سطحی به کار برده می‌شود، البته مواد معدنی دیگری نیز برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرند. کارکرد دوم دستگاه میکرودرم آبریژن این است که سلول‌های مرده پوستی‌ای را از روی پوست پاک کند که کریستال‌ها از روی پوست جدا کرده‌اند. این کار با سیستم مکش داخلی انجام می‌شود. فشار مکش را در اکثر دستگاه‌های میکرودرم آبریژن می‌توانید متناسب با حساسیت پوست تنظیم کنید. بعضی دستگاه‌ها کارکرد سومی نیز دارند که عبارت است از استعمال فراورده‌های مراقبت از پوست، این فراورده‌ها اثر میکرودرم آبریژن را تکمیل می‌کنند و نتیجه بهتری را ارائه می‌دهند.

حتما بخوانید: لایه برداری شیمیایی

دوران بهبود و مراقبت‌های بعد از میکرودرم ابریژن


پوست بعد از میکرودرم آبریژن صورتی و خشک می‌شود و بیمار مانند حالت سوختگی با آفتاب یا باد، حس می‌کند که پوستش کشیده می‌شود. البته این عوارض موقتی است و ظرف ۲۴ ساعت برطرف می‌شود. بعد از درمان از مرطوب کننده استفاده کنید. مصرف بعضی لوازم آرایشی به مدت حداقل ۲۴ ساعت بعد از درمان ممنوع است. مرطوب کننده و ضدآفتاب را فراموش نکنید. سعی کنید تا چند روز بعد از درمان در معرض آفتاب قرار نگیرید.

خطرها و عوارض جانبی میکرودرم ابریژن


ناراحتی‌ها و عوارض بعد از میکرودرم آبریژن معمولاً زودگذر است و شامل قرمزی و ورمی می‌شود که ظرف چند ساعت برطرف می‌شود. سپس پوست به مدت چند روز خشک و پوسته پوسته می‌شود. دیگر عوارض جانبی میکرودرم آبریژن عبارت است از:

 • کبودی: این کبودی نتیجه مکش است و چند روز دوام دارد.
 • پوست بعد از درمان به آفتاب حساس‌تر می‌شود. بنابراین حتماً بلافاصله بعد از درمان از ضدآفتاب استفاده کنید.
 • چنانچه در طول درمان از چشم‌ها محافظت نشود، ممکن است پاشش کریستال‌ها چشم‌ها را تحریک کند.

سوالات رایج


روش‌های مختلفی مانند آی پی ال (جوانسازی با نور)، لایه‌برداری در قدرت‌های مختلف، بازسازی با لیزر و جراحی لیفت صورت برای جوانسازی پوست وجود دارد که متخصص بهترین روش را با توجه به وضعیت پوست توصیه می‌کند. همچنین لازم است که سیگار را ترک کنید، به طور مرتب از کرم ضدچروک و مواد آرایشی دارویی استفاده کنید و ضدآفتاب را فراموش نکنید.

چنانچه درمان به روش  صحیح انجام شود، اصلاً دردناک نیست.

هر ناحیه‌ای از بدن را می‌توان با میکرودرم ابریژن درمان کرد، هرچند درمان صورت، گردن، قفسه سینه و دست متداول‌تر است.

نتایج میکرودرم آبریژن به مرور زمان بهتر می‌شود. اگرچه درخشندگی و بافت پوست بعد از یک جلسه محسوس است، بهبودی‌های مشخص‌تر، مانند رفع هیپرپیگمانتاسیون، جوش و خطوط ریز پوستی معمولاً به شش جلسه درمان، در فواصل دو تا سه هفته‌ای نیاز دارد. برای حفظ نتایج لازم است که درمان بعد از اتمام دوره اولیه هر ۶ ـ ۴ هفته یک بار تکرار شود.

هر جلسه درمان معمولاً ۴۵ دقیقه زمان می‌برد.

هزینه میکرودرم آبریژن برای تمام بیماران یکسان نیست و به تجربه و مهارت متخصص، نوع درمان میکرودرم آبریژن، زمان و گستردگی درمان و موقعیت جغرافیایی کلینیک بستگی دارد.

مزیت شاخص میکرودرم ابریژن این است که نتایج دیگر درمان‌های جوانسازی پوست را به نحو قابل توجهی بهبود می‌دهد. میکرودرم آبریژن درمانی ایده‌آل است که با توجه به مشکلات پوستی، ترکیبی فوق‌العاده را در کنار درمان‌های لایه‌برداری و تخصصی پوست به دست می‌دهد.

حتما بخوانید: تزریق چربی

پاسخ دهید