www.Golldennet.com/گلدن نت
رفع تاتو و خالکوبی با لیزر، درم آبریژن، جراحی – دکتر مهرداد مهام
میکرودرم آبریژن روشی برای بازسازی و جوانسازی پوست و رفع جای جوش
مهر ۲۲, ۱۳۹۷
رفع جای جوش قدیمی و تازه : درمان فرورفتگی و اسکار، لک پوستی جوش
آبان ۹, ۱۳۹۷

رفع تاتو و خالکوبی با لیزر، درم آبریژن، جراحی

حذف تاتو عملی است که برای پاک کردن تاتوهایی انجام می‌شود که فرد دیگر علاقه‌ای به وجود آنها روی پوست خود ندارد. جراحی با لیزر، درم ابریژن و جراحی روش‌های متداولی هستند که برای حذف تاتو به کار برده می‌شوند. جوهر تاتو زیر لایه فوقانی پوست وارد می‌شود، به همین دلیل پاک کردن تاتو پیچیده‌تر و گسترده‌تر از ایجاد تاتو است.

دلایل پاک کردن تاتو و خالکوبی


اگر از تاتو کردن علامت خاصی روی بدنتان پشیمان شده باشید یا شکل تاتو را دوست نداشته باشید، احتمالاً به دنبال روش مناسبی برای پاک کردن تاتو می‌گردید. شاید هم تاتو به مرور زمان محو یا کمرنگ شده یا به این نتیجه رسیده‌اید که این تاتو تناسبی با سن یا موقعیت اجتماعی فعلی‌تان ندارد. همچنین پاک کردن تاتو در صورت حساسیت نشان دادن به تاتو یا بروز عوارضی مانند عفونت لازم خواهد بود.

مشاوره با متخصص پوست


 • یافتن متخصص پوست مجرب در زمینه پاک کردن تاتو: اکثر متخصصین پوست می‌توانند عمل حذف تاتو را انجام دهند، اما بهتر است متخصصی را پیدا کنید که در این زمینه تجربه و تخصص داشته باشد. بهترین متخصص رفع تاتو را می‌توانید با جستجوی آنلاین، پرس و جو از اطرافیان یا تماس گرفتن با مطب‌های متخصصین پوست فعال در منطقه زندگی‌تان پیدا کنید. هنگام تماس با مطب از منشی سوال کنید که این متخصص تا به حال چند عمل پاک کردن تاتو را انجام داده است و آیا از لیزر استفاده می‌کند یا خیر. متخصصینی که مطبشان مجهز به لیزر است، معمولاً تجربه بیشتری دارند. همچنین می‌توانید از دوستان یا بستگان خود سوال کنید که آیا متخصص خوبی را برای پاک کردن تاتو می‌شناسند یا خیر.
 • وقت گرفتن از متخصص: متخصص پوست باید تاتو را ببیند تا بتواند بهترین روش را برای پاک کردن آن توصیه کند. از متخصص وقت بگیرید و خودتان را برای نشان دادن تاتو آماده کنید. همچنین برای جواب دادن به سوالات آماده باشید. برای مثال می‌توانید از متخصص بخواهید که عکس‌های قبل و بعد بیماران قبلی را به شما نشان دهد تا متوجه شوید که روش درمانی پیشنهادی متخصص تا چه حد می‌تواند تاتو را پاک کند.
 • تبادل نظر درباره روش پیشنهادی متخصص برای پاک کردن تاتو: تاثیرگذاری روش پاک کردن تاتو به توانایی و مهارت متخصص، نوع پوست و رنگ و اندازه تاتو بستگی دارد. متخصص پوست روش‌های مختلف حذف تاتو و مزایا و معایب هر یک را توضیح می‌دهد. برای مثال لیزر بعضی رنگ‌ها را بهتر از بقیه پاک می‌کند. همچنین پاک کردن رنگ‌های سیاه و آبی تیره‌تر دشوارتر است. به علاوه می‌توانید تاتوهای کوچک را با جراحی پاک کنید، اما ممکن است نخواهید تاتوهای بزرگ را جراحی کنید. پاک کردن تاتوهایی که به روش غیرتخصصی ایجاد شده است، دشوارتر است، چون رنگ این تاتوها به نحو یکنواخت پخش نشده است.

در ادامه بخوانید: پیشگیری از چروک شدن پوست

روش‌های پاک کردن تاتو


روش‌هایی که در پاک کردن تاتو موثرند عبارتند از:

پاک کردن تاتو با لیزر

ریموو کردن اکثر تاتوها با لیزر معمولاً بهترین روش برای خداحافظی با نقش و نگاری است که دیگر موردپسند نیست.

 آمادگی قبل از جراحی با لیزر

 • پوست بدون محافظ را از دو تا چهار هفته قبل از جراحی با لیزر در معرض آفتاب قرار ندهید، حمام آفتاب نگیرید و پوست را برنزه نکنید.
 • موهای ناحیه درمان را ۲۴ ساعت قبل از جراحی با لیزر با تیغ اصلاح کنید.
 • از فراورده‌های آسیب‌رسان یا محرک‌هایی مانند لایه‌بردارهای شیمیایی یا مکانیکی بر روی ناحیه تاتو استفاده نکنید.
 • آرایش، لوسیون و دئودورانت را از روی ناحیه درمان پاک کنید.

چگونگی جراحی تاتو با لیزر

متخصص پوست ناحیه درمان را قبل از عمل بی‌حس می‌کند. سپس لیزر را مستقیماً روی تاتو می‌تاباند تا رنگدانه‌های تاتو انرژی پرتوی لیزر را جذب ‌کند. این انرژی رنگدانه را متلاشی می‌کند و ذرات آن از بدن دفع می‌شود.

مراقبت بعد از جراحی با لیزر

 • کیسه یخ یا کمپرس سرد را در صورت لزوم چند بار در روز روی پانسمان بگذارید تا ورم و کبودی کمتر شود. این عوارض یک ساعت تا چند روز استمرار دارد.
 • برای پیشگیری از عفونت لازم است که ناحیه درمان را تا زمان برطرف شدن قرمزی و تحریک، با استعمال پماد آنتی بیوتیک مرطوب نگه دارید. برخی متخصصین پماد پولیسپورین را بعد از لیزردرمانی در اختیار بیماران قرار می‌دهند.
 • ناحیه درمان را تا ۲۴ ساعت با آب داغ و صابون نشویید، چون این کار پوست را تحریک می‌کند و فرایند التیام را به تاخیر می‌اندازد.
 • ورزش‌های سنگین، وان آب داغ و سونا به مدت دو تا هفت روز ممنوع است.
 • به مدت دو ماه در معرض آفتاب مستقیم قرار نگیرید و از ضدآفتاب با SPF حداقل ۳۰ استفاده کنید.
 • چنانچه با نشانه‌های عفونت (شامل پوسته‌های عسلی‌ رنگ، ترشح و یا قرمزی در حال گسترش)، خونریزی یا ناراحتی غیرعادی، واکنش‌های شدیدی مانند تب، راش، دشواری در تنفس یا عوارض دیگر مواجه شدید، به سرعت با پزشک معالجتان تماس بگیرید.

جراحی تاتوهای کوچک

آمادگی قبل از جراحی تاتوهای کوچک

پزشک پرونده پزشکی بیمار را قبل از عمل بررسی می‌کند و معاینه بالینی انجام می‌دهد. جراح متخصص پوست توصیه‌های لازم را برای آمادگی قبل از عمل ارائه می‌دهد. لازم است که بیماران از چند هفته قبل از عمل در معرض آفتاب قرار نگیرند. مصرف داروهای رقیق کننده خون حاوی ایبوپروفن یا آسپرین باید از مدتی قبل از عمل متوقف شود.

جراحی پاک کردن تاتو

متخصص پوست ناحیه تاتو را بی‌حس می‌کند، سپس تاتو را با تیغ جراحی برمی‌دارد و در انتها دو سر پوست را به هم بخیه می‌زند و زخم ایجاد شده را می‌بندد. اگرچه تاتوهای بزرگتر را نیز می‌توان جراحی کرد، اما پیوند پوست در عمل‌های گسترده‌تر لازم است؛ برای این کار پزشک تکه‌ای از پوست نقطه دیگری از بدن را برمی‌دارد و آن را به ناحیه‌ی تاتوی پاک شده پیوند می‌زند. کرایوسرجری، یعنی منجمد کردن پوست با نیتروژن مایع، در گذشته برای پاک کردن تاتو انجام می‌شد، اما این روش امروزه به ندرت برای حذف تاتو کاربرد دارد.

مراقبت بعد از جراحی تاتو

پوست حالتی مانند آفتاب سوختگی پیدا می‌کند و کشیده می‌شود. پزشک لوسیون یا کرم مرطوب کننده تجویز می‌کند و به بیمار توصیه می‌کند که در معرض تابش آفتاب قرار نگیرد. همچنین بیماران باید از ضدآفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنند تا جای زخم روی پوستشان باقی نماند. استفاده از کمپرس سرد و مصرف مسکن یا آنتی بیوتیک پشت سر گذاشتن دوران بهبود را برای بیمار راحت‌تر می‌کند.

در ادامه بخوانید: ۶ روش برای مراقبت از انواع پوست صورت

درم ابریژن

آمادگی قبل از درم ابریژن

پزشک پرونده پزشکی بیمار را قبل از عمل بررسی می‌کند و معاینه بالینی انجام می‌دهد. به بیماران توصیه می‌شود که مصرف بعضی داروها، مانند رقیق کننده‌های خون و هر نوع دارویی را که باعث هیپرپیگمانتاسیون (ایجاد شدن لکه‌های تیره) می‌شود، قطع کنند.

چگونگی پاک کردن تاتو به روش درم ابریژن

ناحیه درمان به طور موضعی بی‌حس می‌شود. سپس جراح دستگاه سمباده‌کشی خاصی به نام درماتوم را برای پاک کردن تاتو روی پوست می‌کشد. درماتوم لایه‌های پوست را از لایه اپیدرم می‌تراشد و سایش در صورت لزوم تا لایه درم ادامه داده می‌شود تا تاتو پاک شود. در نتیجه لایه پوستی جدیدی نمایان می‌شود. اکثر تاتوها در عمق زیادی زیر پوست جای گرفته‌اند، در نتیجه حذف آنها با درم ابریژن جای زخمی دائمی را باقی خواهد گذاشت. پوست ناحیه درمان قرمز، متورم و حساس می‌شود. رفع این عوارض معمولاً چند هفته طول می‌کشد. موضع برای متوقف کردن خونریزی پانسمان می‌شود.

مراقبت بعد از درم ابریژن

دوران بهبود بعد از درم ابریژن معمولاً دو تا سه هفته است. پوست تا چند روز مانند پوستی است که در اثر تماس با باد شدید سوخته است. پوست ناحیه درمان موقتاً سرخ یا صورتی رنگ می‌شود، این تغییررنگ ظرف ۱۲ ـ ۸ هفته برطرف می‌شود. به بیماران توصیه می‌شود که سه تا شش ماه از آفتاب دوری کنند و در فضای باز حتماً از ضدآفتاب استفاده کنند. قرار گرفتن پوست ناحیه درمان در معرض آفتاب جای زخم یا اسکار گسترده‌ای را روی پوست باقی خواهد گذاشت.

نتایج حذف تاتو و خالکوبی


اکثر تاتوها را می‌توان تاحد قابل توجهی پاک کرد و بسیاری از تاتوها کاملاً حذف می‌شوند. پاک کردن بعضی تاتوها آسان‌تر از بقیه است. دشواری عمل حذف تاتو و نتایج عمل به عامل‌های زیر بستگی دارد:

 • رنگ، کیفیت، کمیت و عمق رنگدانه: بعضی رنگدانه‌ها، مانند سیاه، قرمز و آبی پررنگ، بهتر از سبز، نارنجی و آبی روشن یا صورتی به لیزر واکنش نشان می‌دهند. پاک کردن رنگ‌های روشن‎تر به جلسات بیشتر نیاز دارد. تاتوهای حرفه‌ای با رنگ‌های دائمی ایجاد می‌شوند و پاک کردن آنها نسبت به تاتوهای غیرحرفه‌ای یا پزشکی تعداد جلسات بیشتری لازم دارد.
 • عمر تاتو: حذف تاتوهای قدیمی‌تر و محوی که از محل اولیه خود جابجا شده‌اند، سخت‌تر است.
 • محل تاتو روی بدن: پاک کردن تاتوهای روی ناحیه‌های لاغرتری، مانند انگشت یا مچ پا، دشوارتر از تاتوهای روی ناحیه‌های حجیم‌تری مانند شکم یا شانه است.

گاهی اوقات سایه کمرنگی پس از پاک کردن تاتو باقی می‌ماند که به تدریج محو می‌شود.

سوالات رایج


آیا پاک کردن تاتو با لیزر دردناک است؟

حذف تاتو با لیزر قدری ناراحت کننده است و احساس بیمار هنگام لیزردرمانی مانند احساسی است که زمان برخورد کش با پوست دارد. البته چگونگی احساس درد و آستانه تحمل درد در همه یکسان نیست. قبل از درمان می‌توانید مسکن‌های بدون نسخه‌ای مانند تایلنول مصرف کنید که حاوی آسپرین نباشد. مصرف فراورده‌های حاوی آسپرین قبل از لیزردرمانی ممنوع است، چون این دارو خطر کبودی و یا خونریزی را افزایش می‌دهد.

عوارض احتمالی پاک کردن تاتو با لیزر چیست؟

پاک کردن تاتو با لیزر ایجاب می‌کند که سوختگی کنترل شده‌ای با لیزر ایجاد شود. پوست ناحیه درمان بلافاصله بعد از درمان سفید می‌شود، این تغییر رنگ از هفت دقیقه تا چند ساعت طول می‌کشد. عوارض کوتاه مدت شامل سرخی پوست، سوزش ملایم، تاول و یا کبودی موقت می‌شود. پوست احتمالاً ظرف ۷۲ ـ ۱۲ ساعت پوسته پوسته می‌شود و این حالت یک تا دو هفته یا بیشتر ادامه دارد. پوست بعد از پوسته‌ریزی صورتی یا رنگ پریده می‌شود. کمرنگ شدن پوست ناحیه درمان یکی از عوارض شایع و البته موقتی لیزردرمانی است.

پاک کردن تاتو با لیزر به چند جلسه درمان نیاز دارد؟

پاک کردن تاتو با لیزر به سه تا دوازده جلسه درمان نیاز دارد. تعداد جلسات درمان به سن، اندازه، رنگ و محل تاتو و نوع و عمق رنگدانه‌های جوهر تاتو بستگی دارد. جلسات درمان در حالت ایده‌آل در فواصل چهار تا هشت هفته‌ای انجام می‌شود تا سیستم لنفاوی فرصت دفع ذرات رنگدانه‌های متلاشی و حل شده را داشته باشد. متخصص تعداد جلسات دقیق درمان را در جلسه مشاوره اعلام می‌کند.

 هر جلسه لیزر برای حذف خالکوبی چه مدت طول می‌کشد؟

هر جلسه لیزردرمانی برای پاک کردن تاتو بیشتر از ۳۰ دقیقه طول نمی‌کشد.

استفاده از روش درم ابریژن برای پاک کردن تاتو چه عوارضی دارد؟

عوارض جانبی پاک کردن تاتو با درم ابریژن جزئی است و شامل موارد زیر می‌شود:

 • قرمزی، ورم یا خونریزی
 • تغییر رنگ پوست: شامل هیپرپیگمانتاسیون (تیره‌تر شدن رنگ پوست ناحیه درمان نسبت به بقیه پوست)، هیپوپیگمانتاسیون (روشن‌تر شدن پوست ناحیه درمان) یا رفتن رنگ پوست
 • عفونت در موارد نادر مشاهده می‌شود.
 • چنانچه عمق درمان درم ابریژن زیاد باشد، احتمال باقی ماندن جای زخم وجود دارد.

هزینه پاک کردن تاتو چقدر است؟

هزینه پاک کردن تاتو به عامل‌های زیر بستگی دارد:

 • اندازه تاتو
 • روش حذف تاتو
 • نوع تاتو
 • محل تاتو روی بدن
 • مدت زمانی که از ایجاد تاتو گذشته است.
 • تعداد جلساتی که برای حذف تاتو لازم است.

استفاده از روش جراحی برای پاک کردن تاتو چه عوارضی دارد؟

عوارض جانبی جراحی پاک کردن تاتو جزئی است و شامل موارد زیر می‌شود:

 • تغییررنگ پوست
 • عفونت
 • پاک نشدن کامل رنگ تاتو
 • باقی ماندن جای زخم
 • جای زخم ضخیم یا برآمده‌ای سه تا شش ماه بعد از پاک کردن تاتو ایجاد می‌شود.

پاسخ دهید