www.Golldennet.com/گلدن نت
فرم دهی غیرجراحی بینی(مدیکال رینوپلاستی)برای رفع قوزوافتادگی بینی – دکتر مهرداد مهام
رفع غبغب
رفع غبغب با نخ، کرایولیپولیز، مزوتراپی، کربوکسی تراپی و لیپوساکشن
آبان ۲۸, ۱۳۹۷
مزوژل
مزوژل برای جوانسازی و رفع چین و چروک و جای جوش صورت
آذر ۱۴, ۱۳۹۷

فرم دهی غیرجراحی بینی(مدیکال رینوپلاستی)برای رفع قوزوافتادگی بینی

فرم دهی غیر جراحی بینی

اگر فکر می‌کنید، بینی زیبایی ندارید، احتمالاً وقتی در آئینه به چهره‌تان نگاه می‌کنید، نخستین چیزی که می‌بینید، دقیقاً همان بینی‌ای است که دوستش ندارید. حتی بدتر از این ممکن است این بینی بدشکل تنها بخشی از صورتتان باشد که توجه همه را به خود جلب می‌کند. این افکار اعتماد به نفس‌تان را به شدت تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

اگر شما از ظاهر بینی خود ناراضی هستید و تمایلی به انجام جراحی بینی ندارید، خوشبختانه امروزه روش های غیر جراحی وجود دارد که می تواند در زمانی کوتاه معایب بینی را برطرف کند.

فواید فرم دهی غیر جراحی بینی


مزایای فرمدهی غیرجراحی بینی عبارت است از:
-عدم نیاز به ایجاد برش و بخیه زد
– از بین رفتن خطر بروز عوارض جراحی
– به دنبال نداشتن دوران بهبود طولانی مدت
– آنی بودن نتایج
-بعد از فرمدهی بدون جراحی بینی نیازی به استراحت کردن ندارید و میتوانید بلافاصله در محل کار حاضر شوید یا فعالیتهای روزمره تان را ادامه دهید. قرمزی یا کبودی محل تزریق نیز معمولاً به سرعت برطرف میشود و در مدتی که وجود دارد نیز میتوانید آن را با آرایش بپوشانید.
– ماندگاری بالاتر از یک سال نتایج
– اقتصادی تر بودن نسبت به عمل جراحی بینی
-فرمدهی غیرجراحی بینی را میتوانید به تنهایی یا در قالب بخشی از طرح جامع غیرجراحی زیبایی صورت انجام دهید.

تاریخچه فرمدهی غیرجراحی بینی


فرمدهی بینی بدون جراحی نخستین بار در نیویورک در قرن نوزدهم انجام شد، در آن زمان از پارافین مایع برای اصلاح بدشکلی بینی زینی شکل استفاده شود، هرچند این روش مفید نبود و به بیمار آسیب زد. فرمدهی غیرجراحی بینی به لطف استفاده از مواد جدیدتری مانند سیلیکون و کلاژن گاوی در دهه ۱۹۶۰ به موفقیت بیشتری دست یافت. پزشکان آسیایی، به ویژه کره جنوبی تلاش کردند تا با بهره گیری از رینوپلاستی کمتهاجمی و غیرجراحی نیاز روزافزون بیماران خود برای داشتن بینی هایی با شکل غربی تر را برآورده کنند. در بعضی کلینیک ها، به ویژه در ایالات متحده از این روش فرمدهی غیرجراحی بینی با اصطلاح “رینوپلاستی مایع”  یاد میشود. مرحله بعدی عمل Hiko یا لیفت بینی با نخ بود که ۱۵ سال پیش در سئول ابداع شد. Hiko به معنای بینی بالا کشیده است. در این روش از نخ پلی دی اکسانون (PDO)  برای بالاتر بردن و صافتر کردن پل بینی، نوک تیزتر کردن نیمرخ بینی و بهبود حالت نوک بینی استفاده میشود. لیفت با نخ نسبت به تزریق ژل از مزایای مهمی برخوردار است، چرا که نخ برخلاف ژل جابجا نمیشود و بینی را ناخواسته پهن نمیکند. به علاوه تزریق ژل در بینی عوارضی مانند گرفتگی یا فشردگی رگ ها را به دنبال دارد که شکل بینی را تغییر میدهد یا حتی موجب از بین رفتن و نکروز پوست میشود. این عوارض در عمل لیفت با نخ به حداقل میرسد، چون ماهیت نخ به گونه ای است که نمی توان آن را در رگ تزریق کرد و نخ از محل جایگذاری اولیه حرکت نمیکند.

ویژگی های بینی ایده آل


روش های مختلفی برای ارزیابی شکل و متناسب بودن بینی نسبت به دیگر اجزاء صورت وجود دارد.

نمای روبرو (تمام رخ)

برای بررسی تناسب بینی از روبرو و به صورت تمام رخ باید صورت را به پنج بخش مساوی تقسیم کنید. پهنای بینی باید یک پنجم صورت باشد. اگر بینی با پهنایی معادل یک پنجم صورت در وسط صورت قرار گرفته باشد، بینی اندازه مناسبی دارد. معیار دیگر این است که پهنای بینی را بررسی کنید. دو خط فرضی عمودی را از گوشه های داخلی چشم بکشید. پهنای بینی باید بین این دو خط قرار بگیرد.

نما از پهلو (نیمرخ)

• بلندی بینی باید مساوی پهنای آن از نیمرخ باشد. منظور از بلندی بینی فاصله بین نوک بینی و صورت است.
• اگر در حالت نیمرخ، خطی فرضی را از نوک بینی رو به پایین و خط دیگری را از نوک بینی به سمت صورت بکشید، زاویه تشکیل شده باید بین ۴۵ ـ ۳۰ درجه باشد.
• زاویه ای که بینی با صورت درست میکند، باید بین ۴۰ ـ ۳۰ درجه باشد. زاویه مربوط به بینی ایده آل تقریباً ۳۶ درجه است.
• زاویه بین لب و بینی باید برای زنان بین ۱۰۵ ـ ۹۵ درجه و برای مردان ۹۵ ـ ۹۰ درجه باشد.
• زاویه بین بینی و پیشانی باید ۱۳۵ ـ ۱۱۵ درجه باشد.

نمای نزدیکتر

اگر از این زاویه به بینی نگاه کنید، بینی باید شبیه یک مثلث باشد. اگر ارتفاع این مثلث به سه قسمت مساوی تقسیم شود، وستیبول بینی باید دو سوم ابتدایی را تشکیل دهد.

تیغه بینی

اگر خطی فرضی را از ریشه بینی تا نوک بینی بکشید، این خط در زنان باید ۲ میلیمتر با تیغه بینی فاصله داشته باشد و در مردان منطبق بر سپتوم بینی باشد.

فرم دهی غیر جراحی بینی در رفع کدام معایب بینی استفاده می شود؟


رینوپلاستی بدون جراحی برای رفع معایب زیر کاربرد دارد:

• افتادگی نوک بینی
• باریک بودن بینی
• متقارن نبودن شکل بینی
• وجود قوز مشخص روی پل بینی
• بینی نوک تیزی که باید صافتر شود تا ظاهر قابل قبولی پیدا کند.
• وجود فرورفتگیهای ناخوشایند روی ساختار بینی

کاندیدای ایده آل فرم دهی غیرجراحی بینی


فرمدهی غیرجراحی بینی روشی ایده آل برای بیمارانی است که میخواهند بینیشان را به روشی غیرجراحی و غیرتهاجمی زیبا کنند و در عین حال به سرعت به نتیجه ای رضایت بخش برسند. رینوپلاستی بدون جراحی برای افرادی مناسب است که میخواهند نقص هایی جزئی مانند قوز یا برآمدگی روی بینی را رفع کنند. متاسفانه رینوپلاستی غیرجراحی برای افراد با بدشکلی های شدید بینی و اشخاصی که می خواهند بینیشان را کوچک کنند، مناسب نیست. این اشخاص برای زیباتر کردن بینی خود چاره ای به جز عمل جراحی رینوپلاستی ندارند.

آمادگی قبل از رینوپلاستی غیرجراحی


• متخصص بینی را کاملاً بررسی میکند و چکآپ کاملی را انجام میدهد تا مشکلاتی را که بیمار با آنها مواجه است، تعیین کند و امکان رفع آنها را به روش غیرجراحی ارزیابی کند.

• عکس حرفه ای از چند زاویه خاص گرفته میشود. این عکس ها چاپ میشود و سپس فهرستی از مشکلات بینی و روش های از بین بردن آنها با توجه به عکس به بیمار اطلاع داده میشود.

• قبل از فرمدهی غیرجراحی بینی از مصرف آسپرین، داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب (ادویل، مورتین، ایبوپروفن)، انواع ویتامین E، چای سبز، روغن ماهی، مقادیر زیاد سیر، روغن بذر کتان، روغن کبد ماهی، ویتامین آ و مکمل نیاسین خودداری کنید. اگر لازم است که داروهای رقیق کننده خون مصرف کنید، حتماً این موضوع را با متخصص در میان بگذارید و آمادگی مواجه شدن با کبودی زودگذر را داشته باشید.

انواع روش های فرم دهی غیر جراحی بینی


روش های غیر جراحی فرم دهی بینی می تواند در زمانی کوتاه معایب بینی را برطرف کند. این روش ها عبارتند از:

تزریق ژل به بینی

مقدار بسیار کمی ژل  در ناحیه هایی که نیاز به پر شدن دارد، تزریق میشود تا بینی متقارن تر و صافتری به دست بیاید. تزریق ژل نقص موجود را به سرعت اصلاح نمیکند، چون نتیجه نهایی فقط بعد از چند بار تزریق، در فواصل حداقل ۶ ـ ۴ هفته ای به دست می آید. ژل به دلیل مکانیسم تاثیرگذاری خاصی که دارد، حتماً باید در چندمرحله تزریق شود. سیستم دفاعی بدن بعد از تزریق ژل فعال میشود تا سدی را دور تمام ریزقطره های ژل تزریق شده به وجود بیاورد و ژل را از بافت بدن جدا کند. در نتیجه کپسولی بافتی تشکیل میشود که ژل را در نقطه ورودی ثابت نگه میدارد. به این ترتیب بعد از هر بار تزریق نمیتوان به درستی درباره نتیجه به دست آمده قضاوت کرد. پزشک و بیمار فقط بعد از گذشت زمانی معین میتوانند مطلوب بودن نتیجه تزریق ژل را بررسی کنند و درباره تزریق ژل بیشتر و مقدار لازم ژل تصمیم بگیرند. با این توصیف فقط در رویکرد تزریق چندمرحله ای است که بیمار و پزشک میتوانند به درستی تشخیص دهند که چه زمانی دیگر نیاز به تزریق ژل بیشتر نیست.

برای رینوپلاستی غیرجراحی بینی از چه ژلهایی استفاده میشود؟

ژل های مختلفی برای فرمدهی غیرجراحی بینی به کار برده میشود؛ متخصص با توجه به نتیجه دلخواه بیمار از یکی از این ژل ها یا ترکیبی از آنها استفاده میکند. برای رینوپلاستی بدون جراحی فقط از ژل های بر پایه هیالورونیک اسید استفاده میشود. هیالورونیک اسید ماده ای روان کننده است که به طور طبیعی در بدن وجود دارد و از آنجایی که غیردائمی است و در صورت تمایل بیمار قابل حل شدن است، برای فرمدهی به بینی ایده آل است. بااین حال اگر مشکل زیبایی بعد از تزریق به وجود بیاید، نمی توان آن را اصلاح کرد و ورود اجسام خارجی به بینی، مانند ذرات ریز آکریلیک، خطر عفونت را به وجود می آورد که درمان آن دشوار است.

ماندگاری نتایج تزریق ژل به بینی

ماندگاری نتیجه تزریق ژل به بینی ۱۲ ماه است. چنانچه تزریق ژل به طور دوره ای تکرار شود، دوام نتایج بسته به شرایط بیمار، تا ۳۶ ماه افزایش می یابد.

تزریق چربی به بینی

تزریق چربی عملی است که در آن از چربی خود بیمار برای پر کردن فرورفتگی ها و رفع نواقص استفاده میشود. تزریق چربی درمانی ایده آل برای اصلاح پل بینی است. چربی لازم برای تزریق از طریق انجام دادن یک عمل لیپوساکشن  جزئی به دست می آید و چربی لازم از راه ایجاد یک یا چند برش سه تا پنج میلیمتری، معمولاً از شکم یا ران داخلی تخلیه میشود. چربی تخلیه شده در دستگاه سانتریفیوژ چرخانده میشود، تصفیه شده و شستشو داده میشود. بافت چربی مایع خالص برای تزریق در بینی آماده است. سپس چربی در محل مناسب تزریق میشود. متخصص چربی را در مقادیر بسیار کم در بافت ها تزریق میکند تا به طور یکنواخت توزیع شود و بافت های سالم چربی تزریق شده را احاطه کند. به این ترتیب اطمینان حاصل میشود که تماس چربی تزریق شده با بافت های اطراف که مسئول رساندن اکسیژن و مواد مغذی به آن هستند، حفظ میشود.

آیا تزریق چربی در بینی به بیهوشی عمومی نیاز دارد؟

خیر، چون عمل لیپوساکشن جزئی است، میتوان عمل را با بی حسی موضعی و ضمن هوشیار بودن بیمار انجام داد. کرم بیحسی روی صورت زده میشود تا بیمار تزریق چربی را راحتتر تحمل کند. برخی بیماران ترجیح می دهند که عمل را تحت بیهوشی عمومی یا با دریافت داروی آرام بخش ملایم انجام دهند.

آیا نتایج تزریق چربی دائمی است؟

بعد از آن که سلولهای چربی تزریق شد، بدن رگ های کوچکی را ایجاد میکند که سلول های چربی را در محل جدیدشان زنده نگه میدارد. معمولاً ۸۰ ـ ۶۰ درصد سلول های چربی در محل تزریق شده در صورت زنده می مانند. برخی بیماران ترجیح می دهند که تزریق چربی را بعد از ۶ ـ ۴ ماه تکرار کنند تا نتیجه بهتری به دست بیاید.

لیفت بینی با نخ

لیفت با نخ به زبان ساده عملی است که در آن پزشک نخ های کوتاهی به بلندی ۵ ـ ۳٫۸ یا ۷ ـ ۵ سانتیمتر را وارد بینی میکند و آنها را روی پل بینی یا داخل کلوملا قرار میدهد تا شکل، بلندی و فرم بینی را به صورت دلخواه دربیاورد.

مراحل لیفت بینی با نخ

• پزشک مقدار کمی داروی بیحسی را در ناحیه بینی تزریق میکند تا این ناحیه ۱۵ دقیقه بیحس بماند.

• پزشک نسبت های بینی را اندازه گیری میکند تا بلندی ایده آل و محل ورود نخ لیفت را تعیین کند، سپس محل های مورد نظر را علامت میزند. دقت در محل ورود نخ تاثیر قابل توجهی بر رضایت بخش بودن نتیجه نهایی دارد.

• بینی در اثر بیحسی موضعی اعمال شده به سرعت بیحس و برای لیفت با نخ آماده میشود.

• قبل از ورود نخ، تزریق کوچکی در نقطه مناسب انجام میشود. فقط یک تزریق کوچک در نوک بینی برای کل عمل کافی است.

• نخ لیفت به صورت افقی در پل بینی و به صورت عمودی در نوک بینی قرار داده میشود edlekarna.cz. لیفت با نخ عملی بدون درد است، چون عمل قبل از از بین رفتن اثر ۱۵ دقیقه ای بیحسی موضعی تمام میشود.

آیا نوع نخ برای لیفت بینی مهم است؟

بله، به همین دلیل است که باید از نوع و کیفیت نخ لیفت مطمئن شوید. نتایج لیفت بینی با نخ به جز مهارت پزشک به نوع نخ نیز بستگی دارد. متاسفانه بسیاری از نخ های فعلی نخ های کوتاه و صاف تک رشته ای هستند که به دلیل نازک و صاف بودن نمی توانند بینی را به خوبی بالا بکشند و بنابراین در بهترین حالت نتایجی جزئی را به دست می دهند. از سوی دیگر اگر نخ بیش از حد ضخیم باشد، احتمال دارد که جای زخم باقی بماند. به علاوه نخ های خاردار لیفت بینی (screw cog) با نخ های معمولی تفاوت دارند، چون دندانه ها یا خارهای این نخ ها به گونه ای است که داربست محکمی را برای بالا کشیدن بینی و فرم دادن به آن ایجاد کنند. با این توصیف انتخاب نخ مناسب تاثیر قابل توجهی بر کوتاه بودن دوران بهبود و به حداقل رسیدن خطر بروز عوارض جانبی در درازمدت دارد.

ماندگاری نتایج لیفت بینی با نخ

ماندگاری نتیجه لیفت بینی با نخ معمولاً یک تا دو سال است. چنانچه درمان بعد از ۹ ماه تکرار شود، انتظار میرود که نتیجه ماندگارتر شود. برخی بیماران در اثر تحریک کلاژنسازی در بینی از لیفت دائمی بینی بهره مند میشوند.

مراقبت های بعد از فرم دهی غیر جراحی بینی

• ورم و حساسیت به لمس بعد از درمان طبیعی است و ظرف ۲۴ ساعت برطرف میشود.

• کبودی بعد از درمان ظرف ۱۴ ـ ۵ روز از بین میرود.

• حس صورت موقتاً به دلیل بیحسی ایجاد شده برای انجام عمل تغییر میکند. این تغییر حسی چند ساعت دوام دارد.

• به مدت دو هفته از انجام دادن ورزش و فعالیت های بدنی سنگین خودداری کنید.

• فعالیت های روزمره را می توانید بلافاصله بعد از درمان ادامه دهید، البته بهتر است که ۲۴ ساعت استراحت کنید.

• داروهای تجویز شده را طبق دستور پزشک مصرف کنید.

• برای کم شدن ورم و کبودی میتوانید یخ یا پک ژل سرد را روی موضع درمان بگذارید.

• بعد از آن که موضع درمان را طبق دستور پزشک و به اندازه کافی سرد کردید و خونریزی های نقطه ای مربوط به محل تزریق متوقف شد، میتوانید آرایش کنید.

• تا چند روز مراقب باشید که فشار شدیدی به نقاط درمان وارد نشود، هنگام شستن صورت یا آرایش کردن احتیاط کنید.

• به مدت ۲۴ ساعت از دادن حرکات شدید به صورت خودداری کنید. کمتر حرف بزنید و سعی کنید کمتر به صورتتان حالت بدهید.

• به مدت دو هفته از کشیدن صورت خودداری کنید.

عوارض و خطرات فرم دهی غیر جراحی بینی

رینوپلاستی بدون جراحی به بیهوشی عمومی یا تزریق درون وریدی داروی آرامبخش نیازی ندارد. بیحسی موضعی برای فرمدهی غیرجراحی کافی است و برخی بیماران نیز داروی آرامبخش خوراکی مصرف میکنند تا در طول عمل راحت و آرام باشند. به همین دلیل و چون برشی ایجاد نمیشود، خطرات و عوارض فرمدهی غیرجراحی کمتر از عمل رینوپلاستی است. در هر حال فرمدهی غیرجراحی نیز با عوارضی همراه است که شایعترین آنها به شرح زیر است:

• حساسیت شدید
• عفونت
• نامتقارن شدن بینی یا رضایت بخش نبودن نتیجه عمل
• آسیب دیدن پوست بینی
• تزریق سیلیکون نیز با عوارضی مانند جابجا شدن ژل و تشکیل گرانولوم همراه است.

دیدگاهتان را بنویسید