www.Golldennet.com/گلدن نت
مزوژل برای جوانسازی و رفع چین و چروک و جای جوش صورت – دکتر مهرداد مهام
فرم دهی غیر جراحی بینی
فرم دهی غیرجراحی بینی(مدیکال رینوپلاستی)برای رفع قوزوافتادگی بینی
آذر ۶, ۱۳۹۷

مزوژل برای جوانسازی و رفع چین و چروک و جای جوش صورت

مزوژل

اکثر چین و چروک‌ها در بخش‌هایی از بدن ظاهر می‌شوند که بیشترین تابش آفتاب را دریافت می‌کنند، به همین دلیل است که چین و چروک‌های صورت و گردن، پشت دستها و بازوها بیشتر جلب توجه می‌کند

نمودار شدن این نشانه‌های پیری اکثر افراد را ناراحت می‌کند، بنابراین جای تعجب ندارد که میلیاردها دلار در سراسر جهان صرف درمان‌های زیبایی رفع چین و چروک یا به تاخیر انداختن زمان ایجاد آنها می‌شود.

سه لایه تشکیل دهندهی پوست


پوست انسان از سه لایه اپیدرم، درم و بافت زیرپوستی تشکیل می‌شود. تغییرات ساختاری که در این سه لایه پوستی رخ میدهد، عامل آشکار شدن نشانه های پیری است. در این بخش با سه لایه پوست آشنا میشوید:

• اپیدرم: ایپدرم لایه بیرونی تر پوست است. مقدار زیادی کراتین در اپیدرم وجود دارد که عامل زبری پوست و ضدّ آب بودن آن است. سلول های مرده پوستی موجود در این لایه پوستی است که میریزد و ملانین (رنگدانه تیره) نیز در اپیدرم وجود دارد. اپیدرم مانند یک مانع و محافظ برای لایه های زیری عمل میکند و نخستین خط دفاعی از سیستم ایمنی بدن به شمار می آید.

• درم: زیر لایه اپیدرم، لایه ضخیم درم قرار دارد. درم از عصب ها، چربی ها، رگ ها و فیبرهای کلاژن تشکیل میشود. کلاژن نوعی پروتئین است که جزء اصلی بافت پیوندی بدن محسوب میشود، کلاژن ۸۰ درصد درم را تشکیل میدهد. کلاژن قدرت پوست را تعیین میکند، حال آن که الاستین، همان طور که از نام آن مشخص است، خاصیت ارتجاعی به پوست میدهد و کشیده شدن و جمع شدن پوست را ممکن میکند.

• بافت زیرپوستی: لایه زیرپوستی از چربی تشکیل میشود و مسئولیت اصلی آن گرم نگه داشتن بدن و نگه داشتن اندام های داخلی است.

علت ایجاد چین و چروک پوست


در این بخش با هفت علت اصلی ایجاد چین و چروک آشنا میشوید.

تماس با نور خورشید

قرار گرفتن زیر نور آفتاب متهم ردیف یک ایجاد چین و چروک محسوب میشود. اشعه های ماوراءبنفش UVA و UVB بیشترین آسیب را به پوست میزنند و تماس دراز مدت با آفتاب شدید آسیبی معادل سوختگی سطحی را به پوست وارد میکند. شدت تابشی که میتواند منجر به آسیب دیدگی پوست شود، به سن، رنگ پوست و مدت زمان تماس با نور خورشید بستگی دارد. اگر پوست دائماً در معرض تابش خورشید قرار بگیرد، فیبرهای کلاژن زیر پوست متلاشی میشود و در نتیجه چین و چروک ها بیشتر میشود. دوری از نور آفتاب یا پوشاندن پوست بهترین روش برای محافظت از پوست است. استفاده از لوسیون یا ضدآفتاب بسیار مهم است، حتی اگر قرار باشد مدت کوتاهی در معرض نور آفتاب قرار بگیرید.

استعمال دخانیات

اکثر مردم میدانند که سیگار کشیدن هیچ فایده ای ندارد. آسیب پوستی ناشی از سیگار کشیدن را به راحتی میتوانید از مقایسه پوست یک فرد سیگاری با غیرسیگاری تشخیص دهید. شواهد انکارناپذیری وجود دارد که نشان میدهد استعمال دخانیات به پوست آسیب میزند، پیر شدن پوست را تسریع میکند و باعث بدرنگ شدن و چین و چروک خوردن پوست میشود.

هورمون ها

برخی متخصصین بر این باورند که تغییرات هورمونی ناشی از گذر عمر موجب ایجاد چین و چروک میشود. هرچند در پژوهش های متعدد بر اثر هورمون ها بر پوست و ایجاد چین و چروک تاکید شده است، پژوهش های اندکی به موضوع تاثیر هورمون تستوسترون بر ایجاد چین و چروک روی پوست مردان پرداخته است. تاثیر تستوسترون باعث ضخیمتر شدن پوست صورت مردان میشود. سطح هورمون تستوسترون به موازات بالا رفتن سن کاهش می یابد، خاصیت کشسانی یا ارتجاعی پوست نیز کمتر میشود و در نتیجه چین و چروک روی صورت پدیدار میشود.

رنگ پوست

ملانین مهمترین رنگدانه پوست است که از پوست در برابر اشعه های مضر نور خورشید محافظت می کند. هر چه اشعه های کمتری به پوست برسد، چین و چروک ها نیز کمتر میشود. در نتیجه افرادی که پوست روشن تر دارند، سریعتر از اشخاصی که پوست تیره تر دارند، با چین و چروک روبرو می شوند.

نوسان وزن

همان طور که سن بالاتر میرود، چربی زیرپوستی بیشتری تحلیل میرود. تحلیل چربی روی صورت مشخصتر است و به همین دلیل چروک های روی صورت بیشتر جلب توجه میکند.

جاذبه زمین و حالات معمول صورت

کافی است به دهان و پیشانی سالمندان نگاه کنید تا تاثیر جاذبه زمین را ببینید. متاسفانه بعضی چروک ها اجتناب ناپذیر است و نمی توانید کار زیادی برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک هایی انجام دهید که جزء عوارض گریزناپذیر پیری به شمار می آیند. خط اخم یا همان خطوط بین ابروها و خطوط پنجه کلاغی یا خط خنده یعنی خطوط دور گوشه چشم به دلیل انقباض های دائمی عضلات کوچک ایجاد میشوند. حالاتی که به صورت میدهیم در نهایت منجر به تشکیل شدن این خطوط میشود که تا حدی نشانه شخصیت و اخلاق ما نیز هست.

خانواده و وراثت

وراثت نقش انکارناپذیری در چهره ما و نحوه توزیع چین و چروک ها دارد. با نگاه کردن به چهره پدر و مادرتان میت وانید آینده پوستتان را ببینید، شاید بتوانید تاثیر وراثت را تاحدی کاهش دهید، اما هیچگاه نمی توانید کاملاً آن را حذف کنید.

جوانسازی پوست با مزوژل


مزوژل به میکروتزریق های فیلر یا پرکننده در پوست گفته میشود. فیلرهای مزوژل، برخلاف فیلرهای پوستی قدیمی برای برجسته سازی یا فرمدهی به صورت  زیر پوست تزریق نمیشود. هیالورونیک اسید مادهای است که به طور طبیعی در مولکول های قند پوست وجود دارد و با برجسته کردن و تامین آب پوست، جوانی و سلامت پوست را تامین میکند. اما پوست به مرور زمان کلاژن، الاستین و هیالورونیک اسید از دست میدهد، خشکتر و زبرتر میشود و در نتیجه خاصیت کشسانی آن کاهش می یابد. مزوژل با تزریق هیالورونیک اسید در پوست، فرایند پیری پوست را معکوس میکند. مولکول های آبدوست هیالورونیک اسید بعد از تزریق مزوژل به میزان ۲۰۰ برابر وزن خود شروع به جذب آب میکنند و متورم میشوند، در نتیجه آب مورد نیاز پوست از داخل به بیرون تامین میشود. پوست بعد از بهبود قابل ملاحظه آبرسانی پرتر، شادابتر و درخشانتر میشود. مزوژل تزریق شده همزمان اثرهای ضدپیری و دراز مدتی را به جا میگذارد. این نوع فیلر پوستی را میتوان در ناحیه های بزرگ صورت، گردن و دست تزریق کرد تا میزان آبرسانی به پوست افزایش یابد.

مزایای جوانسازی پوست با مزوژل

فواید استفاده از مزوژل ها برای جوانسازی پوست عبارتند از:

• پرکننده های پوستی سیالیت بسیار بالایی دارند، بنابراین نتیجه نهایی صاف و یکدست است.

• پوست به دلیل تولید الاستین و کلاژن جدید، جوانتر و کشیده تر میشود.

• جوانسازی با مزوژل برای اکثر بیماران و انواع پوست مناسب است.

• مزوژل استاندارد زرین آبرسانی به پوست است که موجب درخشش و شادابی آن میشود.

• کاهش خطوط ریز و چین و چروک های پوست

• روشنتر و درخشانتر شدن پوست

• رفع جای جوش

در درمان مزوژل از چه فیلرهایی استفاده میشود؟

ژل ها و فیلرهایی که در مزوژل از آنها استفاده میشود، فیلرهای بدون اتصال عرضی هستند. اتصال های عرضی پیوندهای بین زنجیره های مولکول های تشکیل دهنده فیلرهای پوستی هستند. پر کننده های پوستی بدون اتصال عرضی سیالیت بالا و گرانروی (ویسکوزیته) پایینی دارند که آنها را برای تزریق در پوست مناسب می‎سازد و برخلاف فیلرهای با اتصال عرضی اثر لیفت و بالا کشیدن پوست را ندارند؛ به همین دلیل بعد از تزریق آنها هیچ گونه برآمدگی یا توده نیز ایجاد نمیشود، صرفاً ممکن است توده های کوچکی بعد از تزریق دیده شود، که البته موقتی است. ژل مزوژل در لایه پاپیلاری درم، یعنی در محل قرارگیری فیبروبلاست‎ها تزریق میشود. تزریق فیلر فیبروبلاستها را تحریک میکند، این تحریک منجر به تولید الاستین و کلاژن جدید در پوست میشود. متخصص عمق تزریق را با استفاده از گان تزریق کنترل میکند. در تزریق مزوژل از ۱۴ نوع آنتی اکسیدان و ویتامین برای تغذیهی پوست استفاده میشود.

آمادگی قبل از مزوژل

به بیماران توصیه میشود که قبل از تصمیم گیری برای انجام درمان حتماً از جلسه مشاوره اولیه با پزشک استفاده کنند تا مطمئن شوند که این درمان انتظارات آنها را برآورده میکند. پزشک در جلسه مشاوره داروهای مصرفی فعلی، بیماری های ایمنی، حساسیت ها، درمان های زیبایی سابق و بارداری یا شیردهی بیمار را بررسی میکند. از بیماران خواسته میشود که ده دقیقه قبل از زمان عمل در کلینیک حضور داشته باشند تا ابتدا کرم بیحسی موضعی استعمال شود.

مزوژل چگونه انجام میشود؟

متخصص در هر جلسه تزریق هایی را با سوزن های بسیار ظریف انجام میدهد، پر کننده های مزوژل در لایه میانی تا عمقی درم (لایه زیری پوست) در ناحیه مورد نظر تزریق میشوند. برخی بیماران ناراحتی مختصری را حین تزریق تجربه میکنند. هر جلسه درمان معمولاً ۲۰ ـ ۱۵ دقیقه طول میکشد.

مراقبت بعد از مزوژل

ناحیه درمان به مدت یک یا دو روز کمی متورم و کبود میشود. پزشک این عوارض را در جلسه مشاوره به بیمار اطلاع میدهد و توصیه میکند که برای کم کردن ورم از پدهای سرمایی تمیز استفاده کند. آرایش کردن بلافاصله بعد از مزوژل ممنوع است. بیماران بعد از گذشت ۲۴ ساعت میتوانند کبودی یا قرمزی را با آرایش ملایم بپوشانند. قرار گرفتن در معرض نور شدید آفتاب یا سرمای شدید حداقل تا زمان فروکش کردن ورم/ قرمزی اولیه توصیه نمیشود.

خطرهای احتمالی مربوط به مزوژل کدام است؟

از شایعترین عوارض جانبی مزوژل میتوان به واکنش هایی مانند ورم، کبودی، قرمزی، درد و حساسیت به لمس در ناحیه درمان اشاره کرد. این عوارض جانبی معمولاً یک هفته بعد از تزریق برطرف میشود.

زمانبندی مزوژل چگونه است؟ ماندگاری نتایج آن چقدر است؟

بهترین زمانبندی برای مزوژل این است که سه جلسه درمان ماهی یک بار انجام شود. فشرده بودن برنامه اولیه مزوژل به این دلیل است که پوست با هیالورونیک اسید اشباع شود و مزوژل موجب القاء تولید کلاژن شود تا فرایند پیری پوست معکوس شود. پس از آن کافی است که درمان هر شش ماه یک بار تکرار شود. ماندگاری نتیجه مزوژل حدود شش ماه است.

دیدگاهتان را بنویسید